Здорожчання хліба: коли в Україні чекати на нові ціни
Ростуть, як на дріжджах. На прилавках українських крамниць цієї весни покупці помітили зростання цін на хліб. З чим це пов’язано та коли припиниться здорожчання?
Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ціни на продукти харчування значно збільшились. Хлібобулочні вироби не стали виключенням.
«Так, ціна дуже велика на хліб. Бо 14 грн — це такий хліб, він не дуже смачний».
«Дорожчає практично щодня, не встигаєш стежити за цінами».
«Так не тільки ж хліб, а ось лук 50 грн коштує. Дуже важко, особливо пенсіонерам».
«Ну що сказати, все спирається на одне… Дай Бог, щоб все закінчилося швидше, а це вже переживемо».
Деякі покупці взагалі відмовляються від хлібу.
Наталя, дніпрянка: «В принципі, я думаю, що це хибне уявлення — те, що хліб має бути основним продуктом споживання. Я думаю, що це старі стереотипи, від яких варто відходити».
В Україні 32 млн гектарів зернових полів, 5 з них не використовуються через війну. Ще багато ділянок перебувають під постійними обстрілами. Також вплинули на ціни логістика, подорожчання палива та нестабільність енергопостачання на підприємствах.
Таїсія Крушельницька, економістка, докторка наук з державного управління, професорка: «Заводи все одно працювали, підключалися до альтернативних джерел, а вони набагато дорожче. І це також потягло ціну на сільськогосподарську продукцію, і в першу чергу на хліб. Ціна приблизна, по різним видам продукції ми не можемо сказати загальну ціну, приблизно ціна зросла на 30 %. Але це вписується в загальну концепцію інфляції, яка передбачена Кабінетом Міністрів. І, зокрема, було закладено 30% інфляції, насправді виявилось 26%. На цей рік 28 % інфляції — це цифра здорожчання в межах очікуваної інфляції».
Найближчим часом спеціалісти прогнозують повільне зростання вартості хліба ще на 5-10%. Водночас загрози дефіциту немає. Проте, за буханку в середньому українцям доведеться віддавати близько 29 гривень.