У дніпровському акваріумі через блекаут гине унікальна колекція риб
Врятуйте рибу! У дніпровському акваріумі гине унікальна колекція. Під час блекауту будівлю знеструмили на дві доби. Відключили там і опалення. У результаті загинули з пів сотні екзотичних піраній і цихлід. Як фахівці рятували своїх підопічних і у чому нині є потреба?
«Ось так виглядала піранья після того, як вона замерзла».
Практично у темряві провідний біолог Лариса Єрух демонструє одну з колекційних риб, яка не витримала блекауту.
«Ця особина вже не встала, але взагалі лежало п’ять і ми дуже за них хвилювалися. Три відійшло, тобто вони встали і попливли, а, на жаль, дві таки загинули».
Піраньї, райдужні рибки, цехліди та ще кілька екзотичних видів загинули. Усього близько 50 штук, додають фахівці.
«Тут мальочки, це неонова радужниця. А тут за перший день в нас, бачите, птраньї. Зараз воно все збирається, потім вже будемо пдіраховувати збитки».
Усе через відсутність електрики та низьку температуру води, яка трималася в акваріумах дві доби, додає директор Микола Єрух.
Микола Єрух, директор ННК «Акваріум» ДНУ ім. Олеся Гончара: «І риби, і наші твраини більше всього страждають саме від холоду. Нижче за 15 градусів Цельсія для більшості тропічних риб — це вже може бути летальною температурою».
Ще до війни для закладу придбали генератор, але він забезпечує лише частину потреб. Зараз э проблеми з його запуском.
«Генератор не заводится. Влітку проблем нема, бо нема холоду вілтку, обігірвати не потрібно, бо електричні обігірвіачі. От бачите, йому дуже важко».
В дніпровському акваріумі мешкає до сотні різних видів риб. Аби не втратити усе це поголів’я, фахівці гріли воду на газовій пічці, із чайників виливали у басейни. Наприклад, триметровому крокодилові на ім’я Гена забезпечували температуру вище 20 градусів.
Лариса Єрух, провідний біолог ННК «Акваріум» ДНУ ім. Олеся Гончар: «Нижче 15 градусів — це для нього вже майже летально. Тому намагаємося як можна вище, тому що крикодил таки нільський, йому 25 градусів потрібно для його комфорту».
Забезпечити тепло центральному 100-тонному акваріуму та ще 20-ом, по тонні кожний, — справа нелегка. Тиждень працівники жили у холодному приміщенні і боролися за життя кожної рибини. А ще писали листи до енергокомпаній з проханням переключитися на безперервну лінію. Звернулися по допомогу і до іноземних партнерів.
Олег Маренков, проректор з наукової роботи ДНУ ім. Олеся Гончара: «Ми звернулися до европейьскої асоціації зоопарків та акваріумів, і наше зверння було почуто. Вчора отримали листа-погодження, що європйська асоціація, вона згодна допомогти нашом акваріуму. Попередньо оголошується кількість грошей — це 20 тисяч євро на пдітримку існування акваріуму».
Та коли отримають обіцяні гроші – невідомо. А життя унікальної колеції риб під загрозою. Тому дніпровський акваріум звертається по допомогу до небайдужих. Зараз закладу необхідні газові балони, керамічні обігрівачі, дизельне пальне та акумуляторні батарейки.
Телефон для зв’язку: (097)-962-70-22