Три дитини у кожній родині: уряд вирішив боротися з демографічною кризою
На Україну найближчими роками чекає демографічна криза. В деяких регіонах ведуться активні бойові дії, у країні – активна еміграція та важка економічна ситуація. Народні депутати запропонували виплачувати майже 400 тисяч за народження першої дитини. Та чи врятує це ситуацію?
Виплати при народженні дитини в Україні не збільшувались ще з 2014 року.
У березні у Верховній Раді зареєстровали законопроєкт, в якому пропонується збільшити розмір допомоги до 384 тисяч гривень. Українкам пропозиція сподобалась.
Анна В’язова, мати новонародженого Матвія, розповідає, допомоги від держави, недостатньо.
“Це дуже гарна, така знаєте, подушка базового стартового початку батьківства, тому що коли ти знаєш, що є така підтримка, то звісно тобі легше”.
Законопроект ще не проголосований, а прем’єр-міністр вже агітує жінок народжувати більше дітей.
“На жаль, люди гинуть через цю повномасштабну війну. На жаль, ми втратили і тих людей, які покинули Україну з дітьми. Задача — повернути ці сім’ї, повернути цих дітей, а також мотивувати українців народжувати якомога більше діточок. Загалом в кожній українській сім’ї має бути не менше трьох дітей для того, щоб Україна мала прекрасні майбутні перспективи”, – стверджує прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Мрії прем`єра нереалістичні – вважають соціологи.
“В суспільстві нашого типу народжуваність не може бути більшою, ніж в середньому 2 – 2,1 дитини на жінку. Тож, якби ми не хотіли, ми не досягнемо показнику в 3 дитини. У нас десь показник цей коефіцієнт був до війни в районі 1 – 1,4 здається”, – пояснює засновник соціологічної компанії “ОперСо” Денис Денисенко.
З 80-тих років минулого століття в більшості розвинених країн народжуваність стала меншою за смертність. Повномасштабне вторгнення в Україну тільки поглибило демографічну кризу.
“Якщо говорити про 23 з 22, то народжуваність впала в залежності від регіону, десь майже в два рази. В 23 році ситуація трошки покращилась, але вона не повернулась до довоєнних часів. Людей непокоїть війна, безпека, і їх непокоїть стабільність”, – каже Денисенко.
Однак, за прикладом інших країн, можна очікувати на «бейбі-бум» після закінчення війни. Оскільки почнуть народжувати ті, хто відкладали це на потім.
Збільшення розміру допомоги планується з 2025 року. Але ті, хто наважились на народження дитини прямо зараз, ні про що не жалкують.
Читайте також: Черговий по місту перевірив проведення поточних ремонтів за Програмою співфінансування