«Викривлена історія»: чому пам’ятник Валерію Чкалову прибрали з центрального проспекта
На звалище історії. У Дніпрі триває дерусифкація і декомунізація пам’ятників. Прибирають монументи, які пов’язані з росією або радянським періодом. Їх героїзували і нав’язували українцям, стверджують історики. Перший сюжет з циклу «Викривлена історія» — про льотчика Валерія Чкалова.
Валерій Чкалов — радянський льотчик-випробувач. Здійснив безпосадковий переліт Москва-Північний полюс-Ванкувер.
Катерина Грищенко, наукова співробітниця Національного історичного музею ім. Яворницького: «Штурман, коли вираховував політ, він порахував по землі, з урахуванням усіх пагорбів, гір, обходів, які були б, якщо йти ногами. І вийшло 9100 з чимось. А коли вони прилетіли у Ванкувер, їм сказали, що ви молодці, але ж не такі правила рахування довжини польотів».
Ім’ям льотчика у СРСР називали вулиці і населені пункти. У тодішньому Дніпропетровську пам’ятник з’явився в 1981 році. Таким чином підкреслювали, що усі рівні, але перші – руські.
Катерина Грищенко, наукова співробітниця Національного історичного музею ім. Яворницького: «Радянська влада, ідеологічна складова якої була дуже продумана і дуже структурована, мала такий пантеон героїв, які були спільними для всіх народів Радянського Союзу».
Монумент Чкалову у Дніпрі дерусифікували у 2022 році.
Михайло Лисенко, заступник міського голови Дніпра: «Мабуть, якісь російські канали хотіли побачити, що приїхав сюди екскаватор, почав все руйнувати, щоб у когось з пам’ятника відлетіла голова, покотилася по святій українській землі. Але цього не буде. Ми їх демонтуємо, у нас немає рішення про їх руйнування».
Така практика давно використовується і за кордоном.
Катерина Грищенко, наукова співробітниця Національного історичного музею ім. Яворницького: «Те, що наразі відбувається — це показує наш розвиток. Досить культурна європейська практика нормального існування та еволюції, нашого розуміння історії та наших героїв».