Небезпечні ініціативи: чи можуть суперечливі петиції загрожувати безпеці України
Права людини чи небезпечні ініціативи? Електронна петиція – інструмент, завдяки якому будь-який громадянин нашої держави може звернутися до Президента за допомогою чи з пропозицією. Та чи всі вони безпечні для держави та суспільства?
На офіційному сайті електронних петицій інколи реєструються доволі дивні звернення громадян. Є серед них і пропозиція націоналізувати одне з великих підприємств харчової промисловості.
У 1917 році схожа націоналізація призвела до фактичного знищення економіки тодішньої росії.
На цьому зауважують і економічні експерти. Приватний бізнес вкрай важливий для економіки.
Вікторія Доценко, декан факультету економіки бізнесу та міжнародних відносин УМСФ: «Великий бізнес – це робочі місця, це платники податків. Як податки з доходів фізичних осіб, так і прямі, непрямі податки, це сплата ЄСВ, який фінансує всю соціальну сферу. І вони є досить важливими».
Саме приватний бізнес — головний наповнювач держбюджету, з якого фінансується армія, медицина, освіта — життя держави.
Вікторія Доценко, декан факультету економіки бізнесу та міжнародних відносин УМСФ: «Задача — зберегти ці підприємства, бо це робочі місця, а робочі місця – це добробут населення. За кожним найманим працівником стоїть його родина. Великий бізнес має забезпечувати національну безпеку».
Націоналізація — це примусовий перехід підприємства від приватної власності до державної. Причини можуть бути різні. Наприклад, стратегічна безпека країни або знищення монополії. Але така процедура складна, говорять юристи.
Кирило Сидоренко, адвокат: «Складаються відповідні списки нашим урядом, які об’єкти необхідно передати з приватної власності до державної власності, передаються до РНБО. Там теж все перевіряється, і своїм рішенням, а в подальшому Указом Президента, втілюється в життя рішення щодо передачі цього майна».
Постають питання, чи усвідомлюють громадяни особисту відповідальність перед поданням петицій? Адже необачливі дописи на сайті Президента інколи загрожують національній безпеці нашої країни.
Ігор Рейтерович, політолог: «Людина таку петицію робить, російські ЗМІ її беруть і показують. Мовляв, дивіться, в Україні готові віддати нам території або щось інше там зробити».
Для подальшого унеможливлення маніпуляцій за допомогою демократичних інструментів, процедура подання петицій має бути змінена, вважають експерти.
Ігор Рейтерович, політолог: «Їх готують, пишуть люди, які часто не мають жодного відношення до громадсько-політичної діяльності, які не є професіоналами, експертами. Нам також треба звертати увагу, коли звертаються з відверто неадекватними петиціями, повинні бути запобіжники щодо їх подальшого поширення».
Прямі звернення до Президента держави у вигляді петицій — вагоме надбання вільної країни. У суспільства зараз є значні приводи використовувати цей інструмент.
Читайте також: Масштабний ремонт: у Дніпрі оновлюють найдовший будинок