Куди звертатись, якщо ви втратили паспорт під час воєнного стану
Через повномасштабне вторгнення росії в Україну багато хто втратив паспорт, а хтось не зміг його вчасно оформити. Для того, аби отримувати соціальні виплати, вільно пересуватися, навчатися та працювати, документ потрібно поновити. Головне – не варто панікувати. Навіть під час війни чи перебуваючи за кордоном це можна зробити.
Перше: де б ви не було, при втраті паспорту варто написати заяву до поліції. Обов’язково потрібно отримати підтвердження про реєстрацію заяви щодо втрати документів.
Далі шляхи відновлення документів різняться в залежності від того, де ви зараз перебуваєте.
Я в Україні і паспорта немає
У центрі безоплатної правової допомоги нагадують, що на території України громадяни, у яких втрачені або знищені документи, можуть використовувати електронні документи у застосунку «Дія». Вони мають таку ж юридичну силу, що і паперові документи. Також для посвідчення особи можна користуватися водійським посвідченням.
Оформити новий паспорт можна у територіальних органах Державної міграційної служби України (ДМС), у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у центрах обслуговування громадян «Паспортний сервіс». Можна звернутися до будь-якого відділення, незалежно від місця постійної реєстрації, але лише на підконтрольних Україні територіях і там, де немає активних бойових дій.
Як повідомили у Центрі громадського моніторингу та контролю, для оформлення нового паспорту із собою слід мати заяву про втрату паспорта, ідентифікаційний код, а також інші документи, за потреби. Наприклад, свідоцтво про шлюб. Крім того, потрібно мати чеки про оплату адміністративного збору або штрафу за втрату документу.
Скільки це коштує
Безоплатно отримати паспорт громадянина України можна лише у перший раз по досягненні 14 років. У випадку втрати паспорту, доведеться платити.
За нетермінове оформлення паспорту-ID-картки у міграційній службі доведеться заплатити 372 грн (виготовлення впродовж 20 робочих днів). За термінове (протягом 10 робочих днів) – 498 грн. У «Паспортному сервісі» послуга коштуватиме 852 грн за нетермінове оформлення і 978 грн – за термінове.
Нагадаємо, що з 23 травня можна одночасно оформити ID-картку і закордонний паспорт. При цьому вартість послуги за нетермінове оформлення обох документів буде коштувати 1105 грн (у разі оформлення протягом 20 робочих днів). За термінове оформлення доведеться сплатити 1583 грн (оформлення протягом 7 робочих днів).
Якщо обидва документи замовляються в 14 років вперше, то сплачується лише послуга оформлення закордонного паспорта. Нагадуємо, що на період дії воєнного стану можливі затримки із оформлення документів.
Я за кордоном і паспорта немає
Після звернення до поліції щодо втрати паспорту, необхідно піти до українського консульства. Там ви отримаєте тимчасовий документ, на підставі якого можна виїхати з країни. Найближче дипломатичне представництво можна знайти за посиланням.
У Міністерстві закордонних справ нагадують, що термін дії такого документу не перевищує 30 днів. Він дає право лише повернутися в Україну. Тому подорожувати по світу з тимчасовим паспортом не вийде.
Також з 29 червня в українців за кордоном з’явиться можливість оформити внутрішній чи закордонний паспорти громадянина України в інших державах. Згідно з урядовою постановою від 10 червня 2022 року №678, в якості експерименту два роки оформлювати документи для українців буде відокремлений підрозділ державного підприємства «Документ».
Перелік держав, у яких будуть приймати документи для оформлення паспортів, визначатиметься Державною міграційною службою за погодженням з Міністерством закордонних справ України. Поки що невідомо, в яких країнах українці зможуть отримати таку послугу.