fbpx
Зараз в ефірі: Дніпро Вечірній
Наживо

П’ятниця, 23 Лютого, 2024, 18:53:05

weather-icon
˚C

ПравДа Геннадія Корбана: ексклюзивно про перші гроші, рейдерство та “Цитрус”

17.01.2022, 20:50
ця стаття містить відео

Голова Громадської ради при Дніпровській міській раді Геннадій Корбан дав екслюзивне інтерв’ю Наталії Власовій у програмі “ПравДа”. Чи буде у Дніпрі аеропорт? Як Борис Філатов домовляється із президентами? Чи страждає Ярославський ідіотизмом, і навіщо Дніпру Коломойський? Про все це голова громадської ради розповів ексклюзивно “ДніпроTV”.

Кардинал чи візіонер?

– Нещодавно Ви написали пост такий провокаційний, де сказали, що прийдете на підконтрольний Вам канал, і розповісте про якісь візіонерські речі. Скажіть, а провокація – це спосіб життя? Навіщо потрібна була ця посада, і хотілося б – я працюю на цьому каналі – дізнатися що Ви тут контролюєте?

– Власне нічого. Але коли я написав цей пост, і вжив термін «підконтрольний», я його взяв у лапки, як то кажуть. Це такий, як би сарказм був. Чому був цей сарказм? Тому, що дуже часто різні люди – активісти, я не знаю, люди з якоюсь громадянською позицією, як вони себе називають – вони весь час пишуть, що “ДніпроTV” – це підконтрольний Корбану-Філатову канал. Вони весь час хейтять таким чином. І я ніби зробив такий – ну, самоіронія, чи що.

– Проте підконтрольний, чи не підконтрольний канал, але зараз ми з Вами розбиратимемо Ваше життя, Вашу діяльність. Можливо, люди отримають відповіді на ті запитання, які вони ставлять. Питання, які ми підготували – це ті питання, які найчастіше і в мережі задаються, і в розмовах, коли ми запитували: що б ви хотіли запитати у Геннадія Корбана. Ми склали такий список питань. І одне з головних – Вас називають сірим кардиналом Дніпра. Як Ви до цього ставитеся, чи є Ви кардиналом, сірим чи не сірим, чи контролюєте Ви Дніпро, і яким чином Ви впливаєте на Дніпро?

– Окей, давайте так, все по поличках. У нас люди взагалі схильні, як би це сказати – до домислів з приводу всесвітньої змови, з приводу того, що хтось контролює когось, хтось над кимось домінує, і так далі. Але якщо ми покладемо руку на серце, і поговоримо відверто, то скажу так. Насправді, у мене є громадська посада, яка називається «голова Громадської ради Дніпра». Люди це трактують по-різному. Я до цього так ставлюсь: деякі цю посаду трактують як сірий кардинал, деякі її трактують як темну конячку, дехто трактує як «візіонер». Як кому зручно. Я абсолютно толерантно ставлюся до думок людей, які підтримують ці легенди. І мені, навіть, якоюсь мірою приємно. Це все одно, як відчувати себе доном Дніпра. Але це не так насправді, бо ми живемо у нормальному місті…

– Не так.

– Не так драматично, як звучить. Якби знайти інше слово, щоб воно не драматично звучало як «сірий кардинал». Коли люди кажуть «сірий кардинал», вони одразу думають – корупція, контроль, десь щось, кудись звідкись, і таке інше. Напевно, це очікувано, і люди так схильні думати. Я не схильний на них ображатись, але це – не так. Ми займаємося якимись правильними речами. Хтось їх вважає не дуже правильним, хтось вважає несвоєчасним, ну – оцінить час. Час вибудує остаточне прізвисько, так би мовити.

 

Революціонер, філософ, драматург

– Якщо говорити про історію, про драматургію. Давайте повернемося на кілька десятків років тому, і поговоримо про початок кар’єри, життя. Ви свого часу вступали на філософський факультет, якщо я не помиляюся, в університеті в Ростові-на-Дону. Ви хотіли стати вченим? Чому філософський факультет?

– Ну, було різне. Романтичне юнацтво чи юність. Це був Радянський Союз, тому хотілося здобути якісь знання у галузі філософії.

– Ви хотіли стати вченим чи навіщо?

– Я не знаю, я не можу зараз відповісти на це питання, чесно, це дуже важко через тридцять з гаком років. Я не знаю, ким я хотів, мабуть, стати тоді, але мені була цікава філософія. Тому я наївно, як радянський випускник, поїхав вступати на філософський факультет у Ростові-на-Дону.

