В Україні продовжили медичну реформу
Не дивлячись на воєнний стан, в Україні продовжили втілювати медичну реформу. Для цього на початку липня 248 депутатів проголосували за законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги».
Що він дає
Після впровадження першої ланки медичної допомоги – сімейних лікарів – далі будуть реформувати лікарні.
В Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що за новим підходом, мережа закладів охорони здоров’я в області, об’єднана в один госпітальний округ, буде додатково поділена на госпітальні кластери з урахуванням:
- меж областей;
- географічних особливостей регіону та стану автомобільних доріг;
- поточних і прогнозованих демографічних показників чисельності населення, структури захворюваності і смертності;
- оптимальних клінічних маршрутів пацієнтів задля своєчасного доступу до медичної та реабілітаційної допомоги;
- навантаження на медичних працівників та фахівців із реабілітації.
Замість звичного поділу лікарень на міські, районні та обласні, будуть надкластерні, кластерні та загальні заклади.
«Ми розпочинаємо інфраструктурний етап реформи охорони здоров’я та остаточно прощаємося із «совком», будуємо мережу закладів охорони здоров’я європейського зразка, нівелюємо застарілий поділ лікарень на міські, районні та обласні, які часто мали задублювані функції. Тепер мережа госпітальних округів будуватиметься за кластерним принципом, який відповідатиме потребам і викликам сьогодення», – повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Що будуть робити в нових лікарнях:
- надкластерні – лікарні, в яких наявні ресурси та технології для надання медичної допомоги у найбільш складних або рідкісних випадках захворювань;
- кластерні – лікарні, які будуть надавати допомогу при найбільш поширених захворюваннях і станах;
- загальні – лікарні, що будуть забезпечувати базові напрями допомоги. Там зможуть стабілізувати стан пацієнта, щоб доправити до кластерних та надкластерних лікарень.
Найпростіші випадки лікуватимуться якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. Такі лікарні розташовуватимуться з розрахунку один медичний заклад на 50-80 тисяч населення. У складніших випадках пацієнта доставлятимуть у кластерні та надкластерні лікарні.
Крім цього, державним та комунальним лікарням дозволили надавати платні послуги, які не покриваються програмою медичних гарантій. Плата за такі послуги буде визначатися лікарнями самостійно. Для того, щоб контролювати діяльність лікарень та розуміти на що витрачаються кошти, можуть бути створені наглядові ради із залученням громадськості.
Взагалі, в законі закріплено, що в Україні медична допомога поділяється на екстрену, первинну, спеціалізовану та паліативну. Остання надається невиліковним пацієнтам та пацієнтам із захворюваннями, що загрожують життю. Така допомога надається безоплатно та поділяється на загальну та спеціалізовану.
За словами Віктора Ляшка, також законопроект закріплює порядок встановлення мінімального рівня оплати праці медичних працівників, що гарантуватиме зростання рівня зарплати та збереження кадрів в післявоєнний період.
Окрім того, з 2023 року запуститься процедура реімбурсації медичних виробів. Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптекам вартості ліків або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта.
Нагадаємо, що перший етап медичної реформи почався з прийняття законопроєкту «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який ухвалили в жовтні 2017 року.