Падіння ракети в Польщі: у НАТО вважають, що росія несе відповідальність за інцидент
Під час російського масованого ракетного удару по Україні в Польщі впала ракета. Як повідомила агенція Reuters, посилаючись на джерело в НАТО, Президент США Джо Байден заявив партнерам із НАТО та «Великій сімці» (G7), що це була ракета української ППО.
Нагадаємо, що 15 листопада росія завдала масованого ракетного удару по території України. В той же день польські ЗМІ повідомили, що у містечку Пшеводув поблизу кордону з Україною, стався вибух. Внаслідок влучання двоє людей загинули.
МЗС Польщі заявило про російське походження ракети. Про це йдеться у заяві на сайті міністерстві закордонних справ Польщі.
«15 листопада 2022 року з боку збройних формувань РФ здійснено черговий тривалий масований обстріл всієї території України та її критичної інфраструктури. О 15:40 у селі Пшеводув Грубешівського повіту Люблінського воєводства впала ракета російського виробництва, внаслідок чого загинули двоє громадян Республіки Польща», — заявляє польське відомство. Міністерство закордонних справ Польщі викликало посла рф, щоб він надав пояснення інциденту.
Згідно з останніми повідомленнями, президент Польщі Анджей Дуда заявив – немає жодних вказівок на те, що це був навмисний напад на Польщу. «Найімовірніше, це була ракета С-300 російського виробництва. Наразі ми не маємо доказів того, що це була ракета, випущена російською стороною», – процитувала Анджея Дуду канцелярія президента Польщі.
Слова співчуття голові польської держави висловив президент Володимир Зеленський. «Говорив з Президентом Анджеєм Дудою. Висловив співчуття у зв’язку із загибеллю громадян Польщі від російського ракетного терору. Обмінялися наявною інформацією, з’ясовуємо всі факти. Польща, уся Європа та світ мають бути повністю захищеними від росії – терориста», – написав у твіттері Володимир Зеленський.
росія все заперечує
В російських пабліках стали з’являтися повідомлення, що на території Польщі нібито впала ракета української протиповітряної оборони. Проте, українська сторона це заперечила.
«Росія нині просуває конспірологічну теорію про те, що на території Польщі нібито впала ракета української протиповітряної оборони. Це неправда. Не треба підігравати російській пропаганді чи поширювати її меседжі. Цей урок слід було засвоїти давно, ще після збиття #MH17»», – написав у твіттері міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
В той же час президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що росія може бути може бути непричетною до інциденту.
«росія заявила, що цей інцидент не має нічого спільного з ними, і ця заява є важливою для нас. Крім того, сьогодні вранці, коли я зустрічався з німецьким Канцлером Шольцем, ми також погодилися з тим, що необхідне подальше розслідування. Говорити про прискорені рішення буде некоректно. Росія заперечує будь-яку причетність, і президент США також сказав, що ці ракети не російського виробництва», — заявив Ердоган.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден назвав «малоймовірним» те, що ракета, яка впала у Польщі, була випущена з росії. Про це він заявив на зустрічі G20 в Індонезії після скликання екстреної зустрічі західних лідерів для обговорення вибуху на території НАТО. «Я подбаю про те, щоб ми з’ясували, що саме сталося. І тоді ми разом визначимо наш наступний крок під час розслідування», – сказав Байден. За словами Байдена, передає Reuters з посиланням на джерела в НАТО, падіння ракети в Польщі могло бути наслідком роботи української ППО, яка відбивала авіаудари рф.
Такої ж думки був генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він заявив, що розслідування щодо влучання ракет по території Польші триває.
«Попередній аналіз вказує на те, що інцидент, ймовірно, був спричинений українською ракетою протиповітряної оборони, випущеною для захисту території України від атак російських крилатих ракет», – сказав Столтенберг.
Він також додав, що це не провина України. І росія несе остаточну відповідальність, оскільки продовжує незаконну війну проти України.
За оцінкою Столтенберга, «немає ознак» того, що ракета була результатом навмисної атаки або що росія готує наступальні військові дії проти НАТО.