fbpx
Зараз в ефірі: Обличчя війни
Наживо

Неділя, 22 Грудня, 2024, 08:16:33

weather-icon
˚C

ПравДа Геннадія Корбана: ексклюзивно про перші гроші, рейдерство та “Цитрус”

17.01.2022, 20:50
ця стаття містить відео

Голова Громадської ради при Дніпровській міській раді Геннадій Корбан дав екслюзивне інтерв’ю Наталії Власовій у програмі “ПравДа”. Чи буде у Дніпрі аеропорт? Як Борис Філатов домовляється із президентами? Чи страждає Ярославський ідіотизмом, і навіщо Дніпру Коломойський? Про все це голова громадської ради розповів ексклюзивно “ДніпроTV”.

Кардинал чи візіонер?

– Нещодавно Ви написали пост такий провокаційний, де сказали, що прийдете на підконтрольний Вам канал, і розповісте про якісь візіонерські речі. Скажіть, а провокація – це спосіб життя? Навіщо потрібна була ця посада, і хотілося б – я працюю на цьому каналі – дізнатися що Ви тут контролюєте?

– Власне нічого. Але коли я написав цей пост, і вжив термін «підконтрольний», я його взяв у лапки, як то кажуть. Це такий, як би сарказм був. Чому був цей сарказм? Тому, що дуже часто різні люди – активісти, я не знаю, люди з якоюсь громадянською позицією, як вони себе називають – вони весь час пишуть, що “ДніпроTV” – це підконтрольний Корбану-Філатову канал. Вони весь час хейтять таким чином. І я ніби зробив такий – ну, самоіронія, чи що.

– Проте підконтрольний, чи не підконтрольний канал, але зараз ми з Вами розбиратимемо Ваше життя, Вашу діяльність. Можливо, люди отримають відповіді на ті запитання, які вони ставлять. Питання, які ми підготували – це ті питання, які найчастіше і в мережі задаються, і в розмовах, коли ми запитували: що б ви хотіли запитати у Геннадія Корбана. Ми склали такий список питань. І одне з головних – Вас називають сірим кардиналом Дніпра. Як Ви до цього ставитеся, чи є Ви кардиналом, сірим чи не сірим, чи контролюєте Ви Дніпро, і яким чином Ви впливаєте на Дніпро?

– Окей, давайте так, все по поличках. У нас люди взагалі схильні, як би це сказати – до домислів з приводу всесвітньої змови, з приводу того, що хтось контролює когось, хтось над кимось домінує, і так далі. Але якщо ми покладемо руку на серце, і поговоримо відверто, то скажу так. Насправді, у мене є громадська посада, яка називається «голова Громадської ради Дніпра». Люди це трактують по-різному. Я до цього так ставлюсь: деякі цю посаду трактують як сірий кардинал, деякі її трактують як темну конячку, дехто трактує як «візіонер». Як кому зручно. Я абсолютно толерантно ставлюся до думок людей, які підтримують ці легенди. І мені, навіть, якоюсь мірою приємно. Це все одно, як відчувати себе доном Дніпра. Але це не так насправді, бо ми живемо у нормальному місті…

– Не так.

– Не так драматично, як звучить. Якби знайти інше слово, щоб воно не драматично звучало як «сірий кардинал». Коли люди кажуть «сірий кардинал», вони одразу думають – корупція, контроль, десь щось, кудись звідкись, і таке інше. Напевно, це очікувано, і люди так схильні думати. Я не схильний на них ображатись, але це – не так. Ми займаємося якимись правильними речами. Хтось їх вважає не дуже правильним, хтось вважає несвоєчасним, ну – оцінить час. Час вибудує остаточне прізвисько, так би мовити.

 

Революціонер, філософ, драматург

– Якщо говорити про історію, про драматургію. Давайте повернемося на кілька десятків років тому, і поговоримо про початок кар’єри, життя. Ви свого часу вступали на філософський факультет, якщо я не помиляюся, в університеті в Ростові-на-Дону. Ви хотіли стати вченим? Чому філософський факультет?

– Ну, було різне. Романтичне юнацтво чи юність. Це був Радянський Союз, тому хотілося здобути якісь знання у галузі філософії.

– Ви хотіли стати вченим чи навіщо?

– Я не знаю, я не можу зараз відповісти на це питання, чесно, це дуже важко через тридцять з гаком років. Я не знаю, ким я хотів, мабуть, стати тоді, але мені була цікава філософія. Тому я наївно, як радянський випускник, поїхав вступати на філософський факультет у Ростові-на-Дону.

– А Вас не зарахували через п’яту графу чи чому?

