Послуги замість грошей: які зміни чекають на підтримку ВПО
За оцінками Міністерства соціальної політики, щоб впровадити соціальні послуги за аналогом, які є за кордоном, необхідно понад 200 млрд грн. Це кошти не державного, а місцевого бюджету. Повноцінний перехід до системи соціальних послуг займе близько пʼяти років. Про це розповіла журналістам Forbes.ua міністерка соцполітики Оксана Жолнович.
За її словами , виплата в багатьох випадках не розвʼязує проблему людини.
“Зазвичай крім цієї виплати людині потрібно ще щось. Для ВПО – доступність житла, сприяння в пошуку роботи. Якщо це мама з дитиною – то дитячий садочок, інакше вона фізично не зможе працювати. Якщо людина в депресії – психосоціальна підтримка; алкогольна чи інша залежність – секції, що працюють з такою залежністю; родина, де низькі батьківські компетентності, то потрібна людина, яка допомагатиме та вчитиме правильному поводженню”, – каже Жолнович.
Вона переконана, що задача Мінсоцу не лише надати виплати, а й розвивати систему соціальних послуг, які допоможуть людині вийти зі складних життєвих обставин.
“Зараз у нас не існує інституту послуг, – зауважила міністерка. – Закон про соціальні послуги набув чинності у 2020-му. Ми лише на шляху формування цих інституцій – починаємо напрацьовувати стандарти”.
Жолнович повідомила, що наразі відбувається дискусія з нардепами про необхідність перетворення соціальних установ у комунальні підприємства, а також можливість закупівлі таких послуг не лише у держави, а й приватних надавачів. Тут потрібні зміни до законодавства.
“Сьогодні в нас за послуги відповідають Територіальні центри обслуговування, які наймають перукаря, чоботаря тощо, бо так написано. Як правило, вони не орієнтується на потреби громади, а працюють за прописаним стандартним переліком, – каже очільниця міністерства. – Ми вже почали розширювати спектр послуг, наприклад, додали фахівця з психосоціальної підтримки та координатора волонтерів, який може обʼєднувати у громадах наявний ресурс і спрямовувати його на необхідні потреби. Також догляд за ВПО. Бо коли ти даєш надбавку на догляд, а фізично не надаєш інструментів, то це нічого не вирішить”, – вважає Оксана Жолнович.
На 2024-й на соціальні послуги заклали близько 1 млрд грн. Йдеться про закупівлю послуг психосоціальної підтримки та соціальної адаптації й відновлення. А також – послуги з догляду та проживання для ВПО й співфінансування підтриманого проживання по догляду за людьми, які потребують підтримки.
“Але за нашими оцінками, щоб впровадити соціальні послуги за аналогом, які є за кордоном, необхідно понад 200 млрд грн. Це кошти не державного, а місцевого бюджету, – уточнила міністерка. – На місцях вони є, але немає культури їхнього конкретного спрямування. Інший виклик – нестача понад 7000 соціальних працівників по країні”, – заявила Жолнович і уточнила, що повноцінний перехід до системи соціальних послуг займе близько пʼяти років.
Читайте також: Допомога пораненим військовим: як бійці відновлюються після травм