У Дніпрі активно розвивається вуличне мистецтво – Мурал

13.02.2017 18:00   -


Майкл Джексон, Альберт Ейнштейн, кіт-сфінкс з німбом та Супермен. Їх можна побачити в Дніпрі на так званих муралах. Це такі гігантські граффіті –  вуличне мистецтво, яке стає дедалі популярнішим у нашому місті.  І на стінах багатоповерхівок з’являються нові шедеври, останній – завершили розмальовувати буквально минулого тижня. Наша кореспондентка Оксана Онищенко спробувала дізнатися, наскільки все це законно і хто розфарбовує дніпровські будинки.


Ось так виглядають так звані мурали у нашому місті. Масштабне вуличне мистецтво, яке прийшло до нас із Європи. Зараз таких гігантських графіті у Дніпрі вже більше тридцяти. А ми знайшли художника, який їх створює – Валерій.

«Муралы и стрит-арт – это все переросло с культуры граффити. Просто это немного в другую сторону ушло, это более легальное, официальное искусство. А граффити – там больше люди получают адреналин, удовольствие от нелегального вида деятельности», – говорить художник-мураліст Валерій «Zdesroy».

Валерій, він же Zdesroy, –  найвідоміший майстер-мураліст у Дніпрі. Головні його інструменти – це руки, балончик з фарбою і нестримна фантазія. Хлопець добре знаний не тільки в Україні, але й за кордоном. Його роботи можна побачити у Франції, Іспанії, Португалії, Німеччині та Швейцарії.

«В Днепре их очень много, не только муралов, а вообще моих работ. Я просто решил прошлый год посвятить себя муралам и большим рисункам, чтобы подымать эту культуру в Днепре», – додає Валерій «Zdesroy» Логутенко

До Дніпра стріт-арт прийшов лише десять років тому, але за цей час його неабияк розвинули. Стіни багатоповерхівок тепер прикрашають не лише зображення слів, а й повноцінні картини, які несуть певний зміст.

«Такой посвященный медицине Супермен, как большой врач. Есть мурал – сфинкс, кот. Я сделал подарок нашему городу, так как коты приносят удачу. Для ООН делал мурал на улице Серова  – посвященный переселенцам с востока Украины», – говорить  художник-мураліст.

Аби створити масштабний мурал художнику потрібно не тільки багато часу, але й грошей, каже автор. Витрати на одне таке велике графіті до п’ятдесяти тисяч гривень. Більшість муралів створюється саме за кошт самих художників.

«По бюджету это конечно очень затратно, так как делается все заграничными материалами, которые покупаются в евро. Все зависит от курса евро и доллара. Плюс это расходы на подъемники, потому что это дорого стоит», – пояснює Валерій.

Але створювати такі масштабні картини – це не лише дорого, а й небезпечно. Коли працюєш на висоті близько двадцяти метрів – адреналін зашкалює.

«Вообще страшновато. Если это совсем-совсем высоко и люлька качается, может быть ветер, то да, это страшно. Но это со временем проходит, это обычная высотная работа», – розповідає художник-мураліст Антон Моек.

Антон разом зі своїм другом організували проект, який допомагає ще більше прикрасити наше місто яскравими фарбами.

«Задумка состоит в том, чтобы сделать это чудо из ничего. Мы находим максимально плохие места, с визуальной точки зрения, и делаем из них что-то хорошее»,- говорять Антон і Денис.

На створення муралу художники витрачають кілька днів – в залежності від складності малюнку та розміру стіни. Але – увага! – перш ніж створити картину, спочатку потрібно отримати на це дозвіл.

«Якщо автор не хоче якихось питань, після того, як він це реалізував, то звичайно він повинен проінформувати міську владу про його наміри, про ті засоби, які будуть використовуватися, про художній зміст малюнку, який планується виконати», – говорить начальник міського управління культури Євген Хорошилов.

Містянам вуличне мистецтво подобається,  кажуть, непогано якби муралів ставало дедалі більше. Це хоч трохи внесе родзинку в сувору архітектуру радянської епохи.

– Мне очень нравится. Я в Киеве видела такие масштабные рисунки на торцах домов и, мне кажется, это очень симпатично, – каже мешканка Дніпра

– Это наоборот раскрашивает город, а то он какой-то серый и скучный, – додає чоловік.

– Пусть появляются. Конечно нравятся, они украшают в любом случае, – говорить мешканка міста.

– Это своего рода художество. И на это нужно потратить много сил и энергии, и краски. Только положительно, – каже перехожий.

Подобаються мурали й чиновникам міськради. Вони вирішили підтримати розвиток вуличного мистецтва – тож у місті планують створити цілий парк муралів. Його місцезнаходження – поки що тримають у секреті. Але це має стати візитівкою міста на Дніпрі.

Оксана Онищенко

Поділитися