Що писали світові ЗМІ про Україну 2 серпня
Велика Британія
«The Telegraph» — «Heineken попереджає, що може скоротити виробництво пива»
HEINEKEN готується скоротити виробництво пива на своїх європейських заводах, якщо взимку зіткнеться з серйозною нестачею газу. Пивоварний гігант Amstel and Fosters заявив, що зростає «ризик доступності природного газу» в регіоні.
Голландська компанія підняла ціни на напої на 8,9 відсотка за останні шість місяців у порівнянні з тим же періодом минулого року, і Heineken заявив, що ціна на пінту, ймовірно, зросте й далі, оскільки вона змушена перекласти на ескалацію витрат.
Пан ван ден Брінк додав: «Хоча сукупний споживчий попит був стійким у першому півріччі, зростає ризик того, що зростаючий тиск на купівельну спроможність споживачів вплине на споживання пива».
«The Herald» — «Шотландським політикам заборонили в’їзд в росію»
росія заборонила в’їзд до країни низці міністрів Шотландії
Лідер ШНП Вестмінстера Ієн Блекфорд, міністр фінансів Кейт Форбс і лідер Шотландських ліберал-демократів Алекс Коул-Гамільтон підпали під заборону на в’їзд до росії.
москва заявила, що їх додали до її «стоп-списку» за сприяння «ворожому курсу Лондона, спрямованому на демонізацію нашої країни та її міжнародну ізоляцію», посилаючись на війну в Україні.
Містер Коул-Гамільтон сказав, що заборона була «знаком честі».
Пан Робертсон додав у Twitter: «Міністерству закордонних справ росії явно не подобається критика вторгнення Москви в Україну та не подобаються ті, хто підтримує свободу України».
Перший міністр Нікола Стерджен була заборонена в квітні після того, як засудила вторгнення росії до свого сусіда, як і Борис Джонсон, міністр закордонних справ Ліз Трасс і канцлер Ріші Сунак.
Також були названі телеведучі Г’ю Едвардс, Пірс Морган і Роберт Пестон, а також провідні журналісти Девід Ааронович, Ден Саббаг і Керолайн Вілер.
Італія
«Corriere della Sera» — «Українська пшениця, перший корабель відпливає з Одеси»
Задоволення Ердогана, розсудливість американців (які анонсують ще 550 мільйонів доларів допомоги)
З Одеси вийшов перший зерновий корабель, який прямував до Тріполі в Лівані. Ще шістнадцять готові до плавання. Зеленський: «Обережно». Тим часом Сполучені Штати анонсують надання Україні ще 550 мільйонів доларів військової допомоги.
Сирена гігантського вантажного судна, яке нарешті вийшло з порту, чітко відлунала о 8:30 ранку вчора вранці, трохи приглушена сильним дощем. Один, два, три глибоких виття, потім довгий темно-синій корпус «Разоні» під прапором Сьєрра-Леоне на чолі з 24 членами екіпажу (багато сирійців), заблокований за кілька днів до початку російської агресії 24 лютого, бере в оточенні двох крейсерів, які здаються крихітними під пофарбованими в білий кранами, що панують на палубі. За межами буїв на них чекає невідоме: їм доведеться пройти коридорами, встановленими ООН завдяки посередництву президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана між замінованими морськими районами, а сьогодні в аеропорту Стамбула їх шукатиме Москва. офіцерів з представниками Туреччини та ООН.
«Це історичний момент. Можливо, це перша конкретна ознака надії з моменту початку війни Путіна майже півроку тому. Ми не повинні мати жодних ілюзій, будь-яка угода може розтанути між кулями в найближчі кілька годин. Але поки що ми допомагаємо боротися з примарою світового голоду», — каже Дмитро Барінов, який у свої 55 років є віце-президентом української портової адміністрації і брав участь як технік у переговорах з російськими колегами.
Неможливо недооцінити новини, які надходять з Одеси. На Україну та росію припадає майже третина світового виробництва зернових, фундаментальна частка, особливо в світлі кліматичної кризи та переважаючого голоду між Азією та Африкою, до чого Москва додає свою вирішальну роль в експорті добрив.
Стаття «Путінську секретну людину госпіталізовано на Сардинії»
Чутки про отруєння «хрещеного батька всіх олігархів»
Колишнього радника Путіна Анатолія Чубайса госпіталізовано в Ольбії з «неврологічним синдромом». Хвороба чи спроба отруєння?
Достовірно лише те, що Анатолій Чубайс, колишній радник Володимира Путіна, який залишив росію через місяць після вторгнення в Україну, був тяжко хворий і перебував у реанімації. «Його життю нічого не загрожує», — запевняють у приватній клініці в Ольбії, де його госпіталізовано.
Але ім’я та нещастя, що спіткали в росії тих, хто висловлює свою незгоду, дають право на гіпотезу про таємниці, підозри та тіні. У березні минулого року ліберальний економіст, один із головних соратників Бориса Єльцина, спішно переїхав до Італії. Він живе між Сардинією та Тосканою, де має майно та інтереси. Минулого тижня він був у відпустці на курорті Коста-Смеральда. Якось вдень він відчуває дивні симптоми. «Я більше не відчуваю ніг та рук, — бідкається він дружині.
Перегони до лікарні, відкритий діагноз. Це може бути синдром Гійєна-Барре, неврологічне розлад, від якого він страждає протягом деякого часу, який погіршився з контрактом Covid у 2020 році, і одним із основних симптомів якого є саме закупорка суглобів. Або сп’яніння.
Австрія
«Der Standard» — «Ракети, бої – і кінця не видно»
Хоча перше судно, завантажене зерном для міжнародних ринків, змогло покинути український порт після кількох днів затримки, ситуація в безпосередній зоні бойових дій залишалася нестабільною — наприклад, у місті Харків на північному сході України, поблизу російського кордону (фото). На півдні російські війська обстріляли Миколаїв. Тим часом католицький архієпископ Львова попросив гуманітарної допомоги для підготовки країни до зими.
Бельгія
«De Standaard» — Розслідування понад 3000 військових злочинів у Харкові
У Харкові генеральний прокурор займається розслідуванням воєнних злочинів росії. «Я не хочу нічого, крім того, щоб винні перед Міжнародним кримінальним судом постали перед судом у Гаазі».
По всій країні, за словами прокурора, звинувачення висунуто дев’яти чоловікам із росії та з окупованих росією районів Луганська та Донецька. Троє з них уже покарано. 21-річного військовослужбовця засудили до довічного ув’язнення за стрілянину по цивільній особі невдовзі після вторгнення на Чупахівку. Ще двох солдатів засуджено до 11 років позбавлення волі за знищення школи в Харківській області. Цією справою займалася команда Фільчакова.
Серед дев’яти підозрюваних є пілот, який за допомогою бомби вбив восьмеро мирних жителів. Його заарештували після того, як українські військові збили його літак. «Він дав свідчення на допиті, і аналіз розслідування справи про бомбу підтвердив наші підозри», — сказав Фільчаков.
Військові злочини в Україні, в яких звинувачують росію, привертають увагу міжнародної спільноти. Вже 2 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі заявив, що розслідує, чи вчинено в Україні військові злочини, злочини проти людяності чи геноцид.
«De Morgen» — «росія — не що інше, як велика заправка з армією»: чому справжня загроза демократії в іншому місці. Інтерв’ю Кеннета Рота (Human Rights Watch)
Співзасновник Кеннет Рот залишає Human Rights Watch після 30 років. Він бачить світлі плями, але попереджає про загрозу з боку Китаю та розмивання прав людини в ЄС. «Існує вибіркове обурення, коли йдеться про демократичні принципи».
Данія
«Jyllands-Posten» — Прощання з Пушкіним і Чайковським
Одеса протягом століть відігравала ключову роль у російській культурі, але ракетні обстріли та загрози вторгнення змусили жителів міста відвернутися від росіян.
Одесити відвертаються від російського мистецтва та культури
В українській Одесі скрізь говорять російською, а гарне портове місто вже понад два сторіччя відіграє важливу роль у російській культурі. Але після ракетних обстрілів та загроз вторгнення російський характер міста згасає.
Знову пролунала повітряна тривога, і репетицію балету було перервано, але лише жменька танцюристів сидить у укритті під знаменитим оперним театром портового міста.
На екрані комп’ютера охоронця все більші й більші частини України фарбуються в червоний колір, оскільки регіони країни включають сирени, щоб попередити про російські ракети, що наближаються.
Соліст Сергій Доценко розпочинає тут свій 25-й сезон на сцені, але найкращого часу для святкування ювілею і побажати не можна. «Найважче, що майже половина театру виїхала до Європи», — зітхає він.
Сергій Доценко викладає свої думки ідеальною російською мовою – для нього, як і для більшості одеситів, російська мова є свого роду lingua franca серед безлічі різних народів мільйонного міста біля Чорного моря.
«Я не думаю, що важливо, якою мовою розмовляють люди. В Одесі чудово знають, що це міжнародне місто. На цьому можна було б чогось навчитися в інших містах та країнах», — каже він.
Раніше значну меншість у місті було налаштовано російською мовою і чимало було готове воювати за інтереси росії. Внаслідок зіткнень між проросійськими та проукраїнськими активістами у травні 2014 року загинули 48 осіб, переважна більшість з яких проросійські.
Але остання агресивна війна Кремля та постійні російські бомбардування, які, здається, часто відбуваються поспіль, призвели до того, що баланс у місті рішуче порушився, на думку багатьох місцевих мешканців.
«Всі відвертаються від росії, і це природна реакція», — каже соліст.
У театрі, що стояв у нинішньому вигляді з 1887 року, війна призвела до художнього самоаналізу, і на якийсь час призупинено всі виступи російських композиторів.
Натомість докладаються всіх зусиль для створення масштабної опери за мотивами поеми народного поета Тараса Шевченка «Катерина», яка датується 1838 роком.
Вірш про українську дівчину, яку використав і зрадив російський солдат, і хоча проєкт було запущено до початку війни, символіку прочитати неважко.
Диригент зазначає, що музика надихає на політичні дії не без історичного прецеденту: «Візьміть опери Верді. Вони стали детонатором для об’єднання Італії. Вони співали його арії, і це надавало їм сміливості на майбутнє».
Складніша ситуація з російськими композиторами. У кабінеті головного диригента висить велика картина Петра Чайковського, вулиця за оперою носить ім’я російського композитора, а ряд найулюбленіших у театрі опер та балетів створено рукою Чайковського.
І в театрі, і в місті розгорілися суперечки про те, що багато класичних творів тепер вилучено з репертуару. В’ячеслав Чорнухо-Волитий не хоче прямо відповідати, чи підтримує він бойкот російської музики, але каже: «Такі композитори, як Чайковський, Прокоф’єв чи Шостакович належить світовій культурі. Ніхто не може виключити їх із цього».
Нідерланди «de Volkskrant» — «Скарбничка України закінчується»
У понеділок з Одеси вийшов перший корабель із зерном. Необхідно терміново відновити цей експорт, тому що героїчний опір перших місяців в Україні став повсякденною боротьбою за зведення кінців з кінцями, бачить репортер Майкл Перссон у портовому місті на Чорному морі.
Іспанія
«El País» — «Зерно йде з України, щоб пом’якшити продовольчу кризу в Африці та Азії»
Судно «Razoni» під прапором Сьєрра-Леоне перевозить 26 000 тонн кукурудзи до Лівану
Вчора вранці в Одесі вантажне судно «Разони» знялося з якоря, ставши першим комерційним судном, яке вийшло з українського порту з початку російського вторгнення 24 лютого. Таким чином, військово-морський коридор, про який протягом кількох місяців вели переговори уряди Києва та Москви за посередництва Туреччини та ООН, стає реальністю. Мета – вивезти заблоковані війною понад 20 мільйонів тонн зерна та пом’якшити продовольчу кризу, яка існує в різних регіонах планети, особливо в країнах Африки та Азії, які найбільше залежать від сільськогосподарського виробництва України.
Торгове судно під прапором Сьєрра-Леоне вийшло з Одеси незабаром після 9:00 ранку (8:00 ранку за іспанським півострівним часом) з 26 527 метричними тоннами кукурудзи, що прямує до ліванського порту Тріполі. Його необхідно шукати в турецьких водах, куди воно, як очікується, прибуде сьогодні вдень, перш ніж відправитися в Ліван. Це одна з вимог російської сторони. За словами речника Туреччини та радника президента Ібрагіма Каліна, одного з архітекторів угоди, який визнав у неділю, переговори про деталі з Москвою затримали реалізацію коридору на кілька днів. «Підготовка дійшла до того, щоб судна могли вийти з Одеського порту. Кораблі завантажені і готові до плавання, але нам потрібна хороша логістична координація, одна-дві деталі, які потрібно узгодити в переговорах з росіянами», – сказав Калін в інтерв’ю турецькому каналу «7» в неділю.
Власне, у п’ятницю український президент Володимир Зеленський разом із послами країн G-7 вирушив до портів, щоб проконтролювати роботу з навантаження зерна, і запевнив, що кілька кораблів готові до відходу.
Рух по коридору контролюється з координаційного центру при Національному університеті оборони в Стамбулі, до складу якого входять військові представники України, росії та Туреччини, а також спостерігачі ООН.
«Спільний координаційний центр (СКЦ) дозволив Razoni вийти з Одеського порту. CCC узгодив конкретні координати та обмеження Гуманітарного безпечного морського коридору та повідомив деталі відповідно до міжнародної практики судноплавства. CCC звернувся до всіх своїх учасників з проханням повідомити свої відповідні Збройні сили та інші відповідні органи влади про це рішення, щоб вони могли гарантувати безпечний прохід корабля», – йдеться в повідомленні координаційного центру.
ООН привітала сторони з відправленням балкера з Одеси, який, за словами речниці, сподівається, що стане «першим із багатьох». Крім того, він повідомив, що Всесвітня продовольча програма планує зафрахтувати корабель ООН для завантаження 30 тисяч метричних тонн пшениці в Україні для допомоги найбільш нужденним країнам.
Брюссель також привітав початок роботи.
Німеччина
«F.A.Z.» — «Президент Польщі попередив Європу про імперські плани Путіна»
Дуда в інтерв’ю F.A.Z.: Північний потік «мій великий докір Німеччині»
Президент Польщі Анджей Дуда попередив про загрозу для Європи з боку росії. «Якщо героїчний опір України не витримає імперських планів Путіна, Польща та країни Балтії опиняться під прямою загрозою подальшого розширення російської сфери впливу на Центральну Європу», — сказав Дуда в інтерв’ю F.A.Z. Не тільки президент Володимир Путін, а й значна частина суспільства пройняті «великоросійськими ідеями про підпорядкування інших народів». За словами Дуди, завдяки Україні, яка захищає Європу, а також Німеччині, цю загрозу сьогодні стримано. «Але я думаю, що ця небезпека, на жаль, є стане актуальною у майбутньому». Тому європейці повинні зміцнювати власну безпеку.
За словами Дуди, Польща передала Україні 260 старих танків для самооборони і бачить «нагальну потребу закрити прогалини у військах», наприклад, німецькими танками Leopard. Однак так званого обміну броньованим кільцем з німецької сторони ще не відбулося.
Дуда захистив Німеччину від звинувачень голови правлячої правої партії PiS Ярослава Качинського в тому, що вона не примирилася зі своїм нацистським минулим. Він назвав себе «адвокатом доброї німецько-польських відносин», але газові проекти Nord Stream є «мій найбільший докір Німеччині». Він часто наголошував колишньому канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, «що ці газопроводи будуть шкідливими для Європи та вбивчими для нас, поляків». Вони є «ключем до домінування росії на європейському ринку».
Дуда назвав суперечку щодо плану ЄС щодо реконструкції ковіду та верховенства права в Польщі «штучним». «Тут ми маємо справу з політичним маневром з боку політиків, які сидять в європейських інституціях. Сьогодні це переважно політики від лівих до ліберальних, які негативно ставляться до нашої влади»
Стаття: «Судно із зерном виходить з Одеського порту»
Швейцарія
«BLICK» — Репортер Blick Самуель Шумахер з Донбасу
Postbus доставляє українців у безпеку
Туреччина
«Daily Sabah» — «Перший зерновий судно відійшов з українського порту в рамках Стамбульської угоди»
Відправлення судна вітали Туреччина, росія, Україна та ООН, оскільки воно позначає першу партію зерна, що застрягла в Чорноморській країні, що транспортується на тлі російського вторгнення, що посилює занепокоєння щодо глобальних ланцюгів постачання продовольства
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вчора привітав відправлення з Одеського порту першої партії зерна з початку російського вторгнення, назвавши це «День полегшення для світу, особливо для наших друзів на Близькому Сході, в Азії та Африці, коли перше українське зерно покидає Одесу після місяців російської блокади. Україна завжди була надійним партнером і залишиться ним, якщо росія поважатиме свою частину угоди», – написав Кулеба у Twitter.
Речник Кремля Дмитро Пєсков висловив надію, що угода буде виконуватися всіма сторонами. «Це хороша можливість перевірити виконання тих домовленостей, які були узгоджені на стамбульських переговорах», — сказав Пєсков.
США
«The Washington Post» — «З Україні за угодою відправилося перше судно зерна»
Перше судно з зерном вирушило з українського порту вранці в понеділок згідно з угодою, укладеною за посередництва Організації Об’єднаних Націй щодо послаблення глобальної продовольчої кризи, спричиненої російським вторгненням в Україну.
Вантажне судно, завантажене понад 26 000 метричними тоннами кукурудзи, залишило Одесу через побоювання, що угода, підписана в Стамбулі наприкінці липня, розпадеться після російського ракетного удару по порту через день після підписання.
Гудок українського буксира ознаменував відхід Razoni, балкера під одним прапором Сьєрра-Лео, який розпочав подорож о 9:30 ранку за місцевим часом.
«THE WASHINGTON TIMES» — «Зброя США допоможе Києву повернути місто яке окуповано росією. Українські бійці в наступі на Херсон»
Україна, схоже, готова розпочати свій перший значний контрнаступ у війні за виживання з росією після місяців оборони перед лицем більшої та краще озброєної військової машини свого супротивника.
Українські чиновники та приватні аналітики кажуть, що головний удар Києва, здається, зосереджений на Херсоні, важливому місті на півдні України, яке було одним з перших, яке впало під вторгненням російських військ наприкінці лютого. Це місто стало ключем до зусиль Кремля зміцнити свій контроль над південними та східними околицями сусідньої України.
Оскільки війна триває шостий місяць, Україна почала нарощувати атаки на територію навколо Херсона, включно з мостами, необхідними для поповнення російських військ. Українські сили використовують військову техніку, надану США та їхніми союзниками, наприклад ракетно-артилерійську систему великої мобільності (HIMARS). Кампанія може значно підняти моральний дух уряду президента України Володимира Зеленського, чиї початкові перемоги у війні згасли, оскільки російське командування перейшло до жорсткої, але ефективної війни на виснаження.
«WSJ» — Київ і Москва готуються до зіткнень на півдні, оскільки напади посилюються
Підпис під фото: «Пожежник бореться з вогнем у лікарні, яка постраждала від російського ракетного удару в південному місті Миколаєві в понеділок. Українські та британські військові заявили, що росія передислокує війська перед українським наступом на півдні».
Канада
«The Globe and Mail» — Посольство Канади залишило київських співробітників, незважаючи на загрозу росії
Перш ніж вивести канадських дипломатів з України за кілька тижнів до російського вторгнення, Управління з міжнародних справ Канади отримало розвіддані, які підтверджують, що росія мала намір вести війну проти свого сусіда, і що українці, які працювали в посольстві Канади, ймовірно, були у списках людей, яких Москва мала намір вистежити.
Незважаючи на явно жахливу ситуацію, Оттава наказала керівникам посольства Канади у Києві не повідомляти цю інформацію українським співробітникам та залишити їх.
Про ці події розповіли The Globe and Mail три канадські дипломати, безпосередньо обізнані про те, що сталося, які кажуть, що стурбовані тим, що Канада наразила на ризик своїх українських співробітників. The Globe не називає імена дипломатів, тому що вони не уповноважені публічно говорити з цього питання.