Тепло, водопостачання: різниця в тарифах лягає на громади
– Експерти Асоціації міст України показують, що крім прямої допомоги ЗСУ та витрат, пов’язаних із військовими діями, громади змушені витрачати свої кошти на реалізацію делегованих повноважень, які за законом має їм оплачувати держава, наприклад, стримування тарифів на тепло. Що буде з тарифами цієї зими, чи є надія на компенсацію витрат громад Кабміном, чи впораються підприємства тепло- і водопостачання Дніпра, якщо компенсації не буде? Це дуже хвилює всіх дніпрян.
– Одразу скажу: на Кабмін надії немає. Не хочу нікого розчаровувати та нікого обнадіювати: жодних компенсацій на тарифи Кабмін робити не буде. Тобто на сьогоднішній день розуміємо, що у Дніпрі у нас утворюється величезна різниця у тарифах. Зокрема, за “Дніпроводоканалом” вона може становити півмільярда – до 800 мільйонів гривень. Також різниця в тарифах утворюється по “Теплоенерго”, яка може становити від півмільярда до мільярда гривень, до 800 мільйонів гривень на рік. І на сьогоднішній день ми як Громадська рада працюємо з фінансистами міста та звертаємо увагу на те, що бюджет потрібно орієнтувати таким чином, щоб частину бюджету розвитку, частину того, що ми витрачали раніше і на допомогу армії, на благоустрій і ремонти у житлових будинках, частину цього ресурсу переорієнтувати на погашення різниці у тарифах. Тому що допомоги чекати нема звідки, Кабмін не допоможе.
Більш того, для мене дивно, наприклад, що досі “Водоканал” не є критичною інфраструктурою. А оскільки це не критична інфраструктура, то різниця у тарифах там нікого не цікавить. А фактично, це критична інфраструктура.
Мені просто цікаво, як Кабінет міністрів, прем’єр, президент, і решта – невже це настільки незрозуміло, що люди без води жити не можуть. Це очевидно. Вода – це те, без чого взагалі немає нічого живого на Землі. Проте “Водоканал” не є у нас за законом критичною інфраструктурою. Тому, відповідно, і підхід до нього не як до критичної інфраструктури. І, наприклад, тарифи на електроенергію, яку використовує “Водоканал” для того, щоб очищати воду, подавати її в труби, тримати насоси, тримати каналізацію, тобто стоки – на це витрачається величезна кількість електроенергії, – і за цю електроенергію місто платить за підвищеним тарифом. Проте тариф на воду ніхто не переглядає і не дають можливості переглянути. Розумієте, це велика проблема.
Так, ця зима буде нелегкою, але я сподіватимусь, що в бюджеті міста достатньо буде коштів для того, щоб утримати систему та покрити дефіцит критичної інфраструктури. Бо якщо звалиться критична інфраструктура, звалиться життя. Не буде міста. І тому ми робитимемо все для того, щоб критична інфраструктура вижила, і для того, щоб вона змогла пережити зиму.
А це “Водоканал”, це “Теплоенерго”, “Гідроспоруди”, це стоки, це каналізація – це все те, де мають працювати насоси, де використовується електроенергія, і різницю в тарифі на цю електроенергію ніхто не покриває.
Читайте також: За день ворог завдав по Дніпропетровщині п’ять ударів