Обмеження для ухилянтів: які послуги не можна буде отримати без військового квитка?
Чоловікам, які уникають мобілізації, все частіше будуть відмовляти у наданні адмінпослуг. У соцмережах почали публікувати список послуг, які військовозобов’язані нібито не зможуть отримати без військового квитка. Але міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в мережі розганяють фейк і треба слідкувати за нормативно-правовими актами.
Ухилянтам незабаром можуть відмовити в отриманні низки адміністративних послуг. Про це заявив Міністр юстиції України Денис Малюська.
Він запевняє, що закон про адмінпослуги і так задовго до війни практично з моменту його прийняття передбачав положення про те, що коли особа громадянин України звертається за якоюсь послугою, держава може вимагати від нього військово-обліковий документ, як умову надання такої послуги
Без військово-облікових документів і зараз неможливо отримати певні послуги.
«Військово-облікового документу, так як є військовий квиток і є приписне. Без цих документів неможливо офіційне працевлаштування, отримання статусу інвалідності МСЕК, навчання, офіційна реєстрація шлюбу, отримання водійського посвідчення», — зазначила Олена Кузіна, начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК.
Ці слова викликали неабияке незадоволення українців. Хоча деяким ідея сподобалась.
Втім, адвокат вважає, що мін’юст в цьому випадку по-своєму трактує закон.
«Ну, насправді це викривлено. Запросити і обмежити в наданні послуг – це трошки різні поняття. Тобто, да, запрошуйте, будь ласка, і надавайте рекомендації щодо того, щоб людина поновила свої військовоблікові документи. Відмовити о наданні послуги, ну це власне бачення Малюська цієї норми», — пояснив адвокат Віталій Савко.
Все ж нововведення не торкнуться деяких послуг.
«Я переконаний, що на певних послугах ми не запроваджуватимемо це все, що стосується членів сім’ї військовозобов’язаного, дітей військовозобов’язаного, в цьому випадку держава жодних блоків не буде ставити», — підкреслив міністр юстиції України Денис Малюська.
Реєстрація нерухомого майна і оформлення права власності на нерухоме майно поки залишається доступною і без військово-облікових документів.
Для військовозобов’язаних чоловіків є обмеження і за кордоном. 16 травня 2024 року була прийнята постанова 560, яка фактично прирівняла військово-зобов’язаних чоловіків в Україні та за кордоном.
«Обмежили права війскозовбов’язаних на отримання закордонного паспорту, який був замовлений до внесення цих змін. На сьогодні консульські установи у нас надають багато послуг. Вони фактично виконують послуги як рацій, так і нотаріусів. Це видача довіреності, це поновлення втрачених чи продовження закінчених закордонних паспортів, поновлення чи видачу довідок різних, реєстрація народження, реєстрація розірвання шлюбу, це все консульські установи, які наразі для військовозабоєдних чоловіків обмежені. Звісно, в деяких консульських установах», — сказав Віталій Савко.
Поки немає нормативноправового акту, де було б визначено розширений перелік адмінпослуг, які не можливо буде отримати без військового квитка.
Читайте також: Ботулізм, сальмонельоз, лептоспіроз: як не стати жертвою гострих кишкових інфекцій?