– А Вас не зарахували через п’яту графу чи чому?

– Ні, ні, ні, це так не звучало.

– Але звучати воно могло по-різному.

– Може, це так і було, але так не звучало. Тому я не нарікатиму.

– У Вас не прийняли документи, чи Ви не пройшли за оцінками?

– У мене взагалі, навіть, не прийняли документи, бо у пакеті документів, який подавали на подібні факультети, виявилося, була потрібна рекомендація якогось партійного органу, наприклад, міськкому партії чи обкому партії. Бо подібні факультети були ідеологічними, та виховували насправді не філософів, а ідеологів. Ідеологи відповідно повинні були мати відповідну ідеологічну рекомендацію. У мене не було її, і в моїй сім’ї не було комуністів, тому її не було де взяти. Тож, у мене документи не прийняли.

– Після того, як Ви не вступили до університету, Ви пішли відслужили в армію. Але, як я розумію, гуманітарієм все одно залишилися, і хотіли вступати саме на гуманітарний факультет. Після цього й вирішили вступати до Москви на факультет драматургії (Московського літературного інституту ім. Горького – прим.).

– Так.

– Чому саме драматургія? Ви вирішили, що краще бути ось таким підкованим – «акулою бізнесу»?

– Ні, тоді про бізнес взагалі мало хто думав, то був дев’яностий рік.

– Час первинного накопичення капіталу.

– Це час навіть не накопичення, а час старту. Умовно, Закон про кооперацію вийшов перший за Горбачова чи то у вісімдесят сьомому, чи то у вісімдесят восьмому році (Закон СРСР «Про кооперацію в СРСР» прийнятий 26 травня 1988 р. – прим.), а в дев’яностому – люди вже організували перші кооперативи, та почали заробляти якісь перші гроші. Навіть не було в побуті такого слова – бізнес.

– Корбан-драматург – це?

– Це просто звичайна справа – як то кажуть, кожен єврей у душі революціонер, так і кожен єврей – у душі, можна сказати, письменник, художник, скрипаль. Ну ось – свербіли руки. Так це називалося. Тому я спробував, і в мене вийшло, це був такий ВНЗ непростий. А потім, коли був дев’яностий рік, він був переламним у плані того, що ти повинен був – перебуваючи особливо в Москві, де саме був центр, вони йшли зазвичай попереду, ніж Україна – і як би бізнес активно починався. Тобто, для цього не можна було вчитися на драматурга та заробляти гроші.

 

Епоха первинного накопичення

– Вирішили заробляти гроші.

– Вирішив заробляти.

– А первинне накопичення капіталу, повернемося до цього – як ви накопичили, або як ви зібрали початковий капітал? Адже батьки-інженери навряд могли щось дати…

– Навряд, так. Ну, щось може. Хоча тато був кооператором уже на той час. Щоб розуміти, що таке кооператор: він мав цех, який виробляв масляну фарбу.

– Так, я пам’ятаю, у дев’яності роки я купувала собі кооперативне взуття, ну, не фарбу, а взуття, на кілька місяців вистачало, а потім – ні.

– Ну, це фарба, олійна фарба, нею фарбували під’їзди, перила. Це був такий кооператив. Тому, мабуть, чимось тато міг допомогти та допомагав. Але це перші гроші… Дивіться: у цій країні, у нашій, у великому навіть Радянському Союзі немає жодної людини, яка вигадала ножиці. Чи там замок, чи там вакцину від коронавірусу. Ні. Будь-яке первинне накопичення капіталу проходило в усіх однаково, як і в мене, і у Коломойського, і в Абрамовича. Воно починалося зі звичайної простої банальної торгівлі: купив в одному місці, продав в іншому місці. І заробив різницю – маржу. Якраз у дев’яностому році обвалився Радянський Союз, обвалилися економічні зв’язки, і дуже легко ти вбудовувався посередником у будь-які поставки, які вироблялися між Україною та Росією, і навпаки, з іншими країнами Радянського Союзу. Обвалився Держплан, і з’явилися постачальники, збутовики та посередники, які там купували – тут продавали. Там продавали – тут купували.

– Вам було комфортно в цій системі?

