fbpx
Зараз в ефірі: Дніпро News
Наживо

П’ятниця, 26 Квітня, 2024, 22:10:20

weather-icon
˚C

Твій Вечір | 18.05.22

18.05.2022, 19:51
373

Евакуація з «Азовсталі»: навіщо путіну захисники Маріуполя? Заява сестри полоненого. Про події в Україні говорили у програмі «Твій вечір» на каналі ДніпроTV.

18 травня виповнюється 78 років від початку депортації радянським режимом кримських татар з Криму. Цього дня в Україні та світі згадують жертв геноциду кримськотатарського народу. За час депортації та через декілька місяців після неї, загинуло від голоду, виснаження і хвороб, за різними даними, до 195 тисяч кримських татар. За даними татарського перепису, з Криму депортували 420 тисяч людей. (00:30 01:34)

В ніч на 18 травня окупанти обстріляли Донецьку, Луганську, Миколаївську, Дніпропетровську, Херсонську, Харківську та Одеську області. По останній рашисти нанесли удари з акваторії Чорного моря. (01:56 02:19)

Зранку 18 травня російські окупанти завдали ракетного удару по Миколаєву. Внаслідок обстрілу виникла пожежа в приватному житловому секторі, одна людина отримала осколкові поранення. Про це йдеться у Facebook ДСНС у Миколаївській області.

З хороших новин: жителі Миколаєва можуть розраховувати на появу питної води в кранах вже у найближчі місяць-півтора. Про це повідомив голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. Наразі гуманітарної катастрофи через відсутність води у місті немає.

«Вода в кранах є, вона поки що технічна і подається через міську систему водоочищення з річки Південний Буг. Питну населенню підвозять, вона продається, роздається. Загалом із водою все добре, жити можна. Люди ходять чисті, посміхаються, у випраному одязі, до магазинів заходять, їжу купують», – розповів Кім. (02:19 03:00)

За словами начальника Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України «Південь» Наталі Гуменюк, внаслідок влучання крилатої ракети в житловий квартал Миколаєва, постраждало понад 20 будинків.

«Деякі зруйновані вщент. Спалахнула пожежа, яку ДСНС дуже швидко ліквідували. Ушкодження нанесені будівлям дуже серйозні. Також є інформація про одну цивільну особу, яка отримала осколкові поранення. По Одещині був нанесений ракетний удар з Чорного моря. Цього разу ракета влучила в населений пункт. На щастя, руйнування не дуже серйозні і постраждалих немає. Але ми розуміємо, що на цьому ворог не зупиниться. Удари можливі і досить вірогідні. На сьогодні успіх ВСУ вже в тому, що ми зафіксували свої позиції на лінії зіткнення і не даємо шансу ворогу просунутися вперед. Ворог ущільнює свої рубежі і навіть облаштовує відступні рубежі. Тому що усвідомлює, що шансу просуватися вперед немає», – повідомила Наталя Гуменюк.

Стосовно Херсонщини начальник Об’єднаного координаційного пресцентру розповіла, що там ситуація достатньо критична.

«Під час спроб евакуації цивільного населення, ворог проявляє себе, як завжди – нехтуючи законами та правилами війни. Так, протягом минулої доби при спробі евакуюватися з окупованих на підконтрольні нашим підрозділам території, було обстріляно мирних жителів системою «Град». Внаслідок чого шість людей отримали поранення, одна людина дорогою до лікарні померла. Також чотири особи ще не знайдено. Тобто вони перебувають у сірій зоні, де неможливо з’ясувати, що з ними сталося», – повідомила Наталя Гуменюк. (03:0007:46)

18 травня у тимчасово окупованому Мелітополі партизани підірвали бронепоїзд російських окупантів.  Про це повідомляє Telegram-канал “Брати по зброї”.

«Партизани в Мелітополі пошкодили бронепоїзд російських окупантів (ага, вони досі їх використовують). Заряд спрацював під вагоном з особовим складом. У результаті пошкоджене залізничне полотно. Наразі уточнюється кількість «200-х» та «300-х» рашистів», – йдеться у повідомлені.

Окрім того, за повідомленням Запорізької військової адміністрації, 17 травня партизани ліквідували у Мелітополі російських військових високого рангу.

«Окупанти цю ситуацію намагаються приховати. Але того дня російські військові посилено перевіряли приватний транспорт, ймовірно, у пошуках партизанів», – зазначає ОВА. (07:4608:22)

У вівторок, 17 травня, обстріляли 45 населених пунктів Луганської та Донецької областей. Про це повідомило Угруповання Об’єднаних сил, оперативно-тактичне угруповання “Схід

«Окупанти зруйнували і пошкодили 36 житлових будинків, 6 промислових і фермерських підприємств, супермаркет, спортивну школу, гуртожиток, аптеку. В результаті цих обстрілів загинуло 8 мирних мешканців, 4 отримали поранення (серед них одна 8-річна дитина)», – йдеться у повідомленні.

Також 17 травня стало відомо, що окупанти атакували важливе для Донецької області підприємство Knauf Україна. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко у Facebook. Під час авіаудару ніхто не постраждав. (08:2209:57)

18 травня, внаслідок влучання російського снаряду, у Харкові вщент згорів приватний будинок. Як повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій регіону, поранених немає, людей у будинку не було. (09:5710:12)

Приблизно опівночі 18 травня у російському Бєлгороді пролунали «хлопки». Так місцеві називають звуки вибухів у місті.

Істерія поширюється і на так звану «ЛНР». Дружини мобілізованих скаржаться, що їх чоловіків використовують в якості гарматного м’яса. Жінки влаштували пікет. Відео з місця подій опублікували в місцевому телеграм-каналі “Донбасский Кейс”. (10:1210:46)

На відео видно, як натовп жінок оточив одного з ватажків так званої «ЛНР», Владислава Дайнего, прямо на вулиці та почав вимагати від нього відповідей на питання, чи можуть повернути їхніх чоловіків додому. Тих, судячи з розповідей жінок, відправили до Харківської області, а після поразки в боях з українськими військовими, російські загарбники кинули насильно мобілізованих з ОРЛО напризволяще. 

«Їх розбили вщент! Вони просто пішли з бойових дій. Вони не дезертири, вони просто врятували своє життя, ті, хто змогли. На них ішли танки, а вони, вибачте, з пістоликами», – каже одна з жінок. (10:4612:30)

18 травня стало відомо, що ватажок незаконного збройного угруповання «ДНР» Денис Пушилін провів престур по окупованому Маріуполю. Про це повідомляє радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Він, нібито, заявив під час цього престуру про намір знести завод «Азовсталь», де останні місяці тримали оборону міста українські захисники Маріуполя, та зробити на його місці паркову зону або технопарк. (12:3013:06)

Нещодавно стало відомо, що з «Азовсталі» вивозять військових. Журналістка ДніпроTV Яна Богославська поспілкувалася із сестрою військового лікаря Кариною.

«У листі мого брата йдеться про те, наскільки важлива праця військових лікарів. Про те, що сьогодні дуже багато поранених наших хлопців, які не отримують належної медичної допомоги. І необхідно зробити все можливе та неможливе для того, щоб їх звідти забрати. Він писав, що він «бореться з могутнім ворогом». Для військового лікаря, як і для будь-якого лікаря – це боротьба зі смертю. Мій брат працював у Дніпровському воєнному госпіталі. До цього він працював та навчався у Києві. Закінчив навчання у 2018 році. Отримав звання лейтенанта, анестезіолога-реабілітолога. Це була військова академія. До цього він навчався на лікаря у луганському інституті. Зв’язок з ним пропав 12 квітня. Він в той день подзвонив востаннє і попередив, що може потрапити у полон. Єдине, що він додав, що буде у Донецьку чи Таганрозі. Але ми знаємо, що він знаходиться у Оленівці Волноваського району Донецької області. Я хвилююся, що він у полоні і пробуде там довго. До кого б я не зверталася, ніхто не повідомив, що він є у списках на обмін», – заявила сестра військового лікаря Карина. (19:5030:26)

В Україні продовжено воєнний стан на 90 днів, до 23 серпня. 

Політтехнолог Ігор Чаленко говорить про евакуацію наших бійців і пропозиції деяких рашистських діячів не обмінювати їх: “З однієї сторони, ми повинні усвідомлювати, что це є робота на внутрішнього споживача, тому що вкрай важко сьогодні пояснити росіянам ті домовленості, які є з українською стороною. Тому, звичайно, відразу після початку цієї операції по вивозу українських військових з “Азовсталі”, ми бачимо, що все подавалося виключно як полон. Що їх там будуть судити, що буде “Азов” заборонено і так далі. Тобто все робиться для того, щоб максимально демонізувати цю ситуацію. Водночас ми бачимо, що це жодним чином не стикається з процесом, який відбувається насправді. Зараз вивіз ще продовжується, він має завершитися завтра ввечері, за прогнозами. Тим не менш, питання сьогодні залишається в тому, щоб російська сторона виконала взяті на себе зобов’язання. От тут є найбільші ризики, тому що ми всі прекрасно розуміємо, що віри їм немає”.

На росії є ті, хто виступає за погіршення долі азовців, є і такі, хто виступає за виконання домовленостей – це представники російської армії. Вони розуміють, що сьогодні  є достатньо російських полонених, яких треба обмінювати. Ім, очевидно, треба забрати важливих осіб. Під час воєнних дій обмінний фонд краще за золотовалютні резерви – це дуже потужний інструмент під час переговорів. Зараз, як заявляють обидві сторони, переговорів немає, але вони можуть завдяки обміну відновитися. Щодо пропагандистської картинки, росією взят курс на гуманізацію російських військ, тому що світ бачив злочини в Бучі, Бородянці, те, що відбулось в Маріуполі, який фактично знищено. Але з  нашої сторони зараз потрібна тиша, щоб не зірвати те, що відбувається, бо та сторона готова все зірвати і покласти провину на Україну. (30:2641:08)

Політолог Вадим Карасьов говорить про те, які гарантії мають наші бійці: “Я думаю, що абсолютних гарантій не буде, хоча є гарантії від ООН, від Червоного Хреста, і головна гарантія – це збереження життя. Це офіційно було заявлено сьогодні Дмитром Пєсковим, прессекретарем путіна, ну, і про це заявлялося неодноразово. Так що головна гарантія – це збереження життя. Все інше поки що в тумані”

За його словами, є надія на українську дипломатію, на світову спільноту, на Червоний Хрест, на Папу Римського і на те, що ті гарантії будуть розширені. Це не тольки гарантування життя, а і більш-менш достойне перебування, медицина. Той же Пєсков казав, що росія пообіцяла міжнародній спільноті, що до  українських воїнів будуть відноситися достойно і виконувати всі необхідні для цього конвенції.  А для України завдання – обмін всіх на всіх. Але це буде непросто. (42:5052:10)

Перехоплення СБУ показують, як орки знущаються над полоненими. Не завжди ці катування заради якихось свідчень. Часто росіяни просто отримують від цього насолоду. 

Максим Реуцький, психолог,  розмірковує, чим поведінка росіян  відрізняється від поведінки українців та говорить на тему “братніх народів”: “Італієць Ломброзо по виразу обличчя відрізняв людей з кримінальними схильностями. Але ці  дослідження не повністю підтвердилися, вони більш світоглядні, чим наукові. Зовнішність оманлива. Але є такий момент: ми бачимо у російських полонених наслідки негативної селекції, коли до такої професії як військовий, добираються люди з дуже низьким соціальним статусом, люмпенізований такий прошарок, який з самого початку відрізняється низьким рівнем культури і високим рівнем агресії до того, що знаходиться на рівень вище”. Тобто – це руйнівники: ми не живемо, і ви не будете. І ми абсолютно різні: ми за часів ненависті все ж таки намагаємось бачити в наших ворогах людей, а пропаганда с того боку знелюднила весь світ. (54:491:05:28)

Як світові видання подавали інформацію про “Азов” та евакуацію з заводу, розповів український аналітик Світової асоціації газет та головних редакторів, член національної спілки журналістів України Сергій Чернявський: «Фотографія воїна, що стоїть у промені сонця на зруйнованому заводі, яку помістили на перші смуги багато провідних видань, швидше за все номінуватиметься на численні конкурси. Преса наголошує на словах Зеленського, що «нам потрібні живі герої». Протягом захисту Маріуполя абсолютно змінилося ставлення до «Азова» у західної преси, яка раніше називала українських воїнів «бойовиками» та «націоналістами». (1:05:481:14:01)

Ще одни заручники цієї війни – це брати наші менші. Багато тварин залишається у зоні боїв та на окупованих територіях. Тварин з України готові прийняти європейські притулки, але є труднощі з евакуацією. Телеграм-канали пишуть про те, як поводитися з домашніми улюбленцями  під час тривоги та евакуації, та що брати з собою, якщо ви виїжджаєте за кордон. 

Дніпровськи активісти збирали кошти та рятували тварин з екопарку Фельдмана. Сергій Луденський, координатор напрямку «Зооцентр», розповідає про роботу по захисту тварин: «Цей напрям з’явився десь наприкінці березня. В першу чергу – це була ідея про допомогу кормом тваринам, які були евакуйовані, а також на тій території, де ускладнена логістика. І на сьогоднішній день вже понад 15 тонн корму було передано власникам таких тварин і у прифронтові зони». 

В команді є волонтери, які знаходяться в штабі, які їздять до притулків, які їздять до міст, в яких потребна допомога. Волонтери з перших днів війни об’єдналися і роблять свою справу. Частіше звертаються за допомогою люди, які вже виїхали з небезпечній зоні і знаходяться в Дніпрі. Щодо тварин: треба на всяк випадок тримати їх біля себе, на повідку або тримати кішку у переносці, і в голові тримати цю фразу, що сильніши допомагають слабшим. (1:14:011:24:47)