У Дніпрі зіграли найскладнішу балетну виставу
Шопеніана та Пахіта. У Дніпрі відбувся вечір одноактних балетних шедеврів. Ці твори зіграли вперше у новому сезоні в академічному театрі опери та балету. Вистави протягом 15 років успішно йдуть на сцені оперного, але мало хто знає, що не кожен театр береться за їх виконання. Тож про великі балетні плани у Дніпрі та чому легендарну “Шопеніану” та “Пахіту” не поспішають ставити на інших сценах…
Оперний театр. Велика зала поступово заповнюється. Глядачі, деякі з різних міст країни, чекають на постановку.
Катерина, глядачка із Запоріжжя: “Хотим, знаете, перезагрузки”.
Пані Катерина із Запоріжжя. У Дніпро приїхала спеціально. Говорить, хотіла побачити виконання легендарної “Шопеніани” і “Пахіти”.
Катерина, глядачка із Запоріжжя: “Часто приезжаем сюда, нам очень нравится труппа днепропетровсого балета. Я думаю, что будет все великолепно и шикарно, потому что при такой музике, при таком сюжете балета не может быть по-другому”.
Та поки одні чекають, інші ретельно готуються у гримерці.
Для виконання Шопеніани, відомої у світі як балет “Сільфіди”, танцівниці мають бути гладко зачісані, а їхні голови прикрашені ніжними вінчиками квітів.
Євгенія Замовська, стилістка-гримерка: “Называется эта прическа “ушки”. Она достаточно сложная, потому что мы должны зафиксировать ее определено. Потому что у нас балерина не статична, а в движении, поэтому нам нужно очень хорошо ее зафиксировать”.
Мовчазна и зосереджена у гримерці Ярослава Живолуп. Досвідчена балерина з Києва цього сезону приєдналася до дніпропетровської балетної трупи. Артистка говорить: через карантин певний час не мала змоги виходити на сцену. Нині щаслива, що урешті знову повернулася до справи свого життя.
Ярослава Живолуп, балерина: “Сегодня в первом акте балет “Шопениана”. Номер мазурка. Прыжковый сложный номер. И в балете “Пахита” вариация, тоже достаточно сложная. Две недели мы работали, это много по меркам театра. Для меня – это прмьера как и в номере, так и в самом спектакле”.
На сцені налаштували спеціальне покриття, декорації та сценічне освітлення.
“Шопеніана” і “Пахіта” – одноактні вистави, однак мають непросту драматургію. Їхнє виконання – випробування не лише для молодих, а й для досвідчених артистів. До того ж – це цікава робота для музичного оркестру.
Людмила Процька, учасниця оркестру Дніпропетровського академічного театру опери та балету: “Живое звучание, оно по- другому совсем слушается. Много интересной музки, разноплановой. Бывает музыка спокойная, мы просто сидим себе. А когда музыка, характер у нее, конечно, интереснее самому играть”.
“Шопеніана” і “Пахіта” – два відомих твори, які донині несуть глядачеві свої особливі секрети. “Шопеніана” тонка за нюансами та відтінками, світову славу отримала сто років тому під іншою назвою. Однак її наповнення – краса, поезія та грація – лишилися незмінним. Танок, на думку хореографів, повинен тішити не лише око, а й проникати в душу. Так воно і вийшло, говорять глядачі.
Євгенія Книш, глядачка: “Какие-то новые ощущения, какие-то новые чувства. Я еще сама художник. Я думаю, я еще куда-то, где-то выложу на бумагу”.
“Пахіта” – грандіозна вистава з атрибутикою детектива – більше ста років тому користувалася у глядачів великим попитом. У постреволюційні часи твір називали скандальним, тому його вилучили з репертуару навіть самої Марїїнки. До наших часів вціліло лише знамените Гранд Па. Але через складність виконаня не кожен театр ризикує ставити цей балетний парад.
“Это искусство, это танец, это тяжелая работа. Мы смотрим на исполнение, я понимаю что такое пуанты и как на них стоять. Я не умею, но я вижу, я вижу как прыгают”.
Класичні вистави, такі як “Шопеніана” і “Пахіта”, мають бути у репертуарі, говорять у керівництві театру. Використання старовинної хореографії додає не лише шарму, а й демонструє високу підготовку трупи.
Костянтин Пінчук, директор, художній керівник Дніпропетровського академічного театру опери та балету: “В нашей “Пахите” хорегорафия сохранена та, которая там еще сто лет назад была, в начале 20-го века. Спектакль сложный, но красивый.. Классический эксклюзив, не в каждом театре он идет. Мы бережем этот спектакль, стараемся его в репертуаре постояння держать. Около 20 лет он в репертуаре”.
За останні два роки Дніпропетроський академічний театр опери та балету випустив 8 нових класичних вистав. Нинішній сезон розпочали раніше звичного – на День незалежності прем’єрою балету. А на Новий рік на глядачів чекає черговий сюрприз – перший великий мюзикл.