У Дніпрі планують декомунізувати 85 радянських пам’ятників
Декомунізація пам’ятників. У Дніпрі літаку часів Другої світової війни змінили дизайн. Червоні радянські зірки зафарбували, а хвіст прикрасили жовто-блакитним стягом і тризубом. Чому не демонтували і скільки ще таких об’єктів планують декомунізувати?
Замість радянських зірок – жовто-блакитний стяг та тризуб. Таку кольорову декомунізацію літака-пам’ятника Ксенія радо підтримує. Впевнена, радянщини нам не треба.
Ксенія Зайцева, мешканка Дніпра: «Красивый, можно было полностью перекрасить. Советские, если это касается Ленина, Сталина и прочее, то я не уверена, что они здесь нужны».
А Микола впевнений, зараз культура – це теж зброя. Інколи вона може бути потужнішою і гучнішою за бомби. Тож їх варто позбутися.
Микола Буланий, мешканець Дніпра: «Ворог, він користується цим досвідом нещодавньої історії. І певною мірою це так. Це пов’язано і з позицією самого ворога, і з позицією незалежної України. Все ж таки вона незалежна, і відходимо від оцих тоталітарних справ. Їх залишається багато, тому краще потрошку їх знімати».
У мерії ж кажуть, основний етап декомунізації у Дніпрі пройшов ще у 2016-му. Тоді місто позбавилося 88 пам’яток радянщини. Нині готують зняти з обліку культурної спадщини ще 90 таких об’єктів.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради: «Місто не може його демонтувати без дозволу. Дозвіл може дати тільки Міністерство культури України і тільки після погодження з обласним органом охорони культурної спадщини. На жаль, територіальним громадам не надали тих повноважень, що вони можуть самостійно демонтувати монументи або приймати, наприклад, навіть рішення на громадських слуханнях. І за результатами там щось демонтувати, щось ні. Вирішує долю культурної спадщини тільки держава. Це обласна державна адміністрація і Міністерство культури, як центральний орган».
Літак на житломасиві Сонячний вже подали на вилучення з реєстрів культурної спадщини. Тож і перефарбувати його змогли заздалегідь.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради: «По закону. Це незаконно, поки це пам’ятка культурної спадщини, змінювати, наносити на них написи. Тому це в принципі можна було б враховувати, як акт вандалізму, але пам’ятник непошкоджений. Крім того, він поданий на зняття з обліку вже офіційно в переліках. Після зняття з обліку це може залишитись або як мала архітектурна форма, і вона може бути пофарбована в будь-які кольори, зміни там будуть внесені, або може бути демонтовано. Далі вже буде приймати рішення щодо її необхідності на цьому місці балансоутримувач об’єкта».
Нині міськрада подала запит до Мінкульту про вилучення з реєстрів пам’ятника – бюсту Олексію Федорову в парку Глоби.