рф догралася: НАТО перекидає військовий контингент в Україну?
НАТО в Україні. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не виключає можливості відправки військ країн НАТО в Україну, щоб допомогти Україні стримати агресію росії. Експерти кажуть, заява Макрона — не якась обмовка чи помилка, це продумана відповідь путіну. Наскільки реальною є можливість введення військ Північноатлантичного Альянсу на територію нашої країни для підкріплення ЗСУ?
Відправка військ країн НАТО в Україну для допомоги Україні у війні з рф — з кожним днем стає все більш реальною.
Вперше про це заявив президент Франції Еммануель Макрон на саміті в Парижі. І це говорить той, хто ще два роки тому, хотів зберегти «обличчя путіну».
“Чому Макрон робить таку заяву, там багато є причин. Одна з причин є внутрішньо-політичне і внутрішньо ЄСівська причина. Макрон таким чином заявляє про лідерство в ЄС. На тлі невпевненої поведінки Шольца, який постійно дає задню з різними своїми обіцянками, а потім заперечення тих же ракет Taurus, воно виглядає таким ось чином”, – каже політолог Владислав Романов.
Втім генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що альянс немає планів надіслати своїх військових до України.
“Союзники по НАТО надають безпрецедентну підтримку Україні. Ми робимо це з 2014 року і посилили підтримку після повномасштабного вторгнення. Але немає ніяких планів щодо бойових військ НАТО на місці в Україні. Згідно з міжнародним правом, Україна, звичайно, має право на самооборону, і ми маємо право підтримати її у відстоюванні цього права”, – зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Деякі світові лідери виступили проти пропозиції Макрона. Це посадовці Великої Британії, США, Польщі, Чехії, Іспанії, Італії, Німеччині, а також Угорщині та Словаччині. Втім, низка країн Балтії схвально сприйняли ідею Макрона.
“На полях битв України вирішується доля Європи. Такі часи вимагають політичного лідерства, амбіцій і сміливості мислити нестандартно. Ініціатива, що стоїть за вчорашньою зустріччю в Парижі, варта уваги”, – каже міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Коментуючи заяву французького колеги, президент Зеленський сказав — всі ініціативи, спрямовані на посилення України у відбитті російської агресії, є правильними для всього світу.
“Я не був на тому саміті, він сказав, що він поговорить про певні нові ідеї, яким чином посилити Україну. І він сказав, що він поділиться інформацією зі мною, коли прибуде в Україну. Мені здається, що він в медіа офіційно вже сказав, що він буде тут в середині березня”, – зазначає Президент України Володимир Зеленський.
Після ратифікації вступу Швеції в Північноатлантичний альянс, країна-агресорка почала погрожувати новому учаснику колективного договору.
“російська сторона істерично заявила про можливі військово-політичні сценарії для Швеції. Після ратифікації цього рішення. І відповідні заяви Макрона, варто розглядати, як віддзеркалену відповідь на заяви щодо погроз в бік вже чинного не кандидата, а чинного представника Північноатлантичного блоку НАТО. Тому до цих заяв варто ставитися більш-ніж серйозно”, – зауважив Дмитро Снєгирьов — військовий експерт.
На думку аналітиків, всі ці заяви показують лише одне — європейські країни почали розуміти всю небезпеку від російської держави.
“Європа прокинулася, Європа зараз в пошуках рішень. Інколи це рішення виглядає емоційно-хаотично. Дехто хоче віддати всю свою артилерію. Аж 12 гармат. Дехто, говорить про давайте скоротимо навчання на F16. Дехто, там знайшов 800 тисяч снарядів, зараз побігли шукати гроші”, – каже Владислав Романов — політолог.
Блок альянсу таке рішення не прийме і на це сподівається росія – прогнозують експерти.
Аби ухвалити те, чи інше рішення, за правилами організації, має бути одноголосна підтримка. Натомість Столтенберг сказав, що рішення про відправку свого контингенту може ухвалити кожна окрема країна.
“У рамках двосторонніх угод між наприклад, Україна – Франція, Україна – Велика Британія. Нагадаю, наразі станом на 1 березня вже укладено шість угод двосторонніх. Де крім власне військово-технічної підтримки, консультації, розширеного характеру партнерства, передбачено і відповідна можливість відправки військовий контингентів”, – Дмитро Снєгирьов — військовий експерт
Ці двосторонні угоди можуть мати різні сценарії залучення військового контингенту на території України. Починаючи від інструкторів, до охорони повітряного простору.
“Країна може надіслати наглядачів, консультантів, якихось спеціалістів, можливо ось дивіться, давайте пригадаємо Зеленський нещодавно говорив про те, що ми домовляємося про те, що ми будемо орендувати засоби ППО в країнах Європейських. От єдине питання, ці ППО будуть самі по собі стріляти чи там буде персонал західний?” – Владислав Романов — політолог.
Експерти зазначають, заяви цілком реальні. Це важливий меседж «бункерному діду». Грати на підвищення вміє і блок НАТО.
“Те, що він постійно демонструє, підвищує ставки в моменті військово-політичного шантажу, вона не проходить. Чітко пояснили, хочеш підвищення — отримаєш. При чому заява Макрона, я ще раз підкреслюю відбувається на тлі безпрецедентних військових навчань блоку НАТО, де 90 тисяч особового складу задіяно у ході навчань. Останні подібні навчання відбувалися 1981 році під час Холодної війни, було задіяно 100 тисяч”, – Дмитро Снєгирьов
Колись ті ж самі спікери говорили, що не дадуть літаки чи ракети і танки. Час покаже, до чого призведе дискусія про війська НАТО в Україні.
Читайте також: Е-гривня: навіщо Україні власна криптовалюта