Справа Корбана: кого ще можуть позбавити громадянства України?
Позбавлення громадянства – хто наступний? Конституція України є головним законом і не може бути порушена. Однак, сьогоднішні реалії, коли безпідставно позбавили громадянства керівника Штабу тероборони Дніпра Геннадія Корбана, показують зовсім іншу практику. Тож які норми порушені і чи означає це, що тепер жоден українець не захищений від позбавлення громадянства своєї країни?
Олена Доненко, адвокатка: «Перш за все діє стаття 25 Конституції України, яка каже, що не може бути позбавлений громадянин України громадянства».
Позбавлення Геннадія Корбана, уродженця України, права бути громадянином своєї країни — безпрецедентний випадок. Він, як лакмусовий папірець виявив недоліки чинного законодавства. Відповідний Закон «Про громадянство» був прийнятий у 2001 році.
Дмитро Бутко, адвокат: «Щоб закон відповідав 25 статті Конституції, то там треба було прописати гарантії, з яких саме підстав громадянина України в жодному разі не можуть позбавити громадянства, в жодному разі. Проте, там є лише принцип прописаний, але алгоритм гарантій реалізації норм статті 25 тобто немає».
Адвокати пояснюють, що причин припинення громадянства є декілька. Їх регламентує 19 стаття закону.
Підставами для втрати громадянства України є:
– добровільне набуття громадянства іншої держави;
– подання неправдивих відомостей або фальшивих документів (для осіб, що набули громадянство);
– добровільний вступ на військову службу іншої держави.
У випадку Геннадія Корбана жодна з цих підстав не є дійсною. А версію другого громадянства вщент розбили самі прикордонники.
Дмитро Бутко, адвокат: «В самому акті зазначено, що у Геннадія Олеговича апріорі не може бути другого паспорту. Тому що в іншому випадку, якщо про це знав прикордонник і Державна міграційна служба, то вони б зазначили в акті, що він є громадянином такої-то держави. А якщо він є особою без громадянства, то до нього не застосовуються ці пункти».
Більшість експертів вважають, що справжня причина — політичне замовлення.
“Факт простий: у країну не пустили політичного опонента влади, який докладається до оборони України. Я не є прихильником політичної діяльності Корбана. Але пам‘ятаю, як у Радянському Союзі політичних опонентів позбавляли громадянства і викидали з країни. Це огидно”.
Тож, чи означає це, що кожного «неугодного» можуть позбавити громадянства?
Олена Доненко, адвокатка: «Законодавство потребує змін — це очевидно, що воно назріло давно. І як зазвичай у нашій країні, перш за все, щоб це змінити, потрібна політична воля. Наразі ми не бачимо, що вона є. Ми бачимо, що ніби так і влаштовує, бо за ці ниточки громадянства можна тягати і маніпулювати якось тим, щоб людина щось робила або не робила».
Дивно бачити таку практику і нашим світовим партнерам. Оскільки українці відомі як вільний народ, а Україну ставлять, як приклад демократії. Нинішня ситуація легко може призвести до іміджевих втрат держави.
“Стаття 33: Громадянин України не може бути позбавлений права у будь-який час повернутися до України”.
Сергей Ауслендер: “Дивно, що я, ізраїльтянин, цитую українську Конституцію. В Ізраїлі, наприклад, де перманентне військове становище і всю дорогу війна, практично не можна позбавити людину громадянства. Якщо до Корбана реально є претензії — висуваєте підозру, при необхідності берете під варту і до суду.
Братці мої, «війна все спише» — найгірше виправдання для незаконних дій. Ви воюєте за те, щоб бути частиною цивілізованого світу. Так будьте нею, навіть під час війни”.
В Офісі Президента справу продовжують замовчувати. На запит журналістів “Українських новин” щодо копії Указів Зеленського — відмовили, пояснюючи це конфіденційною інформацією. Тим часом серед суспільства росте занепокоєння.
– Сумно. Сумно і страшно. Дикість. Свавілля. Так можуть і з мільйонами зробити.
– Це якийсь сюр… почуваюся розгубленою. Як таке може бути в моїй країні та ще під час війни?
– Потрібна петиція Президенту з вимогою пояснення причин позбавлення громадянства пана Корбана. Дніпро вимагає пояснень!
Запит ми надіслали на прикордонну службу, аби отримати нарешті публічні роз’яснення. Тож чекаємо і продовжуємо слідкувати за ситуацією.