– Ні, ні, ні, це так не звучало.

– Але звучати воно могло по-різному.

– Може, це так і було, але так не звучало. Тому я не нарікатиму.

– У Вас не прийняли документи, чи Ви не пройшли за оцінками?

– У мене взагалі, навіть, не прийняли документи, бо у пакеті документів, який подавали на подібні факультети, виявилося, була потрібна рекомендація якогось партійного органу, наприклад, міськкому партії чи обкому партії. Бо подібні факультети були ідеологічними, та виховували насправді не філософів, а ідеологів. Ідеологи відповідно повинні були мати відповідну ідеологічну рекомендацію. У мене не було її, і в моїй сім’ї не було комуністів, тому її не було де взяти. Тож, у мене документи не прийняли.

– Після того, як Ви не вступили до університету, Ви пішли відслужили в армію. Але, як я розумію, гуманітарієм все одно залишилися, і хотіли вступати саме на гуманітарний факультет. Після цього й вирішили вступати до Москви на факультет драматургії (Московського літературного інституту ім. Горького – прим.).

– Так.

– Чому саме драматургія? Ви вирішили, що краще бути ось таким підкованим – «акулою бізнесу»?

– Ні, тоді про бізнес взагалі мало хто думав, то був дев’яностий рік.

– Час первинного накопичення капіталу.

– Це час навіть не накопичення, а час старту. Умовно, Закон про кооперацію вийшов перший за Горбачова чи то у вісімдесят сьомому, чи то у вісімдесят восьмому році (Закон СРСР «Про кооперацію в СРСР» прийнятий 26 травня 1988 р. – прим.), а в дев’яностому – люди вже організували перші кооперативи, та почали заробляти якісь перші гроші. Навіть не було в побуті такого слова – бізнес.

– Корбан-драматург – це?

– Це просто звичайна справа – як то кажуть, кожен єврей у душі революціонер, так і кожен єврей – у душі, можна сказати, письменник, художник, скрипаль. Ну ось – свербіли руки. Так це називалося. Тому я спробував, і в мене вийшло, це був такий ВНЗ непростий. А потім, коли був дев’яностий рік, він був переламним у плані того, що ти повинен був – перебуваючи особливо в Москві, де саме був центр, вони йшли зазвичай попереду, ніж Україна – і як би бізнес активно починався. Тобто, для цього не можна було вчитися на драматурга та заробляти гроші.

 

Епоха первинного накопичення

– Вирішили заробляти гроші.

– Вирішив заробляти.

– А первинне накопичення капіталу, повернемося до цього – як ви накопичили, або як ви зібрали початковий капітал? Адже батьки-інженери навряд могли щось дати…

– Навряд, так. Ну, щось може. Хоча тато був кооператором уже на той час. Щоб розуміти, що таке кооператор: він мав цех, який виробляв масляну фарбу.

– Так, я пам’ятаю, у дев’яності роки я купувала собі кооперативне взуття, ну, не фарбу, а взуття, на кілька місяців вистачало, а потім – ні.

– Ну, це фарба, олійна фарба, нею фарбували під’їзди, перила. Це був такий кооператив. Тому, мабуть, чимось тато міг допомогти та допомагав. Але це перші гроші… Дивіться: у цій країні, у нашій, у великому навіть Радянському Союзі немає жодної людини, яка вигадала ножиці. Чи там замок, чи там вакцину від коронавірусу. Ні. Будь-яке первинне накопичення капіталу проходило в усіх однаково, як і в мене, і у Коломойського, і в Абрамовича. Воно починалося зі звичайної простої банальної торгівлі: купив в одному місці, продав в іншому місці. І заробив різницю – маржу. Якраз у дев’яностому році обвалився Радянський Союз, обвалилися економічні зв’язки, і дуже легко ти вбудовувався посередником у будь-які поставки, які вироблялися між Україною та Росією, і навпаки, з іншими країнами Радянського Союзу. Обвалився Держплан, і з’явилися постачальники, збутовики та посередники, які там купували – тут продавали. Там продавали – тут купували.

– Вам було комфортно в цій системі?

– На той момент – цілком. Це були реальні гроші, вони були шалені якісь, шалені. На деяких товарах можна було заробити – радянських товарах, це не імпорт, – не знаю, двісті, триста відсотків. Я можу навести приклади якісь. Коробки з гофрованого картону, які споживали заводи, що випускали олію, бо олію випускали раніше у великих тюках. І ось як би на різницях у цінах усі заробили гроші. Тому я ж говорю: немає різниці. Хтось торгував комп’ютерами – ось я, наприклад, знаю, Коломойський розпочинав свій бізнес із того, що вони ввозили оргтехніку – ксерокси перші, комп’ютери перші, так? – ввозили та продавали тут на внутрішньому ринку, і заробляли великі гроші. Ніхто не знав, скільки це реально коштує, тобто можна було отримати інтерес у тисячу відсотків. На тисячу доларів одержав – десять тисяч доларів.

