Повітряна тривога: як знизити стрес під час сирени, обстрілів та вибухів
Постійне напруження та паніка, звуки повітряної тривоги регулярно лунають вже майже півтора роки. Проте, за цей час дніпряни змогли адаптуватись. Головний біль, страх та паніка може призвести до значних проблем зі здоров’ям — фізичним та психічним. Чи знають про це жителі Дніпра?
Сигнал повітряної тривоги та вибухи — це також сигнал тривоги для психіки. Хвилювання та стрес можуть перерости в мігрень та хронічні захворювання.
Орина — одна з тих, хто емоційно перенесли ніч масованої атаки на Дніпро 22 травня.
Орина Гягяєва, дніпрянка: «Прокинулись — я ще не спала, тому що були спочатку Шахеди. Я бачила, як працює ППО, і потім почали приходити сповіщення про те, що є ракетна загроза. І були перші вибухи, дуже сильні, і було прийнято рішення піти на вулицю».
Дівчина каже, вона вперше була настільки розгублена, що відчула навіть фізичну дезорієнтацію
Орина Гягяєва, дніпрянка: «Я наступного ранку мала йти на тренування, але я його скасувала, тому що повітряна тривога тривала з другої до четвертої ранку. Я не спала, звичайно, дуже нервувала, і це вилилося в головний біль, нема сил, і треба було ще відіспатися».
Орина поділились лайфхаками, розповіла, як вона зазвичай заспокоюється. І чого не слід робити, якщо людина поруч панікує.
Орина Гягяєва, дніпрянка: «Я знаю точно одне, що коли тобі кажуть «заспокойся, все буде гаразд» — це ніяк не допоможе. Наприклад, мені це ніяк не допомагає. Тільки ти сам мусиш зрозуміти, що тебе може заспокоїти. Це, як я вже казала, місце, в якому ти почуватимешся безпечно, спілкування, відволіктися, почати малювати, щось робити, щоб ти не був постійно зі своїми страхами віч-на-віч».
Кожен має особисті методи поліпшення власного психологічного стану. Один з таких — це візит до психолога.
Анна Протасова, психологиня: «У дуже багатьох людей є зараз проблеми зі сном, є проблеми з харчуванням, тому що активізуються оці стресові механізми: спати я не можу, наприклад; харчуюся я надмірно, щоб компенсувати момент ось цього постійного напруження. Тут важливо як раз цей момент відрегулювати, зрозуміти, що ось цей постійний стрес на мене впливає, як він на мене впливає і що я можу зробити, щоб зменшити цей вплив. Можливо, трохи менше працювати і додати відпочинку, або, можливо, зробити собі невеличку паузу і поїхати до більш безпечних регіонів, наприклад. Або, якщо є можливість, виїхати за кордон, щоб у психіки було хоч якесь відчуття безпеки».
Окрім психологічних проблем, українці можуть відчувати і погіршення фізичного стану.
Дар’я, сімейний лікар: «Важливо не пропустити більш серйозну ситуацію. Причинами головного болю можуть бути інфекційні захворювання або пухлина, тому дуже важливо вчасно звернутися за допомогою, щоб лікар зміг обстежити, провести опитування, зібрати анамнез та зрозуміти, чи є причинами болю якась серйозна ситуація, чи це звичайний головниий біль напруги, який є доброякісним».
Як сирени та вибухи впливають на якість життя самих дніпрян?
«Ми звикли, ми з бахмутського району, ми до цього звикли, для нас це тиша. Ми задоволені, що ми зараз тут».
«Звичайно були, і звичайно переживаємо, і теж нервуємо, і голова болить у всіх. Це страшно».
«Важливіше те, що привезуть ранених хлопців — оце важливіше. А ми п’ємо спазмалгон і цим обходимся».
«Я думаю, що паніка зараз є у всіх людей, коли вони чують звук сирени, а тим паче вибухи. Тому до цього звикнути не можна. Просто сприймаєш це по-іншому, але все одно це має наслідки на психічну систему людини».
Тривожність та головний біль під час ракетних атак — це реакція організму на небезпеку.
Головне — не «задушити» в собі негативні емоції, адже вони, в деякому сенсі, допомагають організму пережити стрес.
Читайте також: Уже 2 загиблих та 23 постраждалих внаслідок ракетного удару по поліклініці у Дніпрі