«Викривлена історія»: чому з центрального проспекту прибрали пам’ятник генералу Юхиму Пушкіну
На звалище історії. У Дніпрі триває дерусифкація і декомунізація пам’ятників. Прибирають монументи, які пов’язані з росією або радянським періодом. Ці постаті героїзували і нав’язували українцям, стверджують історики. Наступний сюжет циклу «Викривлена історія» – про пам’ятник генералу Юхиму Пушкіну.
4 січня у Дніпрі демонтували пам’ятник генералу Юхиму Пушкіну. У 1941 році генерал розгромив німецьку мотоколону на підступах до Дніпра.
Святослав Чирук, історик: «Ідея поставити цей пам’ятник, вона виникла в 1946 році, коли його і поставили. Але планувалося, що це буде тимчасовий памятник. Згодом мали поставити там вже пам’ятник, як бюст або повнорозмірний памятник цій людині, Юхиму Пушкіну».
З невідомих причин ростову скульптуру Ю. Пушкіна так і не створили. На постаменті встановили танк, на якому воював генерал.
Святослав Чирук, історик: «Потім навіть прибрали цей оригінальний танк, його перенесли, і зараз він занходиться біля діорами «Битва за Дніпро». І на його місце поставили вже новий памятник, з іншим танком, який не приймав участі в цих боях. Це танк Т-34».
Понад 70 років на перехресті двох проспектів простояв тимчасовий пам’ятник — танк Т-34.
Святослав Чирук, історик: «Маємо справу з міфологізацією Другої світової війни, коли замість справжніх людей, замість справжніх подій, які відбувалися, створюється якийсь штучний міф, який сьогодні використовує росія проти України. Сам танк, повязаний з цією ітсорією, нікуди з наших вулиць не зник. Він все одно знаходиться біля музею».
На місці, де стояв танк, будуть виходи майбутньої станції метро «Музейна». Бойову машину зберігають на одному з комунальних підприємств Дніпра.