У Дніпрі продовжують дослідження території колишнього Ломівського плацдарму
У Дніпрі знайшли останки воїна, загиблого у період Другої світової. Це третій солдат, якого виявили пошуковці під час перших офіційних розкопок на території міста. До цього подібні дослідження на території Дніпра не проводили, а воєнні захоронення й трофеї знаходили випадково. При цьому вивчення території АНД-району триває з 2015 року. В минулому тут проходив так званий “Ломівський плацдарм” – кривава сторінка міста за часів війни. Нині його ретельно досліджують фахівці.
“Камни, угольки, гвоздики… Скорее всго, в этом месте стояла буржуйка”.
На дні бліндажу, знайденому під час розкопок, пошуковець Іван Градецький відтворює картину бою, який стався під час Другої світової.
“Все было усеяно осколками от артиллерийского снаряда…”
Дніпропетровськ. Серпень 1941 року. На території сучасного АНД-району проходив так званий “Ломівський плацдарм”.
“Найдены останки солдата с личным оружием, с его амуницей, патронами”.
Бої за лівобережжя Дніпра – кривава сторінка в історії. Однак, післявоєнних досліджень у місті так і не проводили, а знайдені артефакти були просто випадковістю.
Надія Лиштва, начальник управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради: “Тут зберігається велика кількість останків. Тут саме можна знайти снаряди, оці свідчення війни, яка тут відбувалася. І в 41 році, коли місто тримало оборону, коли правий берег був зданий окупанту, а лівобережжя, саме на Амурі, тут точилися довгі бої, саме Амур найбільше оборонявся”.
Місцеві довгий час самостійно діставали загиблих солдатів, ховали їх на місцевому цвинтарі. Але хто вони – до сьогодні ніхто не знає. Тільки цьогріч у Дніпрі стартували перші офіційні розкопки та дослідження території Ломівського плацдарму.
Валерій Касьяненко, учасник команди «Пошук Дніпро»: “Тут є епіцентр саме вибуху. Місце, де снаряд упав, був викид осколків, про що свідчать ці звуки”.
Озброївшись металошукачем, археолог Валерій Касьяненко проводив обстеження території на наявність зброї та її уламків. І саме під час такого дослідження знайшов окоп із рештками солдата.
Валерій Касьяненко учасник ГО «Пошук Дніпро»: “Гільза – це просто таке, шматочок металу. Знайти залишки людини, тим більше якщо є ідентифікатори, – це взагалі дуже велике щастя для пошуковців. Це дає змогу знайти родичів, віднайти коріння цього воїна і передати саме їм ці залишки”.
В цілому за чотири місяці розкопок знайдено кілька сотень артефактів та рештки трьох солдатів. Пошуківці додають: знахідки були фактично на поверхні.
Андрій Біжко, голова організації «Пошук Дніпро»: “Мы наткнулись на такі пласти – була і кераміка стара, було залягання таких, ще довоєнних речей. Ми все це передаємо до управління культури. Там будуть проводити аналіз, ми свої висновки дамо по війні”.
В історії військових операцій бої на Ломівському плацдармі називають не інакше як «Сталінград навпаки». Подія, значення якої недооцінене радянськими дослідниками, тому цю територію обстежуватимуть докладно, додають у мерії.
Борис Філатов, міський голова Дніпра: “Очень многие наши солдаты, они не были перезахоронены. Сейчас у нас известны места захоронений предполагаемые и, естественно, мы будем это продолжать. Это была просто колоссальная трагедия, которую мы никогда не имеем права забыть”.
Цьогорічні досліди – лише початок масштабної пошукової роботи, говорять владці. По їх завершенню тут планують створити місцевий меморіал.
Руслан Вишневецький, голова адміністрації Амур-Нижньодніпровського району: “Є такі плани к 80-річчю визволення нашого міста. Буде на території АНД-району зроблений меморіал, де будуть перезахоронені ті воіни, якиїх за цей період ми знайдемо”.
Пошуківці та археологи й далі метр за метром обстежуватимуть територію, де проходив Ломівський плацдарм. До речі, у цьому їм допомагає й місцева дітлашня.
Артем Маслов, мешканець АНД-району: “Подошел, посмотрел на следующий день, пришел и начал помогать. Подметал тута”.
Фахівці говорять, сподіваються знайти невідомі факти про тутешні бої. Та головне – ідентифікувати останки воїна, знайти його родину.