Якщо у громад забрати «силовий» ПДФО – не буде допомоги військовим
– У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №10037, згідно з яким Кабінет міністрів пропонує з 1 жовтня забрати у місцевих бюджетів частину податку на доходи фізосіб, отриманих військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового та начальницького складу. Що це змінить для Дніпропетровщини? На це питання в етері марафону «Інформоборона» на телеканалі Дніпро TV відповів Геннадій Корбан.
– Не хочу давати різких оцінок подібним ініціативам. Але те, що в даному випадку робить Уряд – це чистий волюнтаризм, свавілля. Я ніяк це назвати не можу інакше. Це точно зменшить обороноздатність країни, наших бригад і батальйонів, які знаходяться на передовій.
На сьогодні справді у громадах утворився профіцит бюджетів через те, що багато військових, і сплачується військовий податок, прибутковий податок до місцевих бюджетів. Це податок, який завжди йшов до місцевих бюджетів – якась його частина. 64% цього податку йшло до місцевих бюджетів.
За рахунок цих грошей, за рахунок того, що утворився профіцит, громади багато надавали військовим так званої роздрібної допомоги. Що це означає? Це те, що робили і ми та інші міста. Дзвонить комбриг чи комбат, пише листа, йому треба за три дні – гуму, йому потрібні машини, йому потрібні антени, йому потрібні планшети. Йому потрібно якийсь дріб’язок, бетонні блоки, буржуйки. Все, що завгодно, що потрібно щодня на фронті. По суті всі військові підрозділи отримували цю допомогу від місцевих громад. Я це називаю – роздрібна допомога.
Зрозуміло, що місцеві громади не могли купувати якихось видів озброєнь. Тому що це спеціальна діяльність, що ліцензується, нею займаються державні структури, Міністерство Оборони, Укрспецекспорт і таке інше.
Але є такі речі, які людям потрібні щодня. Вологі серветки, гума на автомобілі, запчастини, ремонт автомобіля, дрони, вантажівки, легкові автомобілі, планшети. Величезна кількість позицій, які існують і які військові вимагають практично щодня. І вони це запитують у місцевих громадах. Тому що їм більше нема куди звернутися. Вони ж не можуть, кожен батальйон чи кожна бригада, звернутися до Міністерства оборони і сказати: дайте нам десять скатів, дайте нам дві машини, дайте нам три планшети, чотири дрони і таке інше. Вони мали можливість звертатися до місцевих громад та отримувати так звану роздрібну допомогу для своєї обороноздатності.
Якщо зараз заберуть ці гроші, то громади із профіцитних бюджетів одразу перейдуть у дефіцитні. Таким чином, у громад не те, що не буде можливості надавати допомогу нашим підрозділам, які знаходяться на передовій. У них буде дефіцит навіть на життя самої громади. Тому що ми маємо розуміти, що сьогодні є така річ, як різниця у тарифах.
Наприклад: електроенергія подорожчала, а на воду ціни не підняли. Тепло подорожчало, а населенню ціну не підняли у НКРЕ. Відповідно, ця різниця між ціною, яку платить населення за воду, за тепло, і різниця між оплатою населенням та оплатою постачальнику – ось цю різницю покривала громада, так звану різницю в тарифах за населення покривали ось цими податками, які надходили до бюджету міст, бюджету громад.
Нині вони вилучають ці гроші. Вони вилучають додатково ПДФО поліції, силовиків, прокуратури, СБУ. Таким чином, забираючи ці гроші до центрального бюджету і незрозуміло, куди вони їх спрямують. Але ми з вами розуміємо, що цю проблему ми відчуємо дуже гостро і найближчим часом. Її відчують наші воїни на передовій, тому що коли вони почнуть звертатися до мерів міст, до громад, до депутатів для того, щоб їм надали так звану роздрібну допомогу, ще раз повторюю – це всілякі дрібниці, починаючи від планшетів та гуми для автомобілів і закінчуючи дронами, і просто автомобілями, залізобетонними блоками, купою різного побутового дріб’язку, яке вони просять щодня.
Ось вони тепер втратили таку можливість отримувати цю допомогу. Де вони її отримуватимуть – я навіть собі не уявляю, бо цим не займається ні Міністерство оборони, ні якісь інші структури, що забезпечують війну.
Тому на мій погляд, це просто знижує обороноздатність нашої армії і тих підрозділів, які знаходяться на передовій.
І це, звісно, відчує наше населення, бо доведеться зменшити кількість ремонтів, доведеться зменшити витрати на ЖКГ, доведеться зменшити соціальну допомогу тимчасово переміщеним особам. І так далі, і так далі, і таке інше.
Тобто те рішення, яке вони подали до парламенту, – це волюнтаристське, я вважаю, абсолютно непродумане рішення. Непрофесійне, що порушує Конституцію, згортає децентралізацію. І це може призвести до дуже поганих наслідків. Я не хочу зараз нікого лякати, нікого жахати, не наводити паніку. Але я вважаю, що державні діячі мають підійти до цього питання більш продумано, більш системно та професійно. Інакше я не знаю, чим це може закінчитися і обернутися для міст.
Адже основне населення нашої країни живе у містах. Не в селах. У селах немає паливно-енергетичного комплексу чи компаній, які постачають тепло, воду тощо. У селах користуються колодязями, топлять дровами чи ще якимось паливом, але точно не так, як у містах.
Тому у містах сьогодні зосереджено основне населення України. Забираючи у міст гроші, ви практично забираєте гроші у своїх громадян, кожного з них. Це ті гроші, які загалом витрачалися на утримання, ремонти і так далі. По суті, залишають містам гроші на зарплату комунальним підприємствам та на зарплату чиновникам. Тобто не буде жодного поточного ремонту, не буде жодного ремонту житлового фонду. Не буде допомоги армії. Ось те, чого вони можуть досягти прийняттям подібних законів. Тому я сподіваюся, що все-таки вистачить мудрості, вистачить розуму у наших керівників для того, щоб поправити Кабінет міністрів з подібними ініціативами і якось їх припинити.
– Геннадіє Олеговичу, певно, є якась реакція місцевих еліт на ці ідеї?
– Безперечно, є реакція. І мери обурені дуже сильно, і вже неодноразово Асоціація міст України публікувала звернення з цього приводу. Більше того, вони звернулися до президента, ми бачимо, що йдуть публікації, ось сьогодні тільки-но вийшла публікація на «Українській правді», в інших виданнях, які висвітлюють цю тему. Ця тема є проблемною.
Проте Уряд продовжує ігнорувати громадську думку, продовжує ігнорувати думку керівників міст і продовжує наполягати на своєму.
До чого це призведе – я не знаю, але нічого хорошого не буде, і наслідки, які виникнуть у зв’язку з цим рішенням, будуть відчутні для кожного з нас. Для кожного громадянина, який перебуває у тилу, та для кожного воїна, який перебуває на передовій.
Читайте також: «На найближчій сесії міськради Дніпро виділить 3 млн грн на придбання водолазного спорядження для рятувальників», — Філатов