 

Чим Дніпро та Мілан кращі за Москву і Рим

– Добре, якщо у Москві так було добре, чому Ви повернулися до Дніпра?

– Я вам скажу чесно, мені ніколи не подобалася Москва. Це дуже важке місто. Я дуже давно там не був, і ось, у мене дуже тяжке враження про Москву. Я не відчував себе комфортно там, я не відчував себе безпечно там. Знаєте, є міста, де ти можеш жити. Ось я, наприклад, приїхав. Я завжди приїжджаю кудись, і дивлюся з точки зору, чи можу я жити в цьому місті, добре мені тут чи ні. Наприклад, Амстердам – гарне місто? Вибачте, що за Амстердам, я так випадково. 

– Не одразу зрозуміла.

– Я сам не одразу зрозумів. Отож, я там не міг би жити. Ну, мені некомфортно там.

– А в яких містах комфортно?

– Ось мені подобається Тель-Авів. Незважаючи на те, що Тель-Авів досить брудний, і архітектура така дуже…ну, хоча зараз дуже сучасний будується, він відбудовується дуже швидко, таким стає, як Нью-Йорк. Лондон, Париж, звісно, дуже комфортні міста. Багато там, Мілан. Ось Рим – ні.

– Дивно, мені навпаки Рим подобається, Мілан – ні.

– Загалом у житті не жив би в Римі. А в Мілан – так. Отак і тут. Так ось в Україні є міста, в яких я міг би жити, і Дніпро – це місто, в якому я міг, можу і житиму. Мені тут добре. Ось, у Києві мені складно.

– А у Москві скільки Ви пробули?

– Десь рік, може. Менше року. Ще я крутився туди і назад. Таким чином, у цій країні у всіх відбулося початкове накопичення, або початковий старт. Ніхто нічого не винайшов. Усі щось купили, щось продали, знову щось купили, знову щось продали, і так багато років поспіль, із розширенням набору позицій – і так заробили гроші. Я маю на увазі, якщо ми говоримо про бізнес, про тих бізнесменів, яких ми знаємо, бачимо, чуємо і таке інше. Були й інші приклади, напевно, але це було переважним.

 

Конфліктолог на пенсії: «Цитрус» та справедливість

– Ви себе називали конфліктологом, рейдером номер один в Україні. Зараз Ви називаєте себе, і Вас називають – візіонером. Як відбулася така разюча зміна: із конфліктологів – у візіонери?

– (сміється) Вирішив пожартувати, я сам про себе жартую, слухаю питання і думаю: коли виходиш на пенсію рейдера, ти стаєш візіонером.

– А Ви вже на пенсії?

– Якщо так казати про рейдера. Я не на пенсії. Але про рейдера – так.

–  Добре, а якщо згадати історію із «Цитрусом», то не зовсім ще на пенсії?

– Дивіться, це трохи інша історія. Це історія, пов’язана з тим, що це випадок, коли необхідно відновити справедливість.

– Але Вас звинувачують зараз у тому, що Ви захопили, рейдерськи захопили компанію «Цитрус».

– Я взагалі її не захопив, я ззовні компанії. Тобто, у компанії є партнер, який керує компанією.

– Але чомусь ті статті, ті матеріали, які з’являються, і та людина, яка залишилася всередині цієї компанії, один з акціонерів, вона прямо звинувачує Вас у рейдерському захопленні.

– Це все дуже просто. До цього той, хто мене звинувачує у рейдерському захопленні, сам відрейдерив свого партнера. Просто взяв його і викинув, пропрацювавши разом там десять років чи п’ятнадцять, коли вони разом будують бізнес, потім щось сталося між їхніми дружинами, як це буває, банальна ситуація в бізнесі. І один партнер просто вирішив “зачистити” іншого партнера. І ось цей скривджений партнер – він прийшов, і попросив допомоги. І тому ми з ним домовилися, та допомагаємо йому відновити справедливість. Це трохи не той випадок.

– Ви допомагаєте всім, хто до Вас приходить відновити справедливість?

– Ні, всім не можу, я не Робін Гуд і, навіть, не Котовський. Тому, безумовно, має бути інтерес. Це є комерційний інтерес, це перше. Друге – це має бути цікава історія.

