Патріотичний маркетинг — маніпуляція чи виживання для бізнесу?
Сирники “До перемоги”, салат “Смерть ворогам”, батон “Джавелін” — країну охопила хвиля патріотичного маркетингу. Четвертий місяць бізнес привертає увагу покупців усіма можливими інструментами — патріотичними дизайном, назвами товарів, рекламними слоганами. Та інколи патріотичні товари виглядають, як відверта спекуляція. Ми зібрали найбільш епатажні маркетингові рішення.
Жовто-блакитне пакування соняшникового насіння, морозиво «Слава Україні», зефір «Єдина країна». Патріотизм зараз серед головних маркетингових трендів. Однак, наскільки патріотично заробляти гроші на почутті єдності українців? Дніпряни тим не надто натхненні.
Ганна: “Я считаю, что это перебор. Ну зачем? Какой смысл несёт колбаса с этим названием? Ну хорошо – война. Зачем теперь все аспекты сводить к этой теме?”
“Ви б таке купили?” – питаємо Олену. – “Я – нет”. – “Чому?” – “Зараз покупаешь то, что, наверное, более нужно”.
Дар’я: “Я не купую, якщо чесно. Як на мене, це сувенірна продукція. Одноразова”.
Важко знайти межу між спекуляцією і маркетингом заради виживання бренду. Курча табака «Байрактар», сирники «До перемоги», салат «Смерть ворогам», багет «Стінгер», хліб «Джавелін» — популярна мережа супермаркетів запустила патріотичну кулінарну лінійку. Чи затребуваний зараз такий дизайн-код?
Надія Міхно, соціологиня: “Тенденція на активізацію, захопленість національною та будь-якою іншою символікою, вона характерна для багатьох країн – ми можемо бачити це у штатах, у Канаді. І не лише на державні свята. Ми бачимо величезну кількість мерчу в їхньому національному стилі. І в Україні це відбувалось і до цього, але зараз ще й розширюється військовою тематикою.
Та є й ті, хто межу переходять. І виглядає такий маркетинг відверто безглуздо. «Зроби лазерну епіляцію, це зміцнить нашу армію» – чи не занадто? Або ця реклама ліків від варикозу – «Часи змінюються, а варикоз залишається».
Надія Міхно, соціологиня: “Є етична межа, яка не має бути порушена, щоб не знецінювалися ті дії, що роблять ЗСУ, Україна загалом. Щоб це не знижувалось до рівня спекуляції інтуітивної, на грані фола. В будь-якому разі є деякий економічний ефект. Це в принципі підвищує продажі тих чи інших послуг і товарів, але ми маємо розуміти, що етичність має бути присутня”.
Яким чином горілки «Джавелін» і «Байрактар» допоможуть перемозі? Принаймні якість виробу, пишуть поціновувачі, висока.
Денис: “Показуха и спекуляция, чтоб продавать товары под патриотичными брендами”.