У Дніпрі розширено перелік медпрепаратів, які можна безкоштовно отримати за програмою «Доступні ліки»
Із 2017 року в Україні реалізується державна програма «Доступні ліки». Вона передбачає забезпечення пацієнтів препаратами для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету II типу, а також для первинної та вторинної профілактики інфарктів і інсультів.
Дніпрянка пані Наталія користується програмою від самого її запуску: «Про неї мені розповів сімейний лікар. У мене цукровий діабет і гіпертонія – захворювання, які потребують постійного лікування. Без програми я б витрачала значні кошти на ліки. Деякі препарати отримую безкоштовно, деякі — з частковою доплатою. Це дуже зручно».
Щоб отримати рецепт, пацієнту слід звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Лікар виписує електронний рецепт з унікальним кодом. Потім пацієнт звертається до аптеки, яка бере участь у програмі, і отримує ліки — безкоштовно або з незначною доплатою, залежно від конкретного препарату.
«Програма «Доступні ліки» дозволяє отримати препарати за державною підтримкою. Якщо діагноз підтверджено лабораторно або інструментально, пацієнт має право на безоплатне або частково оплачуване лікування. Це значно полегшує фінансовий тягар для багатьох родин», — зазначила сімейна лікарка Аліна.
Сімейний лікар має право виписувати ліки:
- серцево-судинні хвороби;
- цереброваскулярні захворювання (інсульти, порушення мозкового кровообігу);
- цукровий діабет II типу;
- хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів, зокрема бронхіальна астма.
«Інші захворювання, такі як цукровий діабет I типу, імуносупресивні стани, глаукома, онкологія, мігрені або деякі дитячі хвороби вже у компетенції вузьких спеціалістів. У таких випадках сімейний лікар видає направлення на прийом», — додала Аліна.
Зараз в програмі понад 600 торгових назв лікарських засобів. З’явилися комбіновані препарати, додано ще 23 нові позиції. Пацієнт може обрати відповідну торгову марку — безкоштовну або з частковою доплатою.
З жовтня 2025 року до програми вперше включили й онкологічні препарати.
«Це надзвичайно важливий крок, оскільки ліки від онкології — дуже дорогі. Однак виписувати їх має право виключно онколог, а не сімейний лікар. Навіть якщо пацієнт фінансово спроможний самостійно купувати ліки, участь у програмі все одно є вигідною. Особливо при хронічних захворюваннях, лікування яких триває роками, а повного одужання не передбачається. Препарати можуть бути виписані на 1, 2 або 3 місяці — залежно від діагнозу, стадії хвороби та форми випуску. Проте сам рецепт діє лише місяць з моменту виписки. Тож пацієнтам слід регулярно звертатися за новими рецептами», — підсумувала сімейна лікарка.
Читайте також: «На вістрі часу»: проєкт про 25-ту окрему повітрянодесантну Січеславську бригаду отримав фінансування з міського бюджету Дніпра



