Військовий облік для жінок: чи готові медики?
Виникає чимало питань про зміни в обліку жінок, які набувають чинності з першого жовтня 2023 року.
Так, згідно з наказом Міністерства оборони України, жінки з медичною або фармацевтичною освітою підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
До Переліку № 313 внесені спеціальності, що спорідненні з медичною освітою та підлягають обліку.
фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна.
Інга – лікарка ветеринарної медицини. Працює в цій сфері вже близько 14 років, одразу після завершення навчання.
Вона щодня рятує домашніх тварин не тільки з мирних міст, а й тих, кого привозять з лінії фронту.
Спеціальність Інги є в переліку тих професій, які підлягають обліку. До таких змін жінка ставиться спокійно, але каже, що в них є робота, яка має значення.
«Багато тварин, які з зон бойових дій привозять, їм хтось повинен надавати кваліфіковану ветеринарну допомогу. Відповідно ми повинні також бути певною мірою на своїх місцях для того, щоб хтось міг надавати цю допомогу, для того, щоб тварини одужували і могли далі радувати своїх господарів. Або якщо це службова тварина, вони теж могли виконувати надалі свої службові обов’язки на передовій, так, можна сказати», – зазначає Інга Васьковська, лікарка ветеринарної медицини.
Інга розповідає, ветеринари згідно із законодавством, не мають права лікувати людей, тільки надавати їм долікарську допомогу.
Рівень знань цієї категорії фахівців вищий та більш кваліфікований, ніж у тих, хто не має медичної освіти. Це єдина відмінність, на думку жінки.
«Я не можу сказати наскільки це є правильним чи не правильним, це вирішує держава, але наскільки нам відомо завжди люди з медичною освітою є військовозобов’язаними в тій чи іншій мірі. У нас дуже багато колег, які служать, служать на передовій і виконують певні завдання і вони теж допомагають тваринам, допомагають людям», – відзначила ветеринар.
Втім жінка зізнається – йти і ставати на облік не поспішає. Поки є робота, вона потрібна тут.
«Поки що не буде це обов’язковим, поки немає. У будь-якому разі я так розумію, інформація про всіх є скрізь. Тому, поки ми працюємо, у нас достатньо пацієнтів вистачає, яким потрібна термінова допомога. Хтось має робити операції, хтось має рятувати життя тварин», – каже жінка.
А от що стосується медичних сестер, то там все зрозуміло. Вони й так стоять на обліку.
Лілія працює медичною сестрою у дитячій реанімації. Закохалася в цю професію ще в дитинстві. Тож, після завершення коледжу в 2017 році, пішла працювати.
Військовий облік для дівчини не є новиною або чимось лякаючим.
«Справа в тім, що я вже знаходжусь на військовому обліку, оскільки, як казала, що після закінчення коледжу це було необхідно – стати на військовий облік. Але справа в тому, що я ніколи не думала, що війна прийде і бути військовозабов’язаною у військовий час, що це буде наша реальність», – переймається медсестра Лілія.
Дівчина зізнається, навесні проходила медкомісію, у військкоматі оновили її дані.
«Я вважаю, що це правильно, це потрібно,тому що медичні працівники на фронті мають бути, але це має бути за власним бажанням. Оскільки жінки все ж таки ще й домогосподарки, мами, дружини і на них більша відповідальність, то я вважаю, що це має бути за власним бажанням, а не залишати сім’ю, дітей і йти на фронт», – наголошує Лілія.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.
Законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків. Це стосується і стоматологів. Вони так само після навчання йдуть в ТЦК.
«Якщо треба буде, якщо призвуть, то, суто моя думка, я напевно, що піду. Тому, що в Україні війна і ми маємо допомагати, лікувати і наше майбутнє залежить від нас. Тому, я в принципі дуже поганого в цьому не бачу», – вважає стоматологиня Ольга.
Військова служба для жінок в Україні наразі є добровільною. Однак від жовтня 2023 року жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, стають на військовий облік в ТЦК.
«Щодо потреб в мобілізації певних категорій жінок то такий момент, коли нам це буде життєво необхідно, ще й близько не настав», – зазначив молодший лейтенант ЗСУ Ігор Токовенко.
Тож чи варто залучати всіх жінок до служби, питання дискусійне. Що стосується медичних працівників, облік ще не означає відправку на фронт чи обов’язкову службу.
Читайте також: Жителі Чернеччинської громади втрачають надію на безпечне життя.