«Відкрите небо» для закритого аеропорту Дніпра
«Відкрите небо» чи авіабезвіз для України – це угода, що дозволить посилити економічне, соціальне й інфраструктурне партнерство з Європейським Союзом вже у найближчій перспективі. Так про неї пишуть в українському Міністерстві інфраструктури. Що це буде означати для українців і, особливо, для мешканців Дніпра?
Нагадаємо, що 12 жовтня під час саміту Україна та Європейський Союз підписали угоду про Спільний авіаційний простір. Простіше – на українців чекає авіабезвіз.
«Така угода — це кінець цінових монополій на авіаційному ринку, це збільшення кількості маршрутів, це новий рівень захисту прав споживачів та нові можливості для розвитку туризму в Україні, – написав голова Кабміну Денис Шмигаль. – У нас будуть діяти такі самі можливості, правила й стандарти в галузі авіаперевезень, як і в держав-членів Євросоюзу. Такі самі правила будуть функціонувати й щодо безпеки польотів, авіаційної безпеки, організації повітряного pyxy. ЄС визнаватиме українські сертифікати, видані літакам українського виробництва». Більше про це можна прочитати тут.
За словами адвоката Олени Доненко, українці зрозуміють, чи працює авіабезвіз, чи ні, до літа 2022 року. «Зараз Україна увійшла у нову хвилю ковіду. Це, можливо, відобразиться на авіаперевезеннях, тому що впаде попит і закриються певні країни для українців», – вважає Олена Доненко.
Раніше Україна з європейськими країнами мала домовленості щодо кількості рейсів. «Були певні питання щодо Чехії, щодо Франції. У ті напрямки існувало лише чотири рейси, а після угоди кількість рейсів буде необмежена. Вона буде залежати від зацікавленості авіаперевізника. Наприклад, якщо компанія Ryanair захоче літати в Україну 20 разів на тиждень, то вона матиме на це право», – вважає адвокатеса.
Угода про відкрите небо має знизити вартість квитків, та зробити так, щоб українці змогли подорожувати не тільки залізницею, а ще й літаками. «Європейським компаніям, на мій погляд, на перших порах буде складно через низький попит, – сказала Олена Доненко. – Для пересічних українців угода буде означати захищеність у разі затримки рейсів чи їх відміни, та більше напрямків для подорожей».
Але якщо іноземні перевізники зможуть літати і на внутрішніх рейсах в Україні, то наші компанії поки що не отримали такого права для роботи у Європі. «Для початку, наші перевізники мають збільшити свій авіаційний флот, – каже адвокатеса. – Для прикладу: на всі наші українські авіакомпанії припадає 73 борти».
Але Дніпро, чомусь, знову став виключенням з правил. «Ми бачимо монополію в нашому аеропорту. Як казав прем’єр-міністр – «компанії будуть напряму домовлятись з аеропортом», то тут може виникнути проблема. Тому що саме наш аеропорт на першому етапі не погоджував певні слоти для міжнародних авіакомпаній («слот» — це погодження часу прильоту та вильоту рейсу – ред.). Як воно буде далі – ми поки що не можемо прогнозувати. Тому що це залежить від волі однієї людини – власника аеропорту. І інше питання: чи в гарному стані наша злітно-посадкова смуга для того, що приймати міжнародні борти».