Рош га-Шана: попри застереження влади, хасіди приїхали до Умані
Хасиди зустріли 5784 юдейський новий рік — Рош га-Шана. Цього року свято збіглося із Шабатом — це сьомий день у єврейському календарі, який триває від вечора п’ятниці до заходу сонця в суботу. У цей день хасидам заборонено розпалювати вогонь, шити, давати інтерв’ю. Тож вони співають, танцюють у білому вбранні, моляться та їдять кошерну їжу.
Хасиди гуляють по місту. Кожну осінь один з кварталів міста Умань в Черкаській області перетворюється на маленький Ізраїль. Повсюди таблички на івриті, а на вулицях тисячі хасидів.
Тут похований цадик, тобто праведник хасидів раббі Нахман. Тисячі паломників приїжджають на його могилу, аби зустріти Рош га-Шана, іудейський новий рік.
Незважаючи на заклики української та ізраїльської влади утриматися від поїздки, до Черкащини прибуло понад 35 тисяч хасидів.
Ірина Рибницька, виконавча директорка БФ «Історико-культурний центр міста Умані»: «Паломники приїжджають сюди для того, щоб відвідати його могилу, зустріти свій новий рік на могилі свого праведника, оскільки вони вважають та вірять, що якщо вони зустрінуть цей новий рік в місті Умань на могилі, вони проведуть його щасливо. Ще з минулого року паломники моляться не лише за благополуччя своїх сімей, а також за благополуччя України та за мир в Україні».
До головної святині, могили раббі Нахмана, пройти майже неможливо. Тисячі хасидів йдуть туди на молитву. Враховуючи, що в Україні війна, місце паломництва під постійним контролем правоохоронців, і не тільки українських.
Ірина Рибницька, виконавча директорка БФ «Історико-культурний центр міста Умані»: «Цьогоріч до Умані прибули також ізраїльські поліцейські. Вони несуть патрулювання разом з українськими поліцейськими. В той же час вони мають повноваження по більшій частині комунікаторів. Тобто як перекладач, а також врегулювання будь-яких питань. Тобто вони надають допомогу українській стороні. Самі ж питання безпеки забезпечуються силами Національної поліції, НГУ та СБУ».
Вулиця Туристів (колишня Пушкіна) в Умані — центральна в кварталі паломників. Тут хасиди танцюють, співають, їдять, спілкуються, моляться.
Місцеві по-різному ставляться до паломників, які приїжджають у місто. На думку деяких місцевих, цьогоріч були проблеми з організацією святкування.
Микола, мешканець Умані: «Вже і не готувалися навіть. І тут, як сніг з неба впав. Маса нахлинула. На наступний рік треба, щоб приїжджали поступово, і щоб по телефону дзвонили, коли вони будуть — ті, що постійно живуть. І щоб чистіше в квартирах було, бо після них прибирання дуже багато».
Для жителів хасидського кварталу Умані традиційною проблемою залишається сміття після святкування Рош га-Шана. Комунальники в перший день ще намагалися вивозити сміття, але вже під час святкування це було неможливо.
Наталія, мешканка Умані, працює продавчинею овочів та фруктів. Тут вона працює вперше.
Наталія, мешканка Умані: «Незвично, в перший раз ми ось це все бачимо. Дуже цікаво за ними спостерігати. Стараємося їх розуміти на пальцях, на калькуляторах, з перекладачем, по-всякому».
Серед паломників не тільки релігійні люди, а й туристи.
Ірина Рибницька, виконавча директорка БФ «Історико-культурний центр міста Умані»: «Близько 80% тих, хто прибуває до Умані для паломництва — це туристи. Релігійна частина складає меншу частину. Релігійні паломники, вони взагалі лише моляться та відвідують синагоги. Однак, зазвичай туристи в будь-якій країні можуть поводитися себе по-різному, я б сказала, що статистично ситуація абсолютно контрольована та дуже позитивна. Навіть поодинокі випадки порушень будь-яких норм, вони мають місце будь-де».
На святкуванні єврейського нового року, окрім правоохоронців, чергували й представники екстреної медицини. В цьому році — в посиленому режимі.
Ігор Фесун, директор центру екстреної медичної допомоги Черкаської області: «Кожен рік, особливо останні два роки, у нас йде посилене чергування. Прибувають з усієї області, а в цьому році й з Міністерства охорони здоров’я також додаткові сили та засоби для того, щоб бути готовими до виконання любих функцій. Не дай Боже щось трапиться, щоб можна було вчасно та якісно надати любу допомогу, яка буде потрібна».
Масові гуляння проходили з 15 по 17 вересня, надвечір неділі паломники почали роз’їжджатися. За інформацією місцевої влади, цьогоріч паломництво пройшло без надзвичайних ситуацій.
Читайте також: Україна судитиметься з Польщею, Угорщиною та Словаччиною: причини