Росія продовжує виробляти крилаті ракети попри західні санкції
Деякі з крилатих ракет, які росія використовувала під час обстрілу 23 листопада, були виготовлені за кілька місяців після запровадження західних санкцій щодо постачання напівпровідників та матеріалів. Про це повідомило видання The New York Times із посиланням на британських аналітиків Conflict Armament Research.
Відповідно до звіту, одна з ракет, яка була знайдена в Києві після масованого обстрілу 23 листопада, була виготовлена цього літа, а інша була випущена після вересня. Тобто ракети були виготовлені щонайбільше за два місяці до їхнього використання. Дослідники Conflict Armament Research встановили, що росія знайшла способи отримати напівпровідники та інші матеріали, незважаючи на санкції. Або вона мала значні запаси компонентів до початку війни.
Це найновіші результати досліджень незалежної групи Conflict Armament Research. Група тривалий час ідентифікує та відстежує зброю і боєприпаси, які використовувалися у війнах. Аби дослідити зброю, яка використовується росією в Україні, невелика група дослідників прибула до Києва напередодні теракту на запрошення українських спецслужб.
Як пише The New York Times, під час чотирьох попередніх поїздок до столиці України з моменту повномасштабного вторгнення дослідники виявили, що майже все сучасне російське військове обладнання було виготовлено із західних напівпровідників.
Чому санкції не працюють
Ще у квітні 2022 року аналітики стверджували, що у рф може закінчитися високоточна зброя. Хоча під час російських атак на Київ та інші українські міста військові рф продовжували використовувати крилаті ракети. Однак витрати на керовану зброю, використану лише через два місяці після її виробництва, можуть бути симптомами проблем із запасами боєприпасів.
Нагадаємо, що з 2014 року ЄС та США наклали експортні обмеження на товари подвійного призначення, які можна використовувати у військових виробах. Після лютого 2022 року ті ж США та ЄС посилили технологічні санкції проти росії. Агресору перекрили доступ до мікроелектроніки і зменшили можливості обходу обмежень. Але це агресора не зупинило. У відповідь на санкції активізувалися контрабандисти, основним завданням яких став нелегальний експорт технологій.
При цьому, 23 листопада, коли Україну було атаковано крилатими ракетами, міністр оборони США Ллойд Остін заявив журналістам, що запаси високоточної зброї рф «значно скоротилися». І швидко їх відновити буде складно.
«Ці заяви висуваються з квітня, тому ми просто вказуємо на той факт, що ці крилаті ракети (якими було атаковано Україну 23 листопада – ред.) створені зовсім недавно», – сказав Деміен Сплітерс, який очолював розслідування Conflict Armament Research.
Читайте також: Борис Філатов привітав військових ПК «Схід» з Днем ЗСУ