– А чим ця історія стала для Вас цікавою?

– Тому що звичайною, банальною історією тепер уже не заманиш у такі конфліктні ситуації. Вже незручно себе тиражувати. І якщо є щось цікаве, то Цитрус – це цікава компанія. Це велика, гарна роздрібна компанія з добрим оборотом. Тобто, з погляду системного бізнесу – це непоганий бізнес.

– Тобто якщо говорити про Вас, як про конфліктолога, то ще колишню форму Ви не втратили?

– Ну, намагаюся, поки що зберегти, намагаюся.

Telegram
Дивіться також
Ніч обстрілів на Нікопольщині: без постраждалих, але з руйнуваннями Ніч обстрілів на Нікопольщині: без постраждалих, але з руйнуваннями

Уночі та ввечері росіяни обстрілювали населені пункти Нікопольщини. З важкої артилерії поцілили по Марганецькій та Покровській громадах, повідомили в обласній ...

«Дуже подобається атмосфера — наче прийшла до подружок додому. Тебе тут раді бачити», — дніпрянка про новий простір для жінок та дівчат «Вільна» «Дуже подобається атмосфера — наче прийшла до подружок додому. Тебе тут раді бачити», — дніпрянка про новий простір для жінок та дівчат «Вільна»

На лівому березі Дніпра відкрили дружній до жінок та дівчат простір «Вільна». Це спільнота, яка допомагає їм подолати виклики, відновити фізичне та психологічне ...

Майже півтора десятки разів сьогодні ворог атакував Нікопольщину: двоє поранених Майже півтора десятки разів сьогодні ворог атакував Нікопольщину: двоє поранених

Майже півтора десятки разів протягом дня 21 грудня агресор атакував Нікопольщину. Для терору місцевих використовував безпілотники і важку артилерію. Поцілив по ...

Профтехам і коледжам області передали 21 генератор від міжнародних партнерів Профтехам і коледжам області передали 21 генератор від міжнародних партнерів

Ще 21 генератор отримала Дніпропетровщина від міжнародних партнерів. Цього разу із альтернативними джерелами живлення допоміг Уряд Чеської Республіки. Вантаж ...

Протягом 2024 року в Дніпрі відремонтували 60 аварійних ліфтів Протягом 2024 року в Дніпрі відремонтували 60 аварійних ліфтів

Дніпро продовжує дбати про комфорт і безпеку мешканців.  Місто систематично ремонтує аварійні ліфти. Нещодавно завершили оновлення одного з  підіймачів у першому ...

«Вдячні мерії Дніпра за підтримку нашої ініціативи. Нас чують і з нами співпрацюють», — учасниця круглого столу «Пам’ять, ідентичність та соціальна справедливість» «Вдячні мерії Дніпра за підтримку нашої ініціативи. Нас чують і з нами співпрацюють», — учасниця круглого столу «Пам’ять, ідентичність та соціальна справедливість»

У Дніпровській міській раді у форматі круглого столу обговорили низку питань, пов’язаних із меморіалізацією війни, формуванням поваги до військовослужбовців, сімей ...

Спортсмени з Дніпра — переможці та призери Чемпіонату світу CISM з плавання серед військовослужбовців Спортсмени з Дніпра — переможці та призери Чемпіонату світу CISM з плавання серед військовослужбовців

У місті Варендорф закінчився 53-й Чемпіонат світу CISM з плавання серед військовослужбовців.   Спортсмени з Дніпра вибороли 5 медалей:  – два I місця виборов ...

Медична модернізація у Дніпрі: нові відділення, лабораторії та обладнання Медична модернізація у Дніпрі: нові відділення, лабораторії та обладнання

Попри повномасштабну війну, медична система Дніпра не просто продовжує функціонувати, її активно модернізують та оновлюють. Забезпечення комфортних умов для ...

Ніч під обстрілами: агресор атакував Марганецьку та Мирівську громади Ніч під обстрілами: агресор атакував Марганецьку та Мирівську громади

Агресор скинув на Марганецьку громаду боєприпас з безпілотника. Про це повідомили в обласній військовій адміністрації.  Мирівську обстріляв з важкої артилерії. ...

Страшні удари по Дніпропетровщині та столиці: загинула одна людина, понад два десятка поранених Страшні удари по Дніпропетровщині та столиці: загинула одна людина, понад два десятка поранених

Напередодні, пізно ввечері 19 грудня рф вдарила по житловому будинку у Кривому Розі. Поранені шестеро людей, в тому числі 15-річна дівчина. По Києву вранці ворог ...