У Дніпрі відкрилася виставка митців «Огрінського кола»
Завдяки програмі Бориса Філатова «Культурна столиця», в стінах Дніпропетровського художнього музею відкрилася виставка, присвячена творчості митців «Огрінського кола» – гурту митців, які разом почали працювали в Огріні чи в Ігрені на початку 70-х років минулого століття. Їхня творчість до часів здобуття Україною незалежності лишалася в тіні, часто ігнорувалася офіційним мистецьким осередком, не вписуючись до тогочасного мейнстриму. Однак, наразі мистецтвознавці стверджують: «огрінці» варті надзвичайної уваги, адже з плином часу виявилися справжнім феноменом.
«Проект, який ми сьогодні презентуємо – «Огрінське коло. Митці дніпровського андеграунду 1970-тих, початку 90-х років».
Подію презентували, як виставку про свободу та незалежність. І приурочили її до 30-ї річниці незалежності держави. Людмила Смородинова до Дніпропетровського художнього музею завітала через багаторічне захоплення мистецтвом. Жінка каже: з дитинства батьки прищеплювали любов до прекрасного, даючи можливість відвідувати кращі радянські експозиції.
Людмила Смородинова, відвідувачка виставки: “Андеграунд 70-80-х років. Це ті картини, ті твори, які були написані раніше. Це дуже цікаво. Це вже пройшов якийсь час. І тому бачення митців зараз дуже цікаве».
Пані Людмила зізнається: про виставку дізналася в соціальних мережах від мистецтвознавця Володимира Малікова. Спеціаліст пояснює: поміж іншого, виставка цікава тим, що, незважаючи на певну ретроспективність, художники виявилися поза часом. Адже на перший погляд важко сказати коли саме були написані їхні роботи, у 70-х чи вже у наші дні.
Володимир Маліков, мистецтвознавець: “Вони виробили особливу манеру, де окрім такого планерного, безпосереднього трактування пейзажу Присамар’я, вони кожен розбудовував власну мистецьку техніку. Загалом художники акцентують увагу на тому, що вони робили своєю домінантою саме колір. Прагнули працювати у колористиці, розвивати кольоропластику».
Ключові митці «Огрінського кола» – це четверо митців – Валерій Гречаний, Євген Деркач, Володимир Падун та Олександр Самійленко.
Олександр Самійленко, митець «Огрінського кола»: “Ми в трьох з дитинства жили в одному місці – в Огріні. Навчалися в одній школі, потім в художньому училищі. І таким чином нам не треба було нікуди ходити. Ми вже там були згуртовані, так як знали один одного. Неподалік жили, до цього ж, і працювали разом».
Хочемо свята через колір, каже Олександр Самійленко, пояснюючи позиції, на яких він стояв разом із «огрінськими» товаришами. А також зізнається: надзвичайно радіє, що роботи друзів, які вже померли, тепер споглядають дніпряни.
Євген Хорошилов, начальник управління культури департаменту гумполітики Дніпровської міськради: “Вся їхня діяльність наскрізь пропитана любов’ю до Батьківщини. Вони багато в своїй роботі приділяють і приділяли мальовничим краєвидам, які має наша Україна. Вони приділяють патріотичним плеканням, які відображаються в їх творах”.
В міському управлінні культури обіцяють окрім самої експозиції, подарувати містянам ще й каталог за мотивами виставки, а також зустрічі та художні майстер-класи.