У Дніпрі підприємець влаштував ферму для вирощування морських делікатесів прямо у підвалі житлового будинку
У Дніпрі підприємець влаштував ферму для вирощування морських делікатесів прямо у підвалі житлового будинку. В басейнах окрім креветок розводить молюсків і раків. Про те, що у будинку з’явилися нові квартиранти, мешканці зрозуміли, коли почалися проблеми з каналізацією, з’явилися комахи і пліснява на стінах. Ба більше, людям ніде ховатися під час повітряної тривоги!
«Це жесть. Вологість повністю».
Так емоційно мешканці багатоповерхівки коментують появу басейнів для вирощування морепродуктів в їхньому спільному підвалі.
«Це підвал, яким ми повинні користуватися під час повітряних тривог, а нас у нього не пускають».
Альона Кривцун мешкає у цій багатоповерхівці. Розповідає, що влітку жителів почали атакували комахи. А вночі люди втратили спокій, бо з’явилися неприємні звуки.
Альона Кривцун, мешканка багатоповерхівки: «Ночами чути шум, постійно щось гуде. Доводиться спати в берушах, вже вуха просто не витримують. Шум такий, ось, як гуде дуже старий мобільний телефон».
Та найгірше — це підвищена вологість у квартирах і пліснява, яка з’явилася у квартирах на першому поверсі.
Дар’я Плавкова, мешканка багатоповерхівки: «Дивіться, це з’явилося, коли заселився цей «креветник». Мене лякає один момент — що він піде далі — до одних сусідів, до інших сусідів. І ось ця пліснява, вологість, вона пошириться по всьому будинку, оскільки у будинку немає нині центрального опалення».
«Судячи з чистоти води, з того, що там знаходяться якісь ящики, можна сказати, що вирощують креветку».
Оглядаючи відео, зняте мешканцями, такий висновок робить Роман Новіцький. Креветок чи ракоподібних вирощують як раз за таких умов — при температурі вище 25 градусів. Професор аграрно-економічного університету додає: вирощування аквакультур у нашій країні часто-густо відбувається підпільно. Через високі податки і вартість енергоносіїв.
Роман Новіцький, професор: «У нас вирощувалася риба, наприклад, для промислових цілей в рибгоспах. У нас було не менше 10 рибгоспів по області. Але, на жаль, закачати воду — це коштує величезних коштів. Це електрика, це люди. І фактично у нас на сьогодні залишилося лише два діючих рибгоспи. Теж можна сказати і про аквакультуру: якщо людина хоче вирощувати, риба виходить золотою».
Будинок з креветками, як його вже прозвали на житломасиві, зведений за програмою «Доступне житло» кілька років тому. Однак, і досі не введений в експлуатацію.
Віктор Кочерга, мешканець багатоповерхівки: «Якісь проблеми з ДАБК, з документами тобто. КП «Регіон Лідер» намагалося до війни активно вирішити цю проблему.
За словами жителів, забудовник та підрядник не розрахувалися між собою і досі. А борги частково віддавалися зведеними квартирами та підсобними приміщеннями.
Віктор Кочерга, мешканець багатоповерхівки: «Частина квартир була передана підряднику, як компенсація… У тому числі якимось чином КП «Регіон Лідер» йому віддав підвали, в яких наші комунікації, і в яких зараз, користуючись цією ситуацією, коли ми в сірій зоні, не оформлені, їх здав підрядник третій особі і вона там щось вирішила вирощувати».
З усіх комунальних послуг мешканці сплачують лише за електрику. На інші просто відсутні рахунки. А якщо так, не виключено, що підприємець і скористався безкоштовними енерогоносіями, кажуть жителі будинку. У міскраді нам пояснили: у подібних ситуаціях єдиний вихід — мешканцям створювати ОСББ.
Владислав Макарець, начальник організаційного відділу департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міськради: «Тоді вони можуть в конкретному випадку звернутися до суду для того, щоб в судовому порядку накласти арешт на відповідне майно. Якщо така діяльність змінює точку роси, з’являється грибок, якщо такая діляьність хоч якось порушує права співвласника першого поверху чи наступних — це, звісно, заборонено, оскільки ця власність впливає на співвласників».
Тим часом басейни з підвалу вивозити не поспішають. Прибрати їх самостійно мешканці також не можуть.
Михайло, мешканець багатоповерхівки: «Ніяк сюди не потрапиш. Тут виходить ще така ситуація цікава: у забудовника тут є квартири, і він якби також мешканець будинку. І в нього є ключ — це він нам сказав. І більше ні в кого його немає».
Поки що жителі звернулися до юристів і планують захищати свої права в суді.