Опікунство та усиновлення під час війни
Опіка над чужою дитиною. З якими труднощами стикаються опікуни та як змінюється життя малечі у новій родині? Подружжя Литвякових оформило опікунство над двома дівчатками, бо їхня мати померла. Як склалося життя сиріт в новій родині?
Юрій та Гаяне одружені вже 25 років. Познайомилися в зрілому віці, тож мають дорослих дітей від перших шлюбів. Спільних дітей не планували, піклувалися про своїх, будували бізнес та кар’єру. Проте, доля розпорядилася по-іншому. Пара взяла під опікунство двох дівчат.
Юрій та Гаяне Литвякови, опікуни: «Певні курси треба було пройти, треба було здати аналізи. Дуже психолог допоміг, звісно. Коли нам давали опікунство, курси психолога були 8 днів. От якось так».
Історія вийшла нестандартна. Доля звела подружжя з 16-річною сиротою Євгенією. Вони поспілкувалися і через півтора року випадково зустрілися. Дівчина народила доньку Світлану. З тих пір Гайяне з Юрієм допомагали молодій мамі-сироті. Через 2 роки Євгенія народила ще одну дівчинку – Юлію.
Юрій та Гаяне Литвякови, опікуни: «До дітей ми так прив’язалися, вони до нас приходили у вихідні, не хотіли від нас йти. Але сталася трагедія. Коли одній було вже 5, а іншій 7 років, мама померла. І вони на нас подивилися так, і кажуть: «А ви що, нас в інтернат віддасте?» І ми з Юрою зрозуміли, що ми цього зробити не можемо, що це вже все, що це наша сім’я. І з того часу ми жили вчотирьох. Вони стали нашими дівчатками».
Старшій Світлані вже 18, вона зараз за кордоном. Молодшій Юлії 15, вона проживає в Дніпрі з опікунами.
Юлія Зимовець, знаходиться під опікою: «Я завжди мріяла, щоб жити з ними. І коли мені про це сказали, я зраділа. Я дуже їх люблю, вони для мене велика підтримка. Якщо люди відчувають серцем і душею, що вони вже люблять цю дитину, що вони готові її прийняти, я думаю, що варто брати дітей».
Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є:
• усиновлення;
• опіка/піклування;
• прийомна сім’я;
• дитячий будинок сімейного типу.
Усиновлення — це прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах доньки чи сина, здійснене на підставі рішення суду.
Опіка – це прийом у свою сім’ю дитину, але без набуття прав батьків.
Анна Ткаченко, начальниця управління-служби у справах дітей адміністрації Шевченківського району ДМР: «Опіка і піклування — це влаштування дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до сім’ї переважно родичів, знайомих для забезпечення належних умов виховання, утримання дитини. Опіка — це влаштування дітей до 14 років, з 14 років — це вже іде піклування. За 9 місяців 2023 року в місті Дніпро усиновлено 17 дітей, ще чекає 83 дитини на усиновлення. Усиновлювачем може бути як подружня пара, так одинока людина».
Під час війни усиновлювачів стало більше. Процедуру оформлення опіки над дитиною для родичів або хрещених спростили.
Читайте також: У Дніпрі затримали чоловіка, який ґвалтував малолітню доньку