Завод Коломойського створює криптовалюту з дешевої електроенергії, а держава отримує збитки
Державна компанія продає дешеву електроенергію фірмі з орбіти олігарха. Фірма постачає цю енергію на завод олігарха. І завод має можливість отримати прибуток. Чи все законно? Чи може Ігор Валерійович знов використав свій вплив та обійшов правила. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».
Ігор Коломойський майнить біткоїни в Грузії і США. Нещодавно до списку цих країн, судячи з усього, приєдналась Україна.
https://www.youtube.com/watch?v=lBWy282d8qA
Журналісти програми «Схеми» з’ясували, що у лютому цього року грузинська компанія Georgian Manganese, яка входить до орбіти олігарха Ігоря Коломойського, відвантажила в Україну понад 1200 блоків фірми Bitfury за майже три мільйони доларів. На той час це – 75 мільйонів гривень.
Покупцем виявився Запорізький завод феросплавів зі сфери впливу того ж Ігоря Коломойського.
У березні з Грузії на завод була імпортована ще одна – більша партія: близько 1400 блоків фірми Bitfury – на майже три мільйони доларів.
Приблизно в цей же період в Україну завезли інше обладнання для виробництва криптовалют (майнінгу)– цього разу з Китаю.
Майже 12,5 тисяч блоків обробки інформації та стільки ж блоків живлення фірми Bitmain за понад 6 мільйонів доларів у двох гонконгських фірм придбав Запорізький завод феросплавів. На той час загальна вартість цих партій склала – понад 170 мільйонів гривень.
Завод продовжував завозити обладнання і в квітні, і в травні.
Загалом у цьому році підприємство імпортувало з Грузії та Китаю обладнання для майнінгу та допоміжні конструкції до нього на суму майже 750 мільйонів гривень.
Але одного обладнання для виробництва крипти замало. Для цього постійно потрібна дешева електроенергія, щоб майнінг був вигідний.
В Україні продаж електроенергії для бізнесу відбувається на Українській енергетичній біржі. Великими обсягами торгує оператор атомних станцій в Україні «Енергоатом» через свій підрозділ «Енергоатом-Трейдинг».
Потрібний Коломойському аукціон відбувся у грудні минулого року. Компанія Енергоатому планувала продати 10 гігават електроенергії по 1400 гривень за мегават-годину. Зрештою, фірма Коломойського «Юнайтед Енерджі» купила її дешевше, за 1150 гривень за мегават-годину.
За словами експерта у галузі енергетики Олексій Михайленко, правила аукціону “були не оптимальні та створювали умови для того, щоб фактично можна було маніпулювати та вирішувати, кому та за скільки віддавати ресурс”.
Але крім цього журналісти зафіксували, що представникі неформальної бізнес-групи «Приват» Михайла Кіпермана та Євгенія Гєллєра неодноразово бачили в «Енергоатомі» напередодні аукціонів.
Вже після завезення обладнання, завод почав збільшувати обсяги споживання електроенергії.
Голова правління АТ «Запорізький завод феросплавів» Павло Кравченко поясним це тим, що підприємство повинно мати можливість заробляти гроші. «Мати прибуток тоді, коли в мене немає реалізації основної нашої продукції», – пояснив журналістам «Схем» Кравченко.
На території заводу журналісти побачили сорокафутові контейнери, схоже, переобладнані під виробництво цифрових грошей.
Тобто, компанії Коломойського отримують дешеву електроенергію у той час, коли інші не мають такої змоги – тому що такій об’єм та за такою передоплатою не всім потрібен. І у цьому разі держава не тільки отримує збитки через нижчу вартість електроенергії, а й не отримує податки через відсутність законодавства щодо крипти.
За підрахунками детективів Національного антикорупційного бюро (НАБУ), державний «Енергоатом» під час продажу електроенергії міг недоотримати доходів на загальну суму понад 4,35 мільярда гривень – через поступки в ціні фірмі-трейдеру Коломойського.
Справа за правоохоронцями. Але чомусь саме в Україні Коломойський почувається якнайкраще навіть при серйозних звинуваченнях. Чому б це?