Нові штрафи та мобілізація засуджених: що очікувати від скандального закону?
Довгоочікуваний законопроєкт про мобілізацію остаточно підготовано до другого читання. Профільний парламентський комітет з питань нацбезпеки, оборони та розвідки завершив його розгляд і рекомендував ухвалити законопроєкт в цілому. Його розгляд Верховна Рада розпочала 10 квітня, а вирішальну частину голосування, як очікується, проведуть 11 квітня.
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони погодив до другого читання редакцію законопроєкту про мобілізацію. Цей варіант винесли до зали парламенту сьогодні, 10 квітня.
Фінальна кількість правок до законопроєкту про мобілізацію – 4 263. Відповідно, сьогодні розглядатимуть саме їх, а вже завтра, скоріш за все, голосуватимуть за закон в цілому.
«Ніхто з нардепів, ні ті, хто розробляли законопроєкт, ні ті, хто дотичні до нього не хочуть цю відповідальність брати особисто саме в свої руки. Тому, ось ці складнощі всі перекидають відповідальність за мобілізацію, бо всі розуміють, що від того, наскільки якісним буде цей закон, буде залежати майбутнє країни», — розповів Олександр Кондратенко, політичний аналітик.
Народні депутати запросили вище військове керівництво України виступити у сесійній залі Верховної ради щодо законопроєкту про мобілізацію.
А от голосування щодо запрошення очільника Уряду Дениса Шмигаля та міністра оборони Рустема Умєрова парламентарі провалили. Затягування прийняття цього закону грає проти нас, кажуть аналітики.
«Як швидко він запрацює — це також питання, як швидко знайдуть кошти для забезпечення мобілізованих — це також питання. Як будуть відбуватися в такому ключі, знаєте, у нас буде дуже багато моментів, пов’язаних з тим, що певні особи, які мають підпадати під мобілізацію, вони її якось будуть уникати», — сказав Кондратенко.
Верховна Рада також підтримала у першому читанні посилення відповідальності за військові правопорушення. До другого читання, мають бути внесені зміни.
Також у першому читанні прийняла законопроєкт, який передбачає мобілізацію засуджених. Його підтримали 281 депутат, а про важливість його прийняття, говорили не один раз.
Україна потребує серйозних рішень, адже ситуація вкрай напружена, кажуть політологи.
«Потрібно дійсно кількасот тисяч зараз вояків, нам треба поміняти людей, нам треба відновити наші втрати, нам треба підсилити цілі напрямки. Ми ж не можемо гарантувати, що наші північні кордони залишаться в такому вигляді, в якому вони є. Постійно промацують, постійно провокують Лукашенко, дивіться, яка ситуація з Молдовою, так потроху-потроху», — пояснив політолог Владислав Романов.
Військові експерти кажуть, зараз треба зосередитися на ключових аспектах, аби захистити країну від ворога. Адже наступальні плани росіяни не полишають.
«Питання, яке складається з трьох складових, пробачте за тавтологію. Це по-перше, зброя, те що називається засоби. По-друге, сила, те що називається мобілізацією, і кількість людей, які можуть цю зброю використовувати. І трете, це фортифікація, яку ми маємо будувати аби зупинити ворога. Фортифікація — це інженерна споруда, це не просто вирити траншеї, це певні зв’язки між лініями, це замінування, це засоби зв’язку», — розказав військовий аналітик Олексій Гетьман.
Після опрацювання всіх правок й оприлюднення фінального тексту мобілізаційного закону буде зрозуміло, що чекати і з чим не можна змиритися.
Читайте також: Нікопольщина потерпає від ворожих атак: є руйнування — ОВА