Як проходить свято Хануки цього року
У програмі “Твій вечір” на каналі Дніпро TV перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні розповів про традиції святкування Хануки.
“Ви знаєте, свята, які святкують в юдаїзмі, вони не лише наші свята. Вони свята всіх, усього світу. Коли ти додаєш у світ світла, коли хочеш зробити цей світ світлішим, абсолютно неважливо, якої ти релігії, якого ти віросповідання, – розповів Голова представництва Натів у Дніпровському регіоні. Перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Марк Довев. – Головне – сам принцип. І принцип у тому, що у світ потрібно додавати світла. І з погляду сьогоднішнього прочитання свята Ханукі це саме про це. Це свято світла. Ми, коли вітаємо себе на івриті, ми говоримо: “Веселого свята світла”. Ми називаємо його між собою: “Це свято світла”.
Історія свята Хануки дуже давня, йї майже два з половиною тисячоліття. “Починається вона ще в тому Ізраїлі, який існував три з половиною тисячоліття тому. Держава, імперія навіть місцева, яку захоплюють греки. Греки не які сьогодні Греція, яка нагороджує сьогодні весь світ алфавітом, за яким ми кожну мутацію ковіда сьогодні називаємо, а греки минулого. Вони захоплюють Ізраїль. І у них є ідея. Основна ідея їх у тому, що всі мають бути такими ж, як вони. Вони не знищують захоплені народи. Ще раз, ми говоримо з вами про друге-третє століття до нашої ери. Вони, ці народи, вони несуть з їх погляду світло. Що таке світло з їхньої точки зору розуміння? Вони вважають, що всі варвари, крім них. Що всі повинні любити спорт, любити Олімпіади, любити безліч богів, займатися всім, що стосується розвитку тіла. А душа це якась метафізика, яка нікому не потрібна”, – розповів Марк Довев.
До речі, у багатьох мовах є запозичення з грецької. “”У здоровому тілі здоровий дух” – ось всі ці моменти, це все йде з грецької культури насправді, яка ще дохристиянська культура. І вони вирішили, що євреїв треба змушувати бути такими, як вони, відмовлятися від усього єврейського, – розповів перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні . – У них нічого не вийшло. І маленька нерегулярна партизанська армія єврейських повстанців перемогла величезну регулярну армію тієї супер імперії, і це було велике диво. Потім вся історія з вогнем, що знайшли вогонь, що знайшли масло, якого мало вистачить на один день, щоб горіти у храмовій свічці. Але вона горіла вісім днів. І звідси починається вся історія, яка триває сьогодні”.
Насправді свято – це не тільки історія свята. “Свято – це не тільки що ми їмо, свято – це не лише як ми святкуємо. Свято – для мене як для ізраїльтянина, як для релігійного єврея, як для людини, яка живе у цьому світі, воно насамперед про те,, що воно мені говорить. І мені свято каже, що я своїми справами, своїми вчинками, своїм способом життя маю додавати світло – щодня більше. Тому що світло, яке ти додав вчора, його сьогодні вже недостатньо. Тим більше, що весь час потрібно додавати більше і більше, і більше”, – каже представник Посольства.