Повернення додому: як українцям, що евакуювалися без закордонного паспорта, повернутися в Україну
Люди повертаються в Україну, багато хто стикається з питанням: як повернутися додому, якщо відсутній закордонний паспорт?
У випадку повернення додому з евакуації все трішки не так, як з виїздом до Європи – заїхати до України з будь-яким документом не вийде.
В постанові КМУ про Правила перетину державного кордону громадянами України сказано, що документом, що дає право на в’їзд, є:
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
- дипломатичний паспорт;
- службовий паспорт;
- проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);
- посвідчення особи моряка;
- посвідчення члена екіпажу.
Отже, основним документом для повернення в Україну є закордонний паспорт.
Якщо ж закордонного паспорта нема, або строк його дії добігає кінця, вихід є.
Продовження дії закордонного паспорта
Згідно з постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. на період дії воєнного стану та протягом року з дня його припинення або скасування перетин державного кордону може здійснюватися громадянами України в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, строк дії якого продовжено, а також дітьми на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон їх законних представників, до якого внесено інформацію про дитину.
Отже, на час дії воєнного стану в закордонних дипломатичних установах (посольствах/консульствах) можна продовжити закордонний паспорт на 5 років, а також внести дані дитини в паспорт батьків, якщо паспорт дитини також прострочений. Після продовження строку дії паспорта, вже з дійсними закордонними паспортами можна сміливо прямувати додому.
Якщо документів нема – посвідчення особи на повернення в Україну
Якщо ж ви виїхали з внутрішнім паспортом/ID-карткою/іншим документом або без документу взагалі – ви теж зможете повернутися в Україну.
Для цього також. В такій ситуації потрібно буде звернутися до посольства/консульства України закордоном – дипустанови видаватимуть посвідчення особи на повернення в Україну.
Про це також йдеться у постанові КМУ про Правила перетину державного кордону громадянами України: у разі, коли громадянин, який постійно проживає в Україні, втратив зазначені документи (далі – паспортні документи) за межами України або якщо строк дії таких документів закінчився під час перебування громадянина за межами України, або встановлено, що вони є недійсними з інших причин, документом, що дає право на в’їзд в Україну, є посвідчення особи на повернення в Україну, яке видається дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном.
Посвідчення особи на повернення в Україну є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України, дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається закордонними дипломатичними установами України.
Інформацію стосовно документів для подачі на оформлення посвідчення особи на повернення в Україну або продовження дії закордонних паспортів можна дізнатися на сайті консульства.
На час воєнного стану консульський збір за консульські дії не стягується.
Отримання всіх документів – продовжених паспортів і посвідок – здійснюється в день звернення до дипломатичної установи.
В разі відсутності у громадянина будь-яких дійсних паспортних документів, запит стосовно перевірки особи буде направлено за місцем реєстрації заявника в Україні, що може зайняти певний час.
Прийом громадян у більшості установ відбувається в порядку живої черги, однак про всяк випадок радимо отримати інформацію у консульському відділі, в який плануєте звернутися.
Тож, якщо ви виїжджали з країни по українському паспорту і плануєте тепер повернутися на територію України, подбайте про те, щоб у вас було посвідчення особи на повернення в Україну, яке можна отримати в консульстві.
Читайте також: У Дніпрі відбувся благодійний концерт гурту «Друга ріка».