«Похорон волонтерства»: нові правила ввезення гуманітарки
Останній танок на труні волонтерства. Так волонтерська спільнота коментує анонсовані зміни в правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги. На волонтерських плечах з перших днів війни допомога військовим і цивільним. Що так сильно обурило волонтерську спільноту?
Завдяки розвитку волонтерської діяльності, саме в останні понад півтора року війни українська армія та вразливі групи суспільства мають речі, які їм необхідні.
Ризикуючи життям, волонтери щодня возять різноманітну допомогу в деокуповані території, прифронтові регіони та в гарячіші точки нашої країни.
Євген Тузов — волонтер з Маріуполя. Після окупації рідного міста перебрався до Дніпра, але не перестав допомагати людям.
Євген Тузов, волонтер: «Я перший, хто заїжджав до Ізюма з маріупольчанкою Анастасією Купчинською. Я був на Херсонщині, коли затопило. І декілька разів ми їздили туди, по-перше, евакуаційною місією, а по-друге, ми їздили туди з харчуванням, з гарячим. Ми його тут виготовляли, там розвозили по місцевих селищах і у місті самому. Ми були на Херсонщині одразу після деокупації, тільки у селах. Ми поїхали там, де це було потрібно».
Туди, де це потрібно, Євген привозить продукти, ліки, засоби гігєни, інші непродовольчі товари. Допомагає закривати потреби й військових. Частину товарів привозять з-за кордону.
Місяць тому уряд ввів зміни до процедури пропуску та обліку гуманітарної допомоги. Вони мають запрацювати з 1 грудня 2023 року. Це майже два десятки поправок, які, за словами волонтерів, ускладнять процес отримання та передачі гумдопомоги.
Євген Тузов, волонтер: «Якщо раніше було потрібно зробити десь 4 дії для того, щоб вантаж дійшов до місця призначення, то зараз це біля 17-20 дій. І що найважливіше: тепер для реєстрації всього цього треба мати адмінресурс. Вони вбивають це волонтерство. Чому так трапилося? Тому, що той, хто розробляв цю постанову, мабуть, ніколи не виїздив далі Києва. Ось і все. Він не розуміє реальну ситуацію».
Мета змін — врегулювати ввезення гуманітарки в Україну, аби завадити її перепродажу у супермаркетах та банальним крадіжкам.
Ігор Чаленко, аналітик: «Фактично ті благодійні організації, громадські організації, зможуть спочатку задекларувати, що вони, власне, захочуть ввести. Вони отримують конкретний ідентифікаційний код. За цим кодом вони вже спілкуються з митницею, яка їх має пропустити, і після розподілу, власне, гуманітарної допомоги в Україні, вони вже за неї звітують».
Але волонтери вважають, що у підсумку ці добрі наміри ускладнять життя і волонтерам, і тим, кому вони допомагають.
Олег Биков, волонтер: «Цієї допомоги треба в два рази більше, наприклад. Тому що трагедія відбулася або прилетіла ракета, або ще щось. Я пишу, дзвоню донатору, кажу: «Друже, ще там більше медицини, ще більше того-сього…» А вже декларація закрита. Тобто він привозить додаткову фуру на митницю, а митник, відповідно до цієї постанови, каже: «Так у вас по декларації ось це не вписано». І він має право завернути цей вантаж».
Що ж стосується контролю за гуманітаркою, то механізм є і в чинних правилах, каже волонтер.
Олег Биков, волонтер: «Контроль за всім цим має проводити Нацполіція та податкова. У нас стільки скандалів було по гуманітарці… Що вона там спливає або в якійсь мережі супермаркетів, ще щось. Ну так, без питань, в рамках кримінального провадження витребуйте документи, накладні, як цей горошок зелений зайшов сюди. І ви рано чи пізно дійдете до ліпи або до пустого місця».
Перед впровадженням змін передбачено й місяць тестової роботи.
Ігор Чаленко, аналітик: «Я думаю, що до першого грудня також уряд максимально швидко зможе усунути, якщо будуть, якісь структурні питання, які завадять нормальній доставці гуманітарних вантажів територією України».
Ми звернулися за коментарем до Міністерства соціальної політики України, але на момент виходу матеріалу, відповідь ми не отримали.
Запроваджені зміни викликають багато питань та непорозумінь, тож слідкуємо далі.
Читайте також: Лоліта — дівчина, яка дарує посмішки: історія волонтерки з Луганщини
https://www.youtube.com/watch?v=8DEadzU-gN8