Усиновлення та тимчасовий прихисток дітей під час війни
Авіаудари наносять по всьому живому. Росіян не хвилюють ні цивільне населення, ні діти. Ми вже втратили більше ста маленьких українців через нелюдяність ворога. Як врятувати тих, хто найбільше потребує підтримки?
З 24 лютого по 18 березня жертвами російських окупантів стали 112 дітей, ще 140 отримали поранення. Їм не пощастило вибратись з-під завалів від бомбардування, не вдалося виїхати з пекла, влаштованого росією. У центрі Львова днями виставили порожні дитячі візки – рівно стільки, скільки дітей загинуло від рук російських окупантів.
Люди перед театром у Маріуполі зробили величезний напис “Діти” з обох боків будівлі, щоб туди не летіли авіабомби, але… Святослав Вакарчук виклав відео із запорізької лікарні, де перебувають поранені діти з Маріуполя.
Святослав Вакарчук, співак: «Зараз ми знаходимось в палаті реанімації, де наші лікарі доблесно борються буквально за життя діток, які були поранені російськими ракетами, російськими осколками, російською армією просто за те, що вони живуть у незалежній країні».
Чернігів. Від авіаудару по гуртожитку загинула сім’я із п’яти осіб. Серед них три дитини: хлопчик та дівчинка – двійнята, та їх старша сестра. У Маріуполі авіабомбу скинули на басейн “Нептун”. У його будівлі також ховалися від обстрілу жінки та діти.
Врятуватися з тимчасово окупованих територій, де тривають бойові дії, вдається не всім. Іноді безпечного місця дістаються тільки діти. Варто знати: їм можна надати тимчасовий прихисток на законних підставах. Однак, є різниця між усиновленням та тимчасовим влаштуванням.
Оксана Білоусова, завідувачка сектору опіки та піклування управління-служби у справах дітей Дніпровської міськради: “Тимчасове влаштування” не нужно путать с приемными семейными формами. “Тимчасове влаштування” делается по наказу службы по делаем детей на той территории, на которой находится этот ребенок. И при ТВ ребенок может находиться. Это может без статусный ребенок, может находиться до того времени, пока он не будет влаштований в семью или не найдутся его в родственники, если в случае они потерялись во время военных действий. Либо до определений судьбы ребенка, получением им статуса – дальнейшего усыновления или определений в семейные формы воспитания».
Під час воєнного стану усиновити можна лише дитину, яка перебуває на обліку – це діти-сироти, позбавлені батьківського піклування або всиновити за нотаріальною згодою батьків.
Оксана Білоусова, завідувачка сектору опіки та піклування управління-служби у справах дітей Дніпровської міськради: «Особо изменений никаких не вносилось на сегодняшний день, чтобы усыновить ребенка. Также, как и в предыдущее время, нужно быть в первую очередь кандидатом на усыновление, нужно обратиться в службу по делам детей в районах, где вы проживаете – стать на учет, как кандидат в усыновители, и пройти обязательно обучение, которое проводится в нашем городе центром социальных служб».
Евакуація громадян у даний час не вщухає. Багато сімей рятуються за кордоном. Вже понад 3 мільйони українців – переважно це жінки та діти – виїхали за межі країни, щоб врятуватися від нещадних пострілів.
Оксана Білоусова, завідувачка сектору опіки та піклування управління-служби у справах дітей Дніпровської міськради: «Если ребенок пересекает государственную границу вместе с одним из членов семьи, или там с мамой, или с папой, то документы на сегодняшний день, кроме свидетельства о рождении и удостоверяющего личность документа у взрослого, с кем пересекает ребенок, других документов не нужно. Если же ребенок пересекает не с членом семьи, либо это, допустим, друг семьи или другие посторонние личности, то обязательно должна быть заверена органом опеки заявка родителей».
Для допомоги у вирішенні питань з дітьми створений чат-бот у співпраці Офісу Президента, Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ, який називається «Дитина не сама». Там розглядають ситуації тимчасового прихистку та заявки про знайдених або загублених дітей. Будемо допомагати один одному, тоді обов’язково переможемо.