fbpx
Зараз в ефірі: Мультфільми
Наживо

Середа, 1 Травня, 2024, 06:46:51

weather-icon
˚C

Нешвидка допомога

23.08.2016, 11:53


скорая01Нешвидка допомога. Під час зйомок на очах нашої знімальної групи серйозно травмувалася людина – робочий раптом впав головою вниз з драбини та розбив голову. Першу допомогу чоловікові надала волонтерка Анна Павлова, з якою ми писали інтерв»ю. А  лікарі швидкої приїхали до потерпілого аж за 20 хвилин. І це при тому, що надзвичайна пригода сталася у центрі міста. Як викликати швидку так, аби медики приїхали вчасно та куди скаржитися, якщо допомогти вам не поспішають?


Ось цього чоловіка забрала швидка лише через 20 хв після виклику.

«Він стояв на драбині. Хотів подати мені  мотузку  і впав. Я дивлюся – лежить, не рухається. Я погукав охорону аби допомогли», – пригадує  свідок події Антон.

Чому швидку довелося так довго чекати? – з цим питанням ми разом з волонтеркою телефонуємо до диспетчера.

скорая–   Ми викликали машину на Набережну Леніна, 29 А, – говорить волонтерка Анна Павлова.

–   Місто яке? – запитує диспетчер.

–   Дніпропетровськ, – відповідає волонтер.

–  Вулиця? – знов питає диспетчер.

–  Набережна Леніна, 29 а, – говорить Анна.

–  А як вона… Набережна Леніна називається? – перепитує диспетчер.

Січеславська вже, – пояснює волонтер.

–  Січеславського – це перевулок чи вулиця?, – знов перепитує диспетчер.

–  Січеславська, дівчино. Ви  працюєте у швидкій допомозі. У мене за час, поки ви приймаєте замовлення,  може померти людина, – нервує Анна.

–  Будь ласка,  повторіть, – говорить диспетчер.

–  Набережна Січеславська, 29 а, – відповідає волонтер.

–  Січеславська, правильно? – знов уточнює жінка.

–  Так, – підтверджує волонтер.

–   39 а? – знов уточнює диспетчер.

–   29 а! – нервує волонтер Анна.

Цей неконструктивний діалог нам довелося обрізати, інакше б ви читали його до самого ранку.  Зателефонували ми до швидкої  о  9:15, але диспетчер стверджувала, що виклик надійшов на 15 хвилин пізніше. Врешті-решт нас  з’єднали з оперативним лікарем.

«Я не готова відповісти на всі ваші питання .  Я  повинна спочатку це все подивитися. А по-друге, все ж залежить від кількості вільних машин. Це ж не ми самі їх притримуємо. Вони всі на викликах. Коли звільняється якась, ми стараємося її направити до вас»  – пояснює оперативний лікарь.

Ми поцікавилися у містян, а чи до них теж так довго їде швидка, чи наша історія – скоріше виняток?

«Приїжджала достатньо швидко – протягом 10-15 хв», – відповідає мешканка міста.

«Зазвичай – щонайменше 30 хв зі свого досвіду кажу», – говорить дівчина.

«Бувало таке, що швидка їхала хвилин 40. Мамі  було погано, тому було не до очікування», – пригадує мешканка Дніпра.

«Подзвонили, був високим тиск, а у відповідь:  «випийте таблетку і вам стане легше».  Я ж кажу, що тиск вже за двісті, а вона: «Ну, добре. Потім передзвоніть», – обурюється чоловік.

«Зазвичай запізнюються.  Півгодини – мінімум,  а так – 30хв – 1 год. Вже тричі таке було. Потрібно якось прискорити», – каже жінка.

Тож у чому проблема? Може, дійсно місту-мільйоннику не вистачає карет швидкої? Звертаємось за поясненням до Обласного центру  екстреної медичної допомоги:

«От подумайте, за нормативами  повинна бути 1 бригада швидкої допомоги на 10 тисяч осіб. А  у нас їх всього 67», – намагається пояснити заст. директора з медичної роботи КЗ Обласний  центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Алла Матушак.

скорая02

Отже Дніпру не вистачає цілих 32 бригади швидкої допомоги! А координують їхню роботу – диспетчери.   Нашу область обслуговує всього 14 спеціалістів. Вісім  з них безпосередньо спілкуються з населенням, а потім передають інформацію іншим. Ті ж у свою чергу зв’язуються з бригадами швидкої допомоги. Оскільки весь процес автоматизовано, прослідкувати кількість викликів та вільних бригад можна на ось цій мапі.

Та це все «показуха» – стверджує один з практикуючих лікарів швидкої допомоги. Він погодився розповісти нам правду, але анонімно, аби не втратити робоче місце.

«Приймають все підряд. Тобто викликають люди і з зубним болем, і з врослим нігтем, і просто поговорити о 2-ій годині. У 10-20 % випадках їх перенаправляють  до консультативного лікаря. На  80% необґрунтованих ми приїжджаємо. І ми вже заздалегідь знаємо, що або недорозпитав диспетчер, який приймав або… Ну дали їм наказ приймати все», – говорить лікар швидкої медичної допомоги Віталій.

І кількість бригад не така вже й катастрофічна – каже медик:

«Якби нормально відсіяли виклики, то бригад вистачало б»,  – стверджує лікар швидкої медичної допомоги Віталій.

скорая04Переважно  у диспетчерській службі працюють молоді спеціалісти. «Старожили», які працювали тут десятки років, після автоматизації процесу не справлялися. Аби налагодити роботу, всі дзвінки записуються, і кожного ранку перед початком робочого дня  весь штат збирається на «розбір польотів»:

«Ситуації, які мали летальний кінець, у нас дуже детально розглядаються:  час виклику, час доїзду, піднімаються карточки, і у випадку провини бригади – її карають. Це будь-які адміністративні покарання, які передбачені законодавством», – говорить заступник директора з оперативної роботи Сергій Стрєлкін.

Три роки тому – у рамках реформи – час доїзду до пацієнта скоротився з п’ятнадцяти хвилин до десяти. Проте, медики впевнені: це нереально! Мовляв –  держслужбовці  забули про українську дійсність.

«Бригада в нас дуже швидко, майже за дві хвилини, приймає виклик, але ми в’їжджаємо в наше місто… І ми стоїмо в заторах, ніхто  нас не пропускає, багато ліфтів не працює, на багатьох  будинках немає назв вулиць, номерів, під’їзди непідписані. Бо бригада під’їжджає і ще 10-15 хвилин шукає потрібний будинок», – пояснює заст. директора з медичної роботи КЗ Обласний  центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Алла Матушак.

А часто і самі люди заважають роботі швидкої. Тож аби ШВИДКА доїхала дійсно ШВИДКО, запам’ятайте такі поради:

  • чітко відповідайте на всі питання диспетчера, дуже важливо назвати йому точну адресу;
  • одразу давайте код від зовнішньої вхідної двері;
  • закривайте домашніх тварин;
  • попросіть сусідів звільнити місце для проїзду швидкої від автівок і  не замикайте двері, щоб у разі втрати свідомості,  лікарі могли безперешкодно потрапити до квартири.  Це дозволить зекономити купу часу.

Але ще одна  «геніальна» реформа може чекати на службу швидкої  допомоги: міністерство охорони здоров’я планує прибрати з бригади лікарів, натомість залишити лише фельдшера.

«По-перше, зросте смертність. Через те, що приймальне відділення будь-якої найближчої лікарні  не зможе надати допомогу через те, що  там знаходиться терапевт, хірург, уролог чи невропатолог . Набряк легенів  полікувати вони ну теоретично зможуть, а от практично… Ну привезуть 20 пацієнтів, і що вони будуть робити?», – каже лікар швидкої медичної допомоги Віталій.

Питання, на жаль, риторичне. Мешканцям як Дніпра, так і всієї України залишається лише сподіватися, що реформу не проведуть. А щодо швидкого приїзду  медиків до хворого, частіше всього у затримці винні як   ті, хто її викликають, так і працівники служби швидкої. А про недосконалість системи вже й говорити нічого.



Telegram
Дивіться також
Допомога ветеранам і членам їх родин у Дніпрі Допомога ветеранам і членам їх родин у Дніпрі

Допомога для тих, хто боронив наші життя. Тисячі дніпрян нині щодня виборюють незалежність України на передовій. Після повернення з фронту життя більшості з них ...

Культурна дипломатія Дніпра і Австрії. У Відні відбувся показ вистави «Біла пошесть» дніпровського театру «Віримо!» Культурна дипломатія Дніпра і Австрії. У Відні відбувся показ вистави «Біла пошесть» дніпровського театру «Віримо!»

Аншлаг у Віденській концертній залі «Muth». На сцені актори дніпровського театру «Віримо!» з виставою «Біла пошесть», за п’єсою Карела Чапека. «Подібні заходи ...

Кліматична криза: причини та наслідки, як впливає на Україну? Кліматична криза: причини та наслідки, як впливає на Україну?

Пінгвінів стає більше, льодовиків менше, а у нас у квітні цвіте бузок – все це наслідки глобального потепління. Кожен рік – новий рекорд. 2023 перевищив історичний ...

Протягом дня ворожа артилерія п’ять разів працювала по Нікопольщині Протягом дня ворожа артилерія п’ять разів працювала по Нікопольщині

Війська країни-агресорки випустили майже два десятки снарядів. А ще – скерували на район три дрони-камікадзе. Про це повідомляє ДніпроОВА. Вибухи лунали у Нікополі, ...

У Дніпрі тривають роботи на водогонах: частина жителів правого берега без води У Дніпрі тривають роботи на водогонах: частина жителів правого берега без води

Станом на 18:00  комунальники невпинно проводять аварійно – відновлювальні роботи на водогонах КП «Дніпроводоканал». Тимчасово обмежено водопостачання частини ...

“Душа” у Дніпрі. Унікальна світлова інсталяція на фасаді художнього музею “Душа” у Дніпрі. Унікальна світлова інсталяція на фасаді художнього музею

У Дніпрі запустили унікальну світлову інсталяцію “Душа”. Її створили до 110-річчя Дніпровського художнього музею. Мета цієї творчої ініціативи – ...

Система безоплатної правничої допомоги шукає волонтерів та параюристів: як долучитись Система безоплатної правничої допомоги шукає волонтерів та параюристів: як долучитись

У наш час волонтерство стало потужним суспільним рухом та проявом самовідданої активності громадян. Якщо ви прагнете допомагати вразливим категоріям населення і ...

Як оновлюються заклади позашкільної освіти у Дніпрі після залучення міжнародних донорів Як оновлюються заклади позашкільної освіти у Дніпрі після залучення міжнародних донорів

Дитячий мультифункціональний центр у Дніпрі. Тут завдяки співпраці з донорами (міжнародною організацією UNICEF) створено сучасний заклад для розвитку дітей від 3 до ...

Освітній курс «Історія українського громадянського суспільства»: як долучитись Освітній курс «Історія українського громадянського суспільства»: як долучитись

Фондом Східна Європа спільно з Українським інститутом створено онлайн-курс «Історія українського громадянського суспільства» на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло! ...