– На той момент – цілком. Це були реальні гроші, вони були шалені якісь, шалені. На деяких товарах можна було заробити – радянських товарах, це не імпорт, – не знаю, двісті, триста відсотків. Я можу навести приклади якісь. Коробки з гофрованого картону, які споживали заводи, що випускали олію, бо олію випускали раніше у великих тюках. І ось як би на різницях у цінах усі заробили гроші. Тому я ж говорю: немає різниці. Хтось торгував комп’ютерами – ось я, наприклад, знаю, Коломойський розпочинав свій бізнес із того, що вони ввозили оргтехніку – ксерокси перші, комп’ютери перші, так? – ввозили та продавали тут на внутрішньому ринку, і заробляли великі гроші. Ніхто не знав, скільки це реально коштує, тобто можна було отримати інтерес у тисячу відсотків. На тисячу доларів одержав – десять тисяч доларів.

 

Чим Дніпро та Мілан кращі за Москву і Рим

– Добре, якщо у Москві так було добре, чому Ви повернулися до Дніпра?

– Я вам скажу чесно, мені ніколи не подобалася Москва. Це дуже важке місто. Я дуже давно там не був, і ось, у мене дуже тяжке враження про Москву. Я не відчував себе комфортно там, я не відчував себе безпечно там. Знаєте, є міста, де ти можеш жити. Ось я, наприклад, приїхав. Я завжди приїжджаю кудись, і дивлюся з точки зору, чи можу я жити в цьому місті, добре мені тут чи ні. Наприклад, Амстердам – гарне місто? Вибачте, що за Амстердам, я так випадково. 

– Не одразу зрозуміла.

– Я сам не одразу зрозумів. Отож, я там не міг би жити. Ну, мені некомфортно там.

– А в яких містах комфортно?

– Ось мені подобається Тель-Авів. Незважаючи на те, що Тель-Авів досить брудний, і архітектура така дуже…ну, хоча зараз дуже сучасний будується, він відбудовується дуже швидко, таким стає, як Нью-Йорк. Лондон, Париж, звісно, дуже комфортні міста. Багато там, Мілан. Ось Рим – ні.

– Дивно, мені навпаки Рим подобається, Мілан – ні.

– Загалом у житті не жив би в Римі. А в Мілан – так. Отак і тут. Так ось в Україні є міста, в яких я міг би жити, і Дніпро – це місто, в якому я міг, можу і житиму. Мені тут добре. Ось, у Києві мені складно.

– А у Москві скільки Ви пробули?

– Десь рік, може. Менше року. Ще я крутився туди і назад. Таким чином, у цій країні у всіх відбулося початкове накопичення, або початковий старт. Ніхто нічого не винайшов. Усі щось купили, щось продали, знову щось купили, знову щось продали, і так багато років поспіль, із розширенням набору позицій – і так заробили гроші. Я маю на увазі, якщо ми говоримо про бізнес, про тих бізнесменів, яких ми знаємо, бачимо, чуємо і таке інше. Були й інші приклади, напевно, але це було переважним.

 

Конфліктолог на пенсії: «Цитрус» та справедливість

– Ви себе називали конфліктологом, рейдером номер один в Україні. Зараз Ви називаєте себе, і Вас називають – візіонером. Як відбулася така разюча зміна: із конфліктологів – у візіонери?

– (сміється) Вирішив пожартувати, я сам про себе жартую, слухаю питання і думаю: коли виходиш на пенсію рейдера, ти стаєш візіонером.

– А Ви вже на пенсії?

– Якщо так казати про рейдера. Я не на пенсії. Але про рейдера – так.

–  Добре, а якщо згадати історію із «Цитрусом», то не зовсім ще на пенсії?

– Дивіться, це трохи інша історія. Це історія, пов’язана з тим, що це випадок, коли необхідно відновити справедливість.

– Але Вас звинувачують зараз у тому, що Ви захопили, рейдерськи захопили компанію «Цитрус».

– Я взагалі її не захопив, я ззовні компанії. Тобто, у компанії є партнер, який керує компанією.

– Але чомусь ті статті, ті матеріали, які з’являються, і та людина, яка залишилася всередині цієї компанії, один з акціонерів, вона прямо звинувачує Вас у рейдерському захопленні.

– Це все дуже просто. До цього той, хто мене звинувачує у рейдерському захопленні, сам відрейдерив свого партнера. Просто взяв його і викинув, пропрацювавши разом там десять років чи п’ятнадцять, коли вони разом будують бізнес, потім щось сталося між їхніми дружинами, як це буває, банальна ситуація в бізнесі. І один партнер просто вирішив “зачистити” іншого партнера. І ось цей скривджений партнер – він прийшов, і попросив допомоги. І тому ми з ним домовилися, та допомагаємо йому відновити справедливість. Це трохи не той випадок.

– Ви допомагаєте всім, хто до Вас приходить відновити справедливість?

