Радіаційний шантаж: чи готовий Дніпро до ядерної загрози та як вберегтися від небезпеки
Вже вдруге з початку повномасштабного вторгнення окупанти загострюють ситуацію на Запорізькій АЕС. Окрім цього, масла у вогонь підлили останні заяви Президента Володимира Зеленського та керівника ГУР Кирила Буданова про підготовку теракту та затвердження плану підриву Запорізької АЕС. Що думають про це дніпряни, та чи готується область до найгіршого сценарію?
«Потужність дози 15 мкР/год нормально».
Радіація в Дніпрі в нормі. Олег Моісеєнко кожного дня ходить містом з дозиметром. Звичайний мешканець вже рік заспокоює дніпрян у TikTok, ба більше — набирає мільйони переглядів та коментарів.
Олег Мойсеєнко, стоїть на «радіаційній» сторожі: «Я не планував щодня це робити, але так сталося. Коментарі почалися, питають: а де ж наступне відео? І одне за одним — вийшло вже, як робота щодня. Деякі пишуть, що це, як заспокійливе. Сподіватимемося, що перевищених показників ми не побачимо».
Вже вдруге за півтора року ворог шантажує українців підривом Запорізької АЕС. Останній тиждень дніпряни почали скуповувати таблетки йодиду калію, спустошивши запаси препарату у місцевих аптеках. В інтернеті ціни на препарат не аби як «б’ють» по гаманцю.
Як повідомляють у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки, безпідставне вживання пігулок калію йодиду загрожує здоров’ю. При гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС, викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому йодопрофілактика не потрібна. Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим.
Якщо ворог все ж наважиться на ядерний теракт, українці не відчують радіації.
Ігорь Турчин на власному досвіді пересвідчився у тому, як радіація зруйнувала його здоров’я ще у Чорнобилі 86-го року.
Ігорь Турчин, керівник спілки «Союз Чорнобиль Україна»: «Поріжеш палець, руку — вона не гоїться, вона гниє, там загоєння не було. Кружиться голова, може піти кров. Це слабкість, дика слабкість, втома постійно. Тобто ось так. Коли кажуть, що можна відчути радіацію, не можна її відчути. Так, є якийсь присмак у роті, типу свинцю, таке відчуття, але це не у кожного».
Зараз із шести енергоблоків на станції на повну потужність працює лише один. П’ять — переведені в режим «холодної зупинки». Якщо реактор у працює у «гарячому режимі» і несподівано відключається циркуляція води, аварія може статися протягом доби. Радіус ураження — до 200 кілометрів від епіцентру вибуху.
Олексій Ангурець, експерт міжнародної програми «Чисте повітря для України»: «Загроза є, але інколи вона перебільшена. І інколи ми навіть маємо певні вкиди від наших ворогів, які підтримують паніку. Запорізька станція, вона наразі знаходиться у виключеному стані: один з блоків — він у гарячому, інший — у холодному. Вона не працює, але радіоактивне пальне, воно все рівно є загрозою. Загроза від такого типу реактору, як на Запорізькій, вона менше від Чорнобильської».
За останніми підрахунками «Енергоатома», збитки від окупації росіянами ЗАЕС вже перевалили за 28 млрд грн. Дніпряни допускають ймовірність теракту, але не всі вірять, що він можливий.
«Ви знаєте, з приводу росіян: до них в думки не залізеш. Агресор є агресор, можливо все».
«Малоймовірно, хоча після того, як підірвали Каховську ГЕС, від них можна очікувати все, що завгодно».
Як повідомили в обласній військовій адміністрації, на Дніпропетровщині вже створено штаб на випадок теракту на ЗАЕС. В області проводяться навчання. Всі служби відпрацьовують різні можливі сценарії. Головне, закликають мешканців, не панікувати, та про всяк випадок скласти тривожний наплічник.
Читайте також: Мешканцям Дніпропетровщини розповіли, як правильно проводити йодну профілактику у разі радіаційної загрози