Скільки українців після війни залишаться за кордоном: історії українок, які вимушено виїхали в ЕС
Ганна Міщенко народилася в Донецькій області, вчилася в Дніпрі, згодом працювала в столиці. Війна вигнала її з дома й з країни. Таких українців-біженців багато. Далі історії українок, які намагаються відновити своє життя за кордоном. А ще висновки та прогнози експертів щодо майбутнього нашої держави.
Ганна Міщенко залишила Україну разом з маленьким сином. Отримавши шотландську візу, у підсумку дівчина опинилася в Англії, в будинку колишньої співробітниці Європарламенту.
Ганна Міщенко, киянка: «Я випадково побачила у телеграмі повідомлення однієї жінки, яка запропонувала житло для матері з дитиною в Лондоні. Вони пропонували весь третій поверх. Тобто свою спальню, свою кухню, свій санвузол і більше нікого на цьому поверсі. Я подумала, що це дуже зручні умови».
З пошуком житла пощастило й Аніті Купреєвій. Україну дівчина залишила у березні 2022 року.
Аніта Купреєва, кременчучанка: «Мені просто зателефонувала моя подружка, яка збиралася їхати за кордон працювати, і я вирішила поїхати з нею. Я поїхала до Іспанії, оскільки майже чотири роки там живе моя рідна сестра і я планувала їхати туди влітку відпочивати, але через війну трошечки змінила свої плани».
Офіційні дані свідчать: після 24 лютого 2022 року кордон з Євросоюзом перетнуло близько 8 млн українців. У Північній Америці наразі перебуває більше 1,5 млн наших співгромадян.
Денис Денисенко, соціолог: «Міграційні процеси – це нормально. Міграційні процеси під час війни – це абсолютно логічно. Люди їдуть, дюди рухаються. І до війни вони їхали і приїжджали. Якщо в Україні будуть створені можливості для роботи, якщо будуть робочі місця, якщо людям будуть надані можливості працювати, вони повернуться. А якщо ні, то не повернуться».
Ганна запевняє: наміру залишати батьківщину не мала ніколи.
Ганна Міщенко, киянка: «Я переїхала виключно через те, що почалася війна».
Аніта Купреєва, кременчучанка: «Коли я їхала до Іспанії, в мене не було намірів залишатися там. Я просто їхала відпочити. Думала, що це буде місяці 2-3. Але це трошки затягнулося».
Після масового відтоку громадян Україна природньо відчуває дефіцит затребуваних професій. На Дніпропетровщині це сфери торгівлі, медицини, транспорту, будівництва та послуг. Експерти зазначають: за кордоном роботодавці також вельми зацікавлені в українцях.
Тетяна Янушкевич, очільниця інспекції з питань праці та зайнятості населення ДМР: «Зараз 2,5 млн перебуває працездатного населення, які працюють у Польщі. В них відкрито близько 6 млн вакансій. Далі ми можемо вести мову про Німеччину — вакансій 3 млн. Їм бракує інженерів, їм бракує медичного персоналу, і деякі професії робітничі».
Велику Британію Ганна обрала, бо вільно володіє англійською. Їй вдалося зберегти дистанційну роботу в міжнародній компанії та українське резидентство.
Ганна Міщенко, киянка: «Я плачу податки в державний бюджет. І я вважаю, що це мій також внесок. Окрім донатів, я сплачую податки в Україні. Я хочу це робити і далі».
А чотирирічний син Лев майже одразу пішов до лондонської школи.
Ганна Міщенко, киянка: «Ми плануємо в серпні приїхати в Україну. Ми, до речі, за той рік, поки ми тут, ми тричі були в Україні. Бо Льова дуже сумує за татом, і всі його думки про тата. Кожен день він запитує про те, коли ми поїдемо до тата. Тому не плануємо залишатися тут постійно. Ми розглядаємо варіант залишатися тут, поки триває війна».
Аніта Купреєва, українка: «Коли я зрозуміла, що війна затягується, я захотіла повернутися, оскільки немає сенсу чекати. Економічний стан в Україні мене не дуже сильно лякає. Наразі я перебуваю в Україні, у своєму місті Кременчуці».
Соціолог Денис Денисенко впевнений: більшість тих, хто залишив Україну через повномасштабну війну, повернуться на рідну землю.
Денис Денисенко, соціолог: «Багато хто повернеться. Головне, щоб скінчилася війна. І я думаю, що це головна насправді умова. Тому що це показують наші дослідження. Ми проводили глибинні інтерв’ю з тими людьми, які виїхали».
Друга найпопулярніша умова для повернення додому серед вимушених мігрантів – подолання корупції в Україні. За оцінками Українського інституту майбутнього, населення всередині нашої країни наразі становить 29 млн.
Читайте також: У Дніпрі в День Української Державності вшанували памʼять полеглих захисників