В Україні планують побудувати 20 малих модульних реакторів
Енергоатом та американська компанія Holtec International домовилися про будівництво в Україні близько 20 модульних атомних енергоблоків. Реалізація першого пілотного проєкту з виходом на мінімальну регульовану потужність та підключення до мережі відбудеться до березня 2029 року. Цей проєкт дозволить не тільки зміцнити енергобезпеку держави, а й дасть можливість замінити зруйновані російськими атаками теплоенергетичні потужності.
Країна-агресорка нанесла чимало шкоди український інфраструктурі. Чимала шкода від ракет та безпілотників завдана саме енергетичній системі країни. Атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та американська компанія Holtec підписали угоду про будівництво АЕБ.
Угода передбачає конструювання близько 20 реакторів SMR-160 з реалізацією першого пілотного проєкту до березня 2029 року.
«Документ також передбачає поглиблення співпраці між компаніями, спрямоване на зміцнення енергетичної безпеки України. Крім того, угода сприятиме загальній декарбонізації української енергетики, посиленню енергетичної незалежності України та започаткує високотехнологічне виробництво на наших теренах деталей для малих модульних реакторів».
Для України — це ще одна можливість зробити енергосистему більш витривалою після російських ракетних атак. Як і можливість замінити зруйновані теплоенергетичні потужності та зміцнити загальну систему від екологічного впливу.
«У наших планах — повне заміщення теплової генерації. Найкращий спосіб замінити вугілля –— це малі модульні реактори. ММР — потужна технологія, яка також дозволить нам децентралізувати генерацію».
Виконавчий директор американської компанії Доктор Кріс Сінгх каже: Holtec — багаторічний партнер Енергоатома, тож цей проєкт знаковий.
«Ми будемо стояти пліч-о-пліч з вами, щоб побудувати та ввести в експлуатацію 20 реакторів SMR-160 в рекордно стислі терміни. Ми прагнемо допомогти українському народу відновити свою енергетичну інфраструктуру, коли російських агресорів виженуть з країни».
SMR-160 — це легководний реактор під тиском потужністю 160 МВт, який використовує як паливо — низькозбагачений уран.
Григорій Шматков, еколог: «Якщо взяти звичайну АЕС, яких у нас з вами 14 реакторів, то це гігантські споруди. Капітальна потужна будова, яка була потрібна для цього. У разі сам реактор, він збирається на заводі, як модуль. Тому називається модульним».
Екологи кажуть: принцип роботи нічим не відрізняється від вже звичних АЕС, щоправда, є зміни в системі безпеки. Крім того, модульні реактори менш потужні у порівнянні енергоблоками.
Григорій Шматков, еколог: «Максимально, що буде — 100-200 МВт. Зазвичай 50-70МВт такий модуль. Але для нього треба побудувати очисні споруди, електрогенераторну станцію, що цей модуль виробляє пару під високим тиском, ця пара має обертати турбіну. Тобто має бути турбінний цех».
А ще — супутні комплекси, які потрібні для стабільної роботи модульних реакторів. Є і певні питання щодо екологічної безпеки цього проєкту. Він передбачає наявність радіоактивних відходів, які треба утилізовувати. Натомість радять використовувати більш екологічні джерела відновлювальної енергії.
Григорій Шматков, еколог: «Сподіватися на те, що в найближчий час отримаємо такий хоча б перший реактор, не приходиться. Дай Бог, десь до 2030 року або більше, але зміниться політична ситуація. Закінчиться війна нашою перемогою. росія вже не буде таким ворогом. Вона розвалиться на частини. Чи є сенс вступати в цю угоду по створенню атомних реакторів. Не краще б ці величезні мільярди направити на розвиток відновлювальних джерел енергії».
Перед остаточним узгодженням проєкт, ймовірно, отримає чимало правок, перш ніш його узгодять міністрества, а після — побачить світ.
Читайте також: На бульварі Слави у Дніпрі укладають новий тротуар