Павутиння нових шахрайських схем: як не потрапити на гачок аферистів
Довіряй, але перевіряй! Шахраї навчилися у різні способи вводити в оману громадян та використовувати їхню довіру. Подекуди зловмисники здатні обдурити дітей, пенсіонерів та розчинитись на просторах інтернету, не залишивши слідів злочину. Як вберегти себе від аферистів та що робити, коли вже потрапив у пастку?
Значна кількість випадків шахрайства стається під час купівлі чи продажу товарів в інтернеті. Прийомів – безліч. Фішингові посилання, злам акаунтів у соцмережах, виманювання інформації телефоном. У групі найбільшого ризику люди похилого віку та діти.
Згідно опитування Нацбанку, майже 113 тисяч українців ставали жертвами шахраїв з початку повномасштабного вторгнення.
Кирило Сидоренко, адвокат: «По-перше, простий алгоритм: нікому не повідомляйте свої персональні дані, конфіденційну інформацію. У разі потреби щодо перерахунку коштів, не робити великі передплати. А взагалі, необхідно робити накладений платіж, перевіряти наявність вказаного товару, який ви будете отримувати. Не залишати свою конфіденційну інформацію на підозрілих сайтах, не переходити на гіперпосилання з підозрілих джерел і, за можливості, перевіряти вашого контрагента за відгуками».
А як діяти, якщо вже потрапив у павутиння злочинних махінацій?
Кирило Сидоренко, адвокат: «Невеликі, але прості кроки. Перше: необхідно сповістити або зателефонувати до банківської або фінансової установи, повідомити, що ніби-то заволоділи вашими коштами, або зробили якісь шахрайські дії з вашою картою. Далі про це необхідно повідомити інформаційний центр платформи або веб-сайту, на якому було здійснено ті чи інші послуги. Повідомити задля блокування сторінки шахрая або безпосередньо блокування можливої транзакції щодо перерахунку грошових коштів. Необхідно також зафіксувати, за можливості, фото або скріншот з метою подальшого звернення до компетентних органів».
Шанс повернути кошти, поясняє адвокат, існує. Все залежить від оперативності ваших дій та вживання необхідних заходів.
Навіть повномасштабна війна не зупинила шахраїв. Навпаки, аферисти створили нову схему виводу коштів — соціальні виплати.
Владислав Чередніченко, інспектор протидії кіберзлочинам в Дніпропетровській області: «Люди потребують допомоги. Вони заходять в телеграм, їм потрапляє повідомлення, що можна отримати виплату. Вони натискають, відкривається сайт, що це соціальна виплата, вводять свої банківські данні і списують у них коши таким чином».
За вісім місяців 2023 року в Україні було відкрито майже 60 тисяч проваджень про шахрайство.
Читайте також: Воїнам, які тримають кордони Дніпропетровщини, передали ще 13 пікапів, — ОВА
https://www.youtube.com/watch?v=svE38xR290c