Обмінники валют працюватимуть за новими правилами
Відсьогодні банкам та фінансовим обмінникам дозволили ставити у своїх касах будь-який курс викупу валют. При цьому, в Україні продаватимуть валюту в обмінниках за новими правилами. Запевняють – реформа призведе до різкого скорочення кількості пунктів обміну, а разом із ними – спекуляцій. Але перше, що кинулося в очі – приховані ціни на валюту. Чому курс «ховають» від очей українців, і що це дасть НБУ?
Після підвищення офіційного курсу долара на 25% обмінники підняли вартість готівкової валюти майже на 2 грн. У Нацбанку полилися сльози – « нас підставили», заговорили його представники у медіа. Нині НБУ посилив вимоги до обмінників, а ще… заборонив розміщувати дані про курси валют на вулицях.
“З метою мінімізації спекуляцій та створення дійсно конкурентного середовища, НБУ посилює вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою. Інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню в стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі – копії наказу про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно в касах установ та їх структурних підрозділів”, – йдеться у повідомленні НБУ.
А ще у 2022 році виявилося, що велика кількість табло з валютою – може дратувати.
“Подивіться, якщо, ви можливо також були в різних країнах і бачили, що такої кількості бордів обміну валют, чи інших різних бордів просто немає”, – Василь Фурман, заступник голови ради НБУ.
Одразу після новини, у соцмережах з’явилось багато дописів. Люди, в жартівливій та, іноді не дуже, формі – нові правила критикують. Пропонують не показувати цінники у магазинах, назви книжок на обкладинках, кидати вартість в особисті, або насміхаються мовою мемів. Але чому треба було терміново приховати курс валют від очей українців?
Хоча економіка поступово адаптовується до війни, надходження до державного бюджету все одно не покривають навіть третини потреб у фінансуванні. За умовну стабілізацію гривні українцям доведеться заплатити знеціненими доходами та заощадженнями. І наскільки приховування курсу валюти дозволить її стабілізувати – це ще питання. Адже експерти стверджують, що їх «невидимість» – на справу не впливає. А врівноваження – результат інших факторів.
“Потрібно усвідомлювати, що саме скасування демонстрації курсів валют за межами обмінників не стало головним фактором того, що ми побачили просідання. Це ми просто відходимо від часу шоку, коли Нацбанк раптово підняв курс валют на понад 6 гривень. На той момент звичайно відбувся шок і це відбулось на панічних настроях. Плюс звичайно у нас дійшла валюта, як міжнародна допомога, тобто додатково надійшов грубо кажучи кеш на ринок, і це так само трохи стабілізувало ситуацію”, – Ігор Чаленко, політолог.
Люди ж розповідають про власні враження від батога НБУ. Їм тепер для купівлі валюти треба витрачати вдвічі більше часу.
При цьому зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні від них спекуляцій не фіксують. Проте, у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для них.
“Поки що ми не побачили на сьогодні банки, які були б, або оштрафовані, або мали якесь покарання, за показ курсу. Але є багато банків, які познімали також вивіски з курсом валют. Все владнається тим чи іншим чином. Я вважаю, що це така міра, яка свою нагальність втратить найближчим часом”, – Володимир Косюга, президент Асоціації «Дніпровський банківський союз».
Відсьогодні банкам та фінансовим обмінникам дозволили ставити у своїх касах будь-який курс викупу валют. До цього часу діяло обмеження: банки та обмінники повинні були викупляти у населення готівкову валюту не дешевше офіційного курсу Нацбанку.
“Це означає, що сьогодні, ви коли приходите до банку, або до обміннику і вам поставлять ціну не 38, наприклад, на купівлю долару, який у вас. будуть купляти, а банки зможуть купляти у вас її за 33 гривні, або за 32 гривні. Тобто нижче офіційного курсу НБУ. Де факто, це жодним чином не вплине на ситуацію на валютному ринку, але з точки зору регуляторних обмежень, які здійснює Нацбанк – це курс на подальше послаблення”, – Ігор Чаленко, політолог.
Тож, може й ціни на валюту скоро знову визирнуть із табло обмінників, а поки у нагоді стають інтернет-ресурси. На них валюта як була, так і залишилась у всій красі.