fbpx
Зараз в ефірі: Т/с Еліза с12
Наживо

Субота, 27 Квітня, 2024, 07:34:58

weather-icon
˚C

Чому у Дніпро може не долетіти національний авіаперевізник від Зеленського

23.08.2021, 9:45

В Україні збираються створити національну авіакомпанію. Це гарно, але чи не вийде, як з аеропортом у Дніпрі, та її теж націоналізує Ігор Коломойський.

 До кінця цього року президент Володимир Зеленський хоче, щоб в Україні з’явився національний авіаперевізник. Про це стало відомо після зустрічі 17 серпня голови української держави з директором французької консалтингової компанії Aerogestion Марком Роше.

Реалізувати ідею з авіаперевізником стало можливим завдяки уряду Франції, який виділив грант на роботу консультанта компанії. Справа у тому, що Aerogestion спеціалізується на розвитку та реструктуризації авіаліній.

«Ми починаємо роботу. Цього року хочемо отримати конкурентоспроможного державного авіаперевізника», – цитує президента Володимира Зеленського прес-служба Офісу президента.

В адміністрації вважають, що поява має забезпечити громадянам доступні та зручні перельоти між українськими регіонами, сприяти децентралізації міжнародних авіаперевезень та надати поштовх для розвитку туристичного потенціалу нашої країни.

Ось тільки цікаво, чи пустить Коломойський такого перевізника у свій «приватний» аеропорт у Дніпрі. Хіба що, якщо це буде «Роза вітрів», яку пов’язують з олігархом.

Що з польотами у Дніпрі

З ними все погано з тих пір, як аеропорт за умовами приватизації у 2009 році перейшов фірмі «Галтера», яка входитьу сферу інтересів Ігоря Коломойського. У аеропорту не було завдання заробляти гроші і розвиватися. Аеропорт не раз відмовляв відомим авіаперевізникам у співпраці. Все звелося зараз до того, що аеропорт у Дніпрі використовують як транспортну розв’язку, щоб дістатися до Києва і там пересісти на потрібний рейс.

Але це не єдина біль Дніпра. У момент конфлікту на той момент президента Петра Порошенка і вже екс-губернатора Ігоря Коломойського державний Фонд держмайна вирішив перевірити умови цієї угоди.

І раптом виявив, що компанія «Галтера», новий власник аеропорту, не виконала всі свої зобов’язання. А саме – не профінансувала у повному обсязі ремонт і оновлення інфраструктури аеропорту. Це стало причиною для перегляду договору у судах.

Судіть самі: за умовами інвестиційного договору, «Галтера» повинна була вкласти у розвиток міжнародного аеропорту «Дніпропетровськ» 882,1 млн грн. З цієї суми 107 млн грн мало піти на реконструкцію злітної смуги, яку повинні були передати державі. Але з 882,1 млн грн компанія Коломойського вклала у розвиток аеропорту 142,1 млн грн. Вигідна угода, погодьтеся!

Але повернути собі свою власність у держави не вийшло. За правилами, якщо аеропортом зацікавився інвестор, то він може претендувати на все, крім злітної смуги і навігаційної системи. Це важливі і стратегічно цінні об’єкти, які не повинні бути у приватних руках. Саме так вчинили у Харкові: інвестор Олександр Ярославський побудував новий термінал, а смуга і навігація знаходяться у власності держави.

Але у випадку з Дніпром у договорі не прописали якому державному органу і що потрібно передати. А недостатнє фінансування пояснили ще простіше: війна на сході. Які вже тут інвестиції!

За словами адвоката Олени Доненко, забрати злітно-посадкову смугу і навігацію можна за рішенням РНБО. Саме цей держорган дозволив приватизацію державної компании «Дніпроавіа», на балансі якої і перебував тоді Дніпровський аеропорт.

Поки у Києві над цим думають, пройшло вже два тендери на вибір підрядника з будівництва аеродрому. Якщо нічого не переграють, то у жовтні стане відома назва цієї компанії.

Але схоже, що нас всіх Коломойський ще переграє.

Хто буде «рулити» злетами і посадками

Новий аеропорт у Дніпрі вирішили побудувати поруч з чинним. Для будівництва нової злітної смуги та навігації виділили 245,1902 га землі на території Новоолександрівської сільради держпідприємству «Фінінпро» у постійне користування. А для терміналу фірмі «НС-Дніпро» Олександра Ярославського виділили в оренду 8,4804 га землі.

Чи може Коломойський допустити, щоб поруч з його аеропортом з’явилися сучасні повітряні ворота, які будуть домовлятися про польоти в усі країни світу? Звичайно ні, адже тоді його підприємство не на що розраховувати.

У травні 2021 року Антимонопольний комітет вирішив призупинити фінансування будівництва нового аеродрому у Дніпрі. Офіційна причина – фінансова підтримка від держави могла вплинути на конкуренцію у регіоні. Це можливо, адже не у всіх містах аеропорти окупували олігархи! Наприклад, у Кривому Розі аеропорт – це комунальне підприємство міської ради.

А коли комітет розблокував фінансування, то висунув три умови:

– майбутній експлуатант аеродрому Міжнародного аеропорту «Дніпро» повинен пройти відбір на конкурсі;

– він повинен бути відкритий для всіх авіаперевізників;

– повинен щороку звітувати щодо пасажиропотоку та прибутків.

Мабуть, у Коломойського з’являться конкуренти. Але це ще не точно. Спочатку потрібно, щоб аеропорт добудували і цьому ніщо не завадило. Або ніхто.

МАУ повторить долю ПриватБанку?

Судячи за все, Ігор Коломойський довів ще один проект до банкрутства, а заплатить за це держава. 

На останньому засіданні РНБО у п’ятницю, 21 серпня цього року, Кабмін отримав доручення за місяць розібратися з боргами приватної авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ). Олігарх є одним із бенефіціарів МАУ

Як відомо, МАУ займає впливове становище на ринку українських авіаперевезень. Саме ця компанія з 2014 року не платила авіаційний збір, з якого фінансується Державіаслужба, яка займається організацією використання повітряного простору України. У жовтні минулого року стало відомо, що МАУ вперше з 2014 року заплатила державі 4,641 мільйонів гривень збору за пасажирські та вантажні авіаперевезення.

Ще більше ніж 1,3 мільярди гривень приватна компанія заборгувала державному підприємству, яке відповідає за безпеку польотів — «Украерорух». За те, щоб відправити та посадити літак, підприємство бере від авіакомпаній плату, яку ті отримують від пасажирів у вигляді сплачених квитків. Але МАУ дозволило собі не платити, через що «Украерорух» був вимушений скорочувати працівників. Придивіться уважно до цифр: за останніми даними Рахункової палати, вартість активів «Украероруху» на початок 2021 року становить 5 млрд грн, а борг МАУ – більше 1,3 млрд грн! Через коронакризу та ці борги «Украерорух» за підсумками 2020 року отримав чисті збитки на 1,04 млрд грн.

На МАУ багато чого зав’язано. Від приватної авіакомпанії залежить стабільна робота аеропорту «Бориспіль», тому що це його основний перевізник. Також МАУ володіє компанією «Інтеравіа», яка займається наземним обслуговуванням авіарейсів в різних аеропортах. На додачу, компанія Коломойського «Роза вітрів» займається перевезенням перших осіб держави. 

Борги і позиція МАУ на ринку ставить під загрозу роботу аеронавігаційної галузі країни, а приватну компанію може чекати банкрутство, як говорив колишній міністр інфраструктури Владислав Криклій. 

За думкою різних експертів, ідея створити національного перевізника – не більше як просто заява. Тому що поки що ніхто не відбере – через ціну на квитки – пасажирів у Укрзалізниці. А за розмовами, кошти від французького уряду можуть піти на «викуп» у приватної особи компанії, яка впливає на ринок авіаперевезень. Чи не нагадує це історію з націоналізацією ПриватБанку?

Нагадаємо, компанія Аеросвіт, яка була одним із основних українських авіаперевізників, збанкрутувала наприкінці 2012 року. Головним акціонером Аеросвіту був ПриватБанк, на той час підконтрольний Ігорю Коломойському та його бізнес-партнерам.

Telegram
Дивіться також
“Наставили на мене зброю і забрали паспорт”, — 88-річний дідусь втік від окупантів “Наставили на мене зброю і забрали паспорт”, — 88-річний дідусь втік від окупантів

Йшов всю ніч під обстрілами. 88-річний Іван Вівсяник самостійно вийшов з окупованої частини Очеретиного. При собі мав лише пенсійне посвідчення та невеличкий ...

Грошей немає: Дніпровську академію музики закривають? Грошей немає: Дніпровську академію музики закривають?

Академію музики закривають через брак коштів на зарплату викладачам. Такими дописами рясніли соцмережі дніпрян. У виші організували терміновий збір трудового ...

Чорнобиль: вся правда від ліквідатора аварії на ЧАЕС Чорнобиль: вся правда від ліквідатора аварії на ЧАЕС

26 квітня 2024 минуло 38 років, як людство зіштовхнулося з руйнівною силою радіації. Аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стала ...

Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу. У Дніпрі нагородили ліквідаторів та вшанували пам’ять жертв аварії Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу. У Дніпрі нагородили ліквідаторів та вшанували пам’ять жертв аварії

У Дніпрі до Міжнародного дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу відбулась низка урочистих заходів. У Музеї історії Дніпра пам’ятними медалями «Захиснику Вітчизни» ...

Від подарунків митців з різних регіонів країни до масштабної лайт-інсталяції. Як відзначають 110 років Художнього музею Дніпра Від подарунків митців з різних регіонів країни до масштабної лайт-інсталяції. Як відзначають 110 років Художнього музею Дніпра

Художній музей Дніпра відзначає 110 років від дня заснування. «У колекції музею понад 10 тисяч різних експонатів: картин, графіки, скульптур та багато інших ...

На Дніпропетровщині чоловік підробив документи та привласнив землю біля Блакитного озера – прокуратура На Дніпропетровщині чоловік підробив документи та привласнив землю біля Блакитного озера – прокуратура

На Дніпропетровщині чоловік незаконно заволодів земельною ділянкою на узбережжі Блакитного озера у Петриківському районі під виглядом її безоплатної приватизації, ...

50 учасників, народні пісні та танці. У Дніпрі відбувся незвичний майстер-клас з розфарбовування писанок 50 учасників, народні пісні та танці. У Дніпрі відбувся незвичний майстер-клас з розфарбовування писанок

У Дніпрі відбувся незвичний майстер-клас з розмальовування писанок. Окрім самого заняття на гостей чекав виступ міського народного ансамблю танцю ...

Поєднання витинанки та графіки й ілюстрації на шевченківську поему «Марія». У Дніпрі відкрили виставку в музеї «Літературне Придніпров’я» Поєднання витинанки та графіки й ілюстрації на шевченківську поему «Марія». У Дніпрі відкрили виставку в музеї «Літературне Придніпров’я»

Алісі Московцевій 15 років. Її роботи сьогодні представлені на виставці «Українська абетка, діти – дітям!» у Дніпрі. «На малюнку зображувала предмети, які ...

Окупанти завдали майже 20 ударів по Нікопольщині: постраждали троє людей – ОВА Окупанти завдали майже 20 ударів по Нікопольщині: постраждали троє людей – ОВА

Майже два десятки атак на Нікопольщину протягом дня – дронами-камікадзе різних модифікацій та артилерією. Потерпали Нікополь, Марганецька та Мирівська громади, ...

В Дніпрі відсутнє водопостачання одразу за декількома адресами: оперативна інформація станом на 18:00 В Дніпрі відсутнє водопостачання одразу за декількома адресами: оперативна інформація станом на 18:00

Станом на 18:00 бригади КП «Дніпроводоканал» продовжують аварійні роботи на таких об’єктах: вул. Надії Алексєєнко, 2, припинено водопостачання на вул. Надії ...