Президент підписав закон про адміністративну процедуру: як він вплине на взаємодію з чиновниками
Володимир Зеленський підписав Закон “Про адміністративну процедуру”, який встановлює уніфіковані правила взаємодії між громадянами та адміністративним апаратом. Про це повідомляє центр прав людини Zmina.
Так, новий закон встановлює порядок оформлення субсидій і пенсій, виділення земельних ділянок під забудову, видавання ліцензій і дозволів, проведення перевірок бізнесу, реєстрації нерухомості та підприємств. Відтепер чиновники не зможуть відмовити в наданні послуги в разі помилки в заяві чи неповному пакеті документів, повідомляє центр.
Датою подання заяви вважатиметься день, коли заявник вперше прийшов із нею до органів влади. Якщо документи подали не до відповідального органу, їх мають переслати до адресата, а не повертати назад.
“Завдяки ухваленню закону, якщо будь-які дії органу – перевірка, припинення соціальних виплат абощо – можуть зашкодити громадянину, починає діяти правило “нічого про вас без вас”, — зазначають аналітики.
Також у законодавстві з’явилося нове поняття зацікавлених осіб – це люди, яких прямо або опосередковано стосується те чи інше рішення органу влади. Спеціалісти вважають, що це допоможе, наприклад, активістам, які борються із незаконною забудовою. Адже у разі, коли забудовник отримає ділянку на місці парку і починає там роботи, влада повинна запитати думку щодо забудови у сусідів цієї ділянки.
Відмови від органів влади повинні бути вмотивовані та містити пояснення, як їх оскаржити. Орган, який розглядатиме скаргу, може робити це разом із залученням представників громадських організацій.
Новий закон набуде чинності через 18 місяців з дня його опублікування.
Читайте також: Від мобілізації звільнили учнів та педагогів ПТУ
