Взаємовигідне вирішення проблеми: відходи кінської життєдіяльності тепер сприяють гарному врожаю в селі
«Купа» лайна в місті перетворилась на «купу» радості в селі. Власники кінно-спортивного клубу складали гній на території парку Зелений Гай. Підприємцям дали тиждень на впорядкування території, інакше на них чекав штраф. А от кінські відходи відразу повезли туди, де на них чекали — в село до батька-одинака, який виховує трьох дітей. Як місто звільнилося від відходів, а село отримало добриво — далі…
«Тут у нас курочки, які несуть яйця, виноград. Там далі город у мене».
Микола — господар, батько трьох дітей. Має 6 соток городу, за яким дбайливо доглядає. У чоловіка інвалідність, тож доглядати за господарством важко. Його троє дітей — найбільші помічники.
Син Роман займається музикою, проте, у вільний час допомагає батьку.
«Батьку я допомагаю бур’яни порвати, за курями наглядаю, малину поливаю».
Малеча також не відстає.
«Допомагаємо йому в усьому все: прибирати, у сараї прибрати, щось піднести».
Проте, рук не вистачає. Треба удобрювати грунт для гарного врожаю.
—Як вважаєте, наскільки необхідний перегній для господаря?
—Для города це дуже добре. Урожайність буде більша.
Те, що в селі викликає радість, у місті — ускладнення. Органічні відходи від коней почали скидати на територію парку Зелений Гай. Зазвичай в таких ситуаціях департамент екологічної політики ДМР проводить роз’яснювальну роботу та видає припис. Проте, проблему «з душком» цього разу вирішили креативно.
Ярослав Крисько, заступник директора департаменту екологічної політики ДМР: «Фактично ми покажемо, як приклад, як відходи перетворюються на добрі діла. Ми заберемо частину відходів і передамо людині з інвалідністю, яка має у власності присадибну ділянку».
Кінний гній — мінеральне добриво і водночас органічний відхід. У ньому не заводяться шкідники.
Ярослав Крисько, заступник директора департаменту екологічної політики ДМР: «Насправді це є найцінніше мінеральне добриво для наших присадибних діланок, для наших городів, для наших полів. Воно цінне тим, що є більш кислотним, ніж коров’ячий перегній, і вбирає в себе менше вологи».
Відходів у кінних клубах досить багато.
Володимир Гриньов, власник кінно-спортивного клубу: «14 конячок. Вони за тиждень продукують біля 100 мішків біогумусу».
Тож гній прямує до Миколи на город. Всі залишилися задоволені: місто позбулося відходів, а врожай у Миколи буде найкращим.
Читайте також: Дніпропетровщина презентувала марку, присвячену ЦНАПам