– Ні, всім не можу, я не Робін Гуд і, навіть, не Котовський. Тому, безумовно, має бути інтерес. Це є комерційний інтерес, це перше. Друге – це має бути цікава історія.

– А чим ця історія стала для Вас цікавою?

– Тому що звичайною, банальною історією тепер уже не заманиш у такі конфліктні ситуації. Вже незручно себе тиражувати. І якщо є щось цікаве, то Цитрус – це цікава компанія. Це велика, гарна роздрібна компанія з добрим оборотом. Тобто, з погляду системного бізнесу – це непоганий бізнес.

– Тобто якщо говорити про Вас, як про конфліктолога, то ще колишню форму Ви не втратили?

– Ну, намагаюся, поки що зберегти, намагаюся.

Telegram
Дивіться також
Поки Дніпро оговтувався після важкої ночі, на Нікопольщині лунали вибухи Поки Дніпро оговтувався після важкої ночі, на Нікопольщині лунали вибухи

Про це повідомляє Дніпропетровська ОВА. Гучно було через удари дронами та артобстріли. Загалом протягом дня – 11 атак: по райцентру, Червоногригорівській, ...

Десять років мужності: марка пам’яті та спротиву російській агресії Десять років мужності: марка пам’яті та спротиву російській агресії

І буде весна… «Укрпошта» ввела в обіг блок марок, присвячених десятій річниці спротиву російській агресії. 4 світлини воєнного часу, котрі нагадують про мужність і ...

18 квартир будинку на вул. Бажова, куди вдарив російський «шахед», тимчасово відселять. Місто компенсує власникам оренду житла 18 квартир будинку на вул. Бажова, куди вдарив російський «шахед», тимчасово відселять. Місто компенсує власникам оренду житла

У Дніпрі триває ліквідація наслідків чергового російського удару. Як відомо, уночі проти 23 лютого ворожий «шахед» влучив у багатоповерхівку по вул. Бажова, 26 та ...

Атака на багатоповерхівку у Дніпрі: з-під завалів дістали тіло чоловіка Атака на багатоповерхівку у Дніпрі: з-під завалів дістали тіло чоловіка

З-під завалів будинку, який уночі 23 лютого армія рф атакувала “шахедами”, дістали тіло 94-річного чоловіка. Про це повідомили в ОВА. Дідусь просто ...

Декомунізація та дерусифікація Дніпра. Про це йшлося під час чергової безкоштовної екскурсії Декомунізація та дерусифікація Дніпра. Про це йшлося під час чергової безкоштовної екскурсії

Маршрут екскурсії «Дніпровські блукання нескореним містом» пролягав від площі Героїв Майдану до вулиці Південної, зокрема й через вулиці, які перейменували. «Десять ...

Дніпро підготував пункт розміщення для постраждалих внаслідок атаки дрона  Дніпро підготував пункт розміщення для постраждалих внаслідок атаки дрона 

Дніпро продовжує долати наслідки шахедної атаки, яка сталась вночі. Для людей, які опинились без житла, у НВК № 57 (вул. Прогресивна, 3-А) підготували пункт ...

iPhone 15 Plus: 4 секрети популярності iPhone 15 Plus: 4 секрети популярності

Айфон 15 Плюс, який лише недавно з’явився у продажу, не випадково викликає величезний інтерес серед шанувальників «яблучних» гаджетів. Оригінальна модель ...

Внесок всіх дніпрян у помсту нелюдам з рф. Дніпро доправив Силам оборони чергову партію дронів і вантажівок Внесок всіх дніпрян у помсту нелюдам з рф. Дніпро доправив Силам оборони чергову партію дронів і вантажівок

Дніпро продовжує системно забезпечувати Сили оборони автівками, дронами та іншою необхідною технікою. «Після моторошної ночі, коли росіяни влучили «шахедом» у ...

Де у Дніпрі немає води, тепла та світла: оперативна інформація від комунальників Де у Дніпрі немає води, тепла та світла: оперативна інформація від комунальників

Станом на 14:00 працівники КП «Теплоенерго» ліквідували порив на введені в будинок та відновили теплопостачання у під’їздах №3 та 4 по пров. Штабний, 8. Аварійна ...

«Після того, як рятувальники закінчать розбирати завали у постраждалому будинку ОСББ, почнемо його обстежувати», – черговий по місту «Після того, як рятувальники закінчать розбирати завали у постраждалому будинку ОСББ, почнемо його обстежувати», – черговий по місту

У Дніпрі вночі проти 23 лютого ворожий «шахед» влучив у багатоповерхівку на лівому березі. Внаслідок цього зруйновані квартири в одному з під’їздів на 9-му, ...