«Ще не перемога, але не капітуляція», – Геннадій Корбан про гарантії безпеки для України
Керівник Штабу Ради оборони Дніпра Геннадій Корбан проаналізував «Київський договір безпеки» – документ про гарантії безпеки для України. Своїми висновками від поділився на сторінці у Фейсбуці.
«Ще не перемога, але не капітуляція: висновки з документа Расмуссена.
Отже, документ про гарантії безпеки для України, про який так довго говорили та очікували різного, згадуючи, в якому сенсі звучали “гаранти безпеки” на переговорах із рф наприкінці березня.
Щодо прочитання нинішнього «Київського договору безпеки» точно можу сказати: це зовсім інша справа!
- Основна ідея цього проєкту «гарантій» полягає в тому, що країни-гаранти беруть українську армію, тероборону та ВПК на повне довгострокове або навіть безстрокове забезпечення на такому рівні, щоб Україна була здатна стримувати агресора надалі та протистояти йому успішно при спробі нападу . Україна не відмовляється від курсу на членство в НАТО.
- Охоплення гарантій поширюється на всю міжнародно визнану територію України.
- Колективний договір про гарантії не прив’язаний до мирного врегулювання, він може бути його частиною, так і немає.
- Санкції проти Росії не повинні бути скасовані країнами-гарантами, доки та не припинить агресію, не гарантує, що не нападе в майбутньому, і не відшкодує Україні збитків. Це підхід, подібний до застосованого свого часу до Іраку. При цьому прописано цю пропозицію таким чином, що передбачає вирішальний голос України в оцінці своєчасності скасування санкцій. У разі нової агресії мають бути введені санкції на рівні щонайменше 01.09.2022.
- Повинні бути розроблені єдині механізми конфіскації майна агресора для відшкодування збитків.
Разом:
– Це зовсім інша ідея, ніж висловлена делегацією України на переговорах у Стамбулі 29.03.2022 р., коли вона була готова прийняти нейтральний статус, відмовитися від баз та навчань на своїй території без дозволу країн-гарантів, включаючи Росію, а гарантії не мали діяти на території Криму та ОРДЛО.
– Якщо країни-гаранти готові взяти на себе зобов’язання щодо фінансування оборони України, це цілком робоча модель. Хоча в ній очевидно не вистачає норми про те, коли гаранти зможуть припинити виділяти гроші (наприклад, після вступу до НАТО, демілітаризації Росії тощо).
– При підписанні гарантій країнами, які показали себе союзниками України у війні, дана система реально може стати основою нового контуру безпеки в Європі, коли низка країн НАТО не показала готовності активно підтримувати Україну.
– Як не дивно, документ не містить перешкод для приєднання до гарантів будь-яких країн світу, включаючи союзників Росії – Білорусь, інші країни ОДКБ, Іран і т.д. Але його зміст та контексти такі, що навряд чи когось із них зацікавить така перспектива.
Питання тільки, на що це перетвориться в результаті, хто буде готовий стільки платити і на яких умовах», – зазначив Геннадій Корбан.
Читайте також: Нікопольський район ворог обстріляв декілька разів за ніч: пошкоджені будинки, газогони та лінії електропередач.