Хочеш паспорт — склади іспити: урядовці змінили правила отримання громадянства
Хочеш громадянство — вчи українську мову, історію та основи Конституції. Верховна Рада зробила перший крок до втілення в життя нових правил для тих, хто хоче отримати український паспорт. Схожа система діє у багатьох країнах світу. З нового — більше іспитів для претендентів, але спрощена процедура, зокрема, для військовослужбовців ЗСУ.
Максим живе в Дніпрі вже 16 років. З 2014 намагається отримати громадянство України. Активно брав учать у подіях Революції Гідності, в часи АТО волонтерив. Чоловік завжди хотів отримати український паспорт.
Максим Гошовський, хоче отримати громадянство: «Двічі я отримував громадянство України. Воно дається у нас тимчасово, ти отримуєш «часове посвідчення громадянина України». Я отримував громадянство, як людина, яка повертається до своєї батьківщини через те, що в мене бабуся звідси, мама та всі мої родичі звідси. Я не винен, що мене мама у 1988 році народила у Західному Сибіру, коли це була одна велика країна. Звичайно, я отримав громадянство росії. Після чого, після 14 року, я прийняв для себе рішення: я хочу бути тільки українцем, я не хочу двоголового орла у себе в кишені».
Отримати паспорт України можна лише після іспитів. Процедура значно ускладнилася з нещодавнім рішенням ВР. Раніше для отримання громадянства треба було здати лише іспит на знання української мови. Тепер претендент має скласти іспити зі знань Конституції, історії України та державної мови.
Олексій Голобуцький, політолог: «Нарешті ми дійшли до висновку, що громадянство України це не просто папірець, який можна поміняти або викинути в будь який момент. Це все ж таки, якась привілея, яку треба хоч трошки заслужити так би мовити».
Є й послаблення правил. Серед захисників України чимало добровольців з інших країн. Вони можуть отримати громадянство без складання іспитів, але мусять пройти перевірку знань упродовж двох років.
Олексій Голобуцький, політолог: «Я вважаю, що це комплексне рішення — прийняти без екзаменів всіх тих, хто громадяни іноземних країн, які проливали кров за Україну, щоб це відбувалося автоматично, за бажанням конкретної людини стати громадянином України. Ось таким людям треба певні послаблення давати, бо вони на це мають право».
Послаблення стосується і тих, хто отримав державні нагороди чи має посвідку на тимчасове проживання в Україні. Повертаючись до ситуації Максима: її ускладнює наявність у чоловіка російського громадянства. Отримання українського паспорту вимагає візиту до росії, де Максим має розірвати громадянство країни-агресорки.
Максим Гошовський, хоче отримати громадянство: «За ці два роки ти зобов’язаний вийти з громадянства попередньої країни, тобто росії. А для цього в моїй ситуації мені доводилося б поїхати до росії, щоб там виписатися з квартири, позбутися громадянства. Але через те, що я був за часів Майдану на Майдані, а за часів АТО в зоні АТО, ясна річ , що там мені загрожує тюрма».
У 2016 році Максим, співаючи «я не москаль», розірвав власний російський паспорт, що, проте, не допомогло його ситуації. У 2022 його намагалися депортувати з України. Але чоловік виграв суд проти міграційної служби.
Максим Гошовський, хоче отримати громадянство: «Я в суді довів, що вони не мали права мені ставити до паспорта штамп про депортацію і взагалі депортувати з країни не можна. Я виграв першу інстанцію, вони подали апеляцію. Я виграв апеляцію, вони подали касацію. Касація документи повернула назад, і ось я чекаю, коли я отримаю на руки документи про те, то мене не можна депортувати».
Максим каже, доводити своє право на український паспорт може виключно через суди. А іспити — то мала плата за право бути українцем.
Читайте також: Як уберегти дитину від небезпечних молодіжних рухів